AMD FX-8350 İncelendi: Piledriver Bulldozer’in Eksiklerini Tamamlıyor mu?

AMD geçtiğimiz yıl Bulldozer mimarisini tanıttığında firmanın eski günlerine döneceğini bekleyen taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Bugünse FX işlemciler Piledriver mimarisiyle güncelleniyor. Bakalım ileri seviye kullanıcılar bu duyurudan umduklarını bulabilecekler mi?

Bilgisayar donanımlarını inceleyen birisi olarak firmaların yaşadıkları sıkıntılardan çok ürünlerin kendisiyle ilgileniyorum. Geçtiğimiz yılın AMD işlemci ekibi açısından gerçekten kötü geçtiği herkesin bildiği bir şey. Bulldozer temelli FX işlemci ailesinin Intel’in üçüncü nesil Core işlemcileriyle rekabet edebildiğini söylemek zor.  Ancak test ortamına giren her yeni ürün kendisinden önce yapılan dedikoduları, yanlış yönetim hakkında yorumları, işten çıkarma tartışmalarını geride bırakmak için bir fırsattır. Bu yüzden işimize odaklanalım ve yeni işlemci neler sunuyor bakalım.

Bazen hikâyenin nasıl sonlanacağını önceden tahmin etmek zor olmuyor. AMD, kendinden önceki modele göre 200 MHz daha hızlı olan FX-8170’i tanıttığında düşük işparçası yoğunluğu olan uygulamalarda bu modelin aynı sorunlarla karşılaşacağını; işparçası yoğun uygulamalarda büyük ihtimalle Core i5-2500K’yı geçebileceğini ancak Ivy Birdge işlemcilerin 77 W güç tüketimi karşısında enerji verimliliği açısından çok gerilerde kalacağını tahmin etmiştim.

Bu sefer elimizde yaklaşık bir ay önce tanıtılan Trinity-temelli APU’larda kullanılan Piledriver mimarisini temel alan FX-8350 var. Tecrübelerimize dayanarak çekirdek ve saat hızı açısından Piledriver’ın Bulldozer temelli modellere göre %15 daha hızlı olduğunu biliyoruz. Buna bir de FX-8350’nin FX-8150’ye 400 MHz daha hızlı çalıştığını ekleyin. Intel’in Ivy Bridge mimarisine geçmekle performans açısından çok büyük artışlar sağlamadığını da hatırlayın. Bugünün performans karşılaştırmasının bir yıl önceki FX-8150’ye göre pek çok açıdan daha ilgi çekici olacağını anlamışsınızdır.

15 Yorum

 1. gouranga

  Tokat gibi bir cevap değilse de Intel’e, Türkiye’de uygun bir fiyatla piyasaya girerse güzel bir f/p işlemcisi olabilir. Grafik ayarları yükselince zaten işlemciler arasında fark kalmıyor. Intel’e göre platformu ucuza getirip ekran kartına artan parayı yatırmak iyi bir seçenek olabilir. Bu oyun kısmı için, zaten diğer çoğu uygulamada tek çekirdek uygulamalar haricinde 3570k’dan aşağı kalır yanı yok. Yine de 125w, 77w’tan çok yüksek :\

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sıradan bir ofis sistemi için tabi ki gerekli değil ama işiniz video düzenleme, render yapma falan gibi şeyleri içeriyorsa FX-8350 almak mantıklı.

 2. Sezai

  8350 bulldozerin verebildiği en yüksek başarımdır, bundan sonra 22 nm işlemcileri bekliyorum. Şu aşamada sistem toplarken şahsen intelin haswell’den sonraki mimarisini beklemeyi tercih ederim.

 3. Dread_Lord

  Sıfırdan bir sistem toplasam şu durumda AMD almam ama şu an AM3+ anakart ile phenom II 555 kullanmaktayım aynı işlemciyi daha önce AM2 anakartta kulanıyordum yani AMD soket değiştirme konusunda Intel’e göre daha kullanıcı dostu. O nedenle yeni bir anakart masrafı yapmaktansa AMD işlemci alınabilir. Zaten günlük kullanımda “tüh şimdi Core i5-3570K olsaydı işimi çoktan bitirmiştim” gibi bir durum olmaz.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Piledriver, Bulldozer’in biraz daha geliştirilmiş hali ancak aynı durum burada da devam ediyor. Yani Piledriver modülleri de bazı bölümleri paylaşımlı kullandıklarından tam anlamıyla bir çekirdek değiller. Ama bu günlük kullanımda ne kadar etki eder. Fiziksel çekirdeğin %80’i olabiliyor en fazla gibi bir genelleme ne kadar yapılabilir emin değilim. Sonuçta paylaşılan bölümler tüm iş yüklerinde aynı etkiyi yapmıyor.

 4. BuZADAM

  SELAMLAR HAMDİ BEY

  win 7 için bu incelemede 2 hotfix yüklümü amd için olan ?

  fx serisi her hangi bir işlemci vishera bulldozer ve ileride gelecek olanları hangisini kullandığımız farketmeksizin win7 altında çalıştığı sürece bu 2 hotfix yüklü olması gereklimidir ? tavsiyeniz nedir ?

 5. Harun

  Şunu bilelim ki intel ne yaparsa yapsın f/p konusunda Amd’nin tozuna dahi yetişemez! Hem işlemci hem de anakart fiyatları olarak. Ayrıca durup durup soket değişimi yapmadığı için işlemci güncelleme konusunda kullanıcı dostu. Yeni bir işlemci çıktığında al, tak kullan! İntelde ise hem anakart hem de işlemci olarak fiyatlar sunduğu performansa oranla çok çok yüksek.Üstelik soketi de değiştirdiği için işlemci ile birlikte yeni bir anakart satın almanız gerek. Bu yüzden işlemci yarıştırmayı bırakalım ve verdiğimiz fiyata göre aldığımız performansı değerlendirelim. Tıpkı telefon piyasasında dönen G. mobile discovery olayı gibi. O da gücüyle belki diğer markaların üst modelleriyle yarışamasa da fiyat/performans konusunda liderdi. Yani o fiyata o özellikte bir telefon mevcut değildi. Muadili olan S3 bin TL’nin üzerindeydi. O ise 650TL. Neredeyse aralarında 500,600TL fark olmasına karşın, performans neredeyse aynıydı. Tipik marka kazığı. Iphone de işler daha da vahim malesef! Tekrar konumuza dönersek bu işlemciler günlük kullanımda zaten hepsi birer canavar. İntel i3 bile çok fazla gelecektir sıradan kullanıma. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz…

 6. fgdsg

  hatırlatmak isterim birisi 32nm birisi 22nm tabiykide intel daha iyi olucak ama intel alıcaksan bütçeyi fazla tutmalısın amd olmasa düşük bütçeli oyun bilgisayarı toplamaya çalışanlar ne olcak amd nin bir iyi yanı var işlemci fiyatına göre gayet iyi performans veriyor

Bir cevap yazın