AMD FX-8150 İncelendi

Ne kadar işlemci gücüne ihtiyacınız var? İki çekirdek? Dört? Altı? Çoğu durumda cevap bilgisayarınızla ne yapmak istediğinize göre değişecektir. Yaptığımız testlere göre oyunların büyük bir kısmı en az üç çekirdekli bilgisayarlarda en iyi şekilde çalışıyorlar. Video düzenleme uygulamalarıysa onlara ne kadar işlemci gücü verirseniz o kadarını kullanabiliyor. Bunların dışında kalan üretkenlik uygulamalarıysa genellikle çok çekirdekten fazla yararlanamıyorlar.

Sonuç olarak sağlıklı bir sistem için en önemli şey denge. Dengeli bir sistemde darboğazlar oluşmaz. Uzun bir süredir yazdığımız yazılarda dengeli bir sistem kurmayı okuyucularımıza öneriyoruz. Şimdi ise AMD hem işlemci hem de grafik alanında bir üretici olmanın verdiği avantajı kullanarak dengeyi öne çıkarıyor.

AMD FX Yonga

Firmanın masaüstüne yönelik pazarlama stratejisini gösteren slaytlarda daha ucuz PC’lere yönelik bir eğilim olduğunu görünce, yeni çıkacak modellerin de daha ucuz PC’lere uygun olacağını anlıyoruz. Umarım durumu erkenden açık edip yazı okuma keyfinizi kaçırmamışımdır. Ancak AMD’nin Bulldozer mimarisinin Sandy Bridge’i yok edeceğini ve ileride çıkacak olan Sandy Bridge-E modelleriyle rekabet edeceğini bekleyen kullanıcılar beklentilerini değiştirmeliler.

Sandy Bridge çıktığında ileri seviye performans almak için bir işlemciye 1000 $ harcamak zorunda olmadığımızı görmüştük. 200 $ civarında fiyatla satılan çarpan kilidi açık bir modeli 4.5 GHz hıza çıkardığımızda Gulftown-temelli Extreme Edition modellerini bile geride bırakabiliyordu. Eğer AMD de buna benzer bir performans/fiyat oranını yakalamayı başarırsa kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

19 Yorum

 1. tylor

  x4’lerin ve i5’in hala oyun için en doğru tercih gibi duruyor. kullanmakta olduğum phenomII’nin fx’ten oyunlarda daha başarılı oluyor olması cidden şaşırtıcı.

  mevcut 8 çekirdek çok çok az uygulamada bir işe yarıyor ve bu haliyle efsane “fx” ön ekini hak etmiyor.

 2. hdoguc

  intel in durmadan platform değiştirmesi kullanıcıları amd ye doğru çekebilir.intel de son 3 senede 3 platform çıkması kullanıcıları yeterince üzdü..

  şahsen ben i7 920 ilk çıktığında 3500 tl gibi bir fiyata toplamıştım ve en az 1-2 yıl daha platform sorunu yaşamam sandım ama gel gelelim i7 9xx serisi için sadece daha pahalı işlemciler çıktı ve bitti..

  intel platform olarak zaten pahalı ve sürekli değişime giriyor bu yüzden elimdeki pc yi değiştirmeye karar verirsem bu kesinlikle intel olmıcak..

 3. RPG

  AMD için büyük bir mağlubiyetin başlangıcı bu, intel adeta eziyor şu an bile…Ya Sandy Bridge ile uyumlu son işlemciler çıkınca ne olacak? Intel her zaman zirvede ama AMD daha ucuz bütün olay bu.

 4. Ziyaretçi

  İntel istediği kadar AMD’yi geçsin. %95 kullanıcının hangisi o özellikleri sonuna kadar kullanıyor sorarım size. 5 fps fark için bin dolarlar neden ödeyeyim ki? AMD alırım daha karlı çıkarım. İntel AMD’yi geçmeye devam etsin. 2 çekirdekli phenomII 555’imle çok ama çok mutluyum ben :))) Altı üstü internet 1-2 yeni nesil oyunu da orta ayarda oynarım olur biter yahu hehehe…

 5. Ziyaretçi

  Arkadaşlar 8 çekirdek çıkarmış AMD. Allah allah acaba bu çekirdekleri çalıştıracak uygulama var mı? Türkiye’de hangi server’da var bu kadar çok çekirdek kullanan. Aslında hem AMD hem Intel göz boyayıp duruyorlar. Ama en kral oyun bile en fazla 2 çekirdek kullanıyor. O da daha yeni yeni. Lütfen işinize göre işlemci alın arkadaşlar. Bu pazarlama tuzaklarına düşmeyin lütfen.

 6. GAREZ

  mallar 2 çekirdekli işlemci için yapılan tesle 8 çekirdekli işlemci test ediyor tabi kötü sonuç çıkar… FX serisi gerçek gücünü daha göstermedi… intel kuklaları intel aldığına pişman olacak…

   • Emre

    Sen sadece uygulama olarak bakıyosun ama çoğu kişi 8çekirdekli bir işlemciyi office gibi programlar için almıyo elbeteki daha güçlü oyun performansı için alıyo…

 7. muratgeçer

  uzun yıllar AMD kullanan biri olarak, FX serisi tam bir kırıklığı… sadece burası değil, diğer mehşur yabancı sitelerde de sonuç aynı. sanki alel acele yapılmış… keşke hiç çıkartmasalardı bu FX serisini… 8 çekirdekli bir işlemci nasıl olurda 4 çekirdekli bir işlemciyi geçemez aklım almıyor.

  PCLABS ın dediği gibi “sezar’ın hakkı sezar’a”

  çok güzel bir inceleme olmuş. teşekkürler.

 8. Nosi!

  Bence burda en önemli olan sonuç 32nm yeni üretim sürecine sahip tasarım eski 45nm üretim sürecine sahip tasarımı oyunlar da ve bazı uygulamalarda (çekirdek farkı gözetmeden) geçememesi. Yeni tasarım tamammen çoklu işparçalarını verimli şekilde çalıştırmaya yönelik yapılmış olabilir fakat günümüz uygulamaların çoğu hala maksimum 2 veya 3 çekirdekli işlemcileri fark yaratacak kadar destekliyor. Amd bu tasarımda aceleci davrandığını düşünüyorum. Burdan bilen arkadaşlara veya cevaplarsa editöre bir soru yöneltmek istiyorum; tek işparçası destekleyen uygulamaların işletim sistemi ve işlemci tasarımı ile diğer çekirdeklerinde kullanılarak işlemesinin bir mümkünatı yok mudur?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bir uygulama baştan çok-işparçalı mantıkla yazılmadıysa sonradan birden fazla işlemciyi kullanacak şekilde çalıştımak ne yazık ki mümkün değil. Öyle bir şans olsaydı şu an işlemcilerin çekirdek sayısı çok daha fazla olurdu. Firmaların çekirdek sayısını daha hızlı artırmamalarının nedeni biraz da yazılımların bir türlü hazır hale gelememesi aslında.

 9. EKO-GAMER

  Bence benim gibi ekonomik gamerler için muhteşem bir ürün.
  Sanırım yanlış anlamadıysam İntel ivy bridgeler 70-80 watta ihtiyaç duyarken FX ler yaklaşık olarak 125 watt a ihtiyaç duyuyor.E hal böyle olunca hem psu yu yükseltmek gerekiyor.Hem de elektrik faturası fazla gelince şaşmamak gerekiyor 😀

 10. CGA

  kendinize göre yorumlarsanız tabiki 8 çekirdek bi işinize yaramaz.çekirdek kulanan programlar için alternatifsiz bir parça.
  3d max in renderde işlemci kullandığı bilindiğine göre kesinlikle tek tercih.tabi paraya kıyıp alacka olana 🙂

 11. zidane

  fx serisi işlemciler biraz aceleye gelmiş gibi. ben phenom 2 x4 955 kullanıyorum ve çoğu tesste bu işlemciyi değiştirmemi gerektirecek performans farkı görmedim. diğer taraftan intel işlemciler en iyi performansı sunmasına rağmen, toplam sistem maliyeti olarak amd işlemcilerden %30 civarı daha pahalıya geliyor. ben şahsen o %20 farkı gider ekran kartına yatırırım. o yüzden amd’mi intel mi tartışmasından daha ziyade tüm sistemi göz önünde bulundurmak gerekir. yine bir örnek le açıklayayım, artık çoğu uygulama ekran kartının da işlem gücünü hesaplamalarda kullanabiliyor. kendi sistemimle 4GB’lık DVD videosu işlemek 15 dk filan sürüyor. sistemi kurduğum esnda i7 920 işlemcili makinanın perdormansı yaklaşık 12dk idi. aradaki 3dk fark 600Tl sistem fiyatı maliyetine değmez.

 12. ali

  ben bundan 3 ay önce amd nin fx 8150 serisi bir işemci aldım ve cidden performansı çok güzel kimileri intelin i5 işlemcisiyle kıyaslıyor bu gerçekten saçma tamam intel amd ye göre üstün ama bukadar değil ben işlemcimden çok memnunum parası çok olana intel güzel ama amd fiyatına göre performansı çok güzel

Bir cevap yazın