AMD FX-4170 ve Intel Core i3-3220: Hangisini Almalı?

135 $ fiyat etiketinde hangi işlemcini daha iyi olduğunu görmek için AMD’nin 4.2 GHz hızında çalışan FX-4170 işlemcisiyle Intel’in 3.3 GHz hızında çalışan Core i3-3220 işlemcisini karşı karşıya getirdik.

Intel’in Ivy Bridge mimarisi grafik performansını bir adım ileriye taşıyor. Ancak saat tıkı başına biraz daha fazla işlem yapmanın dışında yeni mimarinin bir öncekine göre çok da büyük bir gelişme sağladığı söylenemez. Sonuç olarak 3.3 GHz hızında çalışan Core i3-3220, aynı hızda çalışan bir önceki nesil Core i3-2120’ye çok benziyor.

AMD tarafında durum biraz daha farklı. Firma kısa süre önce FX-4100’den temel hızında 600 MHz, Turbo Core hızındaysa 500 MHz daha hızlı FX-4170’i çıkardı. Tabi fazladan performansın bir karşılığı var: İşlemci güç tüketimi 125 W TDP seviyesine çıkıyor ve fiyatında 10 $ artış oluyor. Ancak performans tutkunları için bunlar önemli eksiler değil.

Bütçe dostu işlemciler pazarında yaşanan yeni gelişmeler bizi yeni bir karşılaştırma testi yapmaya yöneltti. Intel, Sandy Bridge mimarisini tanıttığından beri giriş seviyesi oyun işlemcileri pazarında önemli bir avantaja sahip. Firmanın Pentium G860 modeli AMD’nin Phenom II X4 955 ve FX-8120 işlemcilerini rahatlıkla geride bırakabiliyordu. Bunu “Oyunlar İçin 200 $ Altı İşlemci Seçimi” yazımızda net bir şekilde görmüştük. Bunun tam tersinin güçsüz bir ekran kartı kullanıldığında FX-4100’le Core i3-2100 arasında yaşandığını da biliyoruz.

Sonuç olarak Core i3-3220’nin tanıtılmasıyla her iki firmanın 135 $ civarında fiyatla satışa çıkardığı işlemcileri oyunlar ve üretkenlik alanında yeniden karşılaştırmak istedik.

AMD FX-4170 Intel Core i3-3220
Mimari Bulldozer Ivy Bridge
Üretim Süreci 32 nm 22 nm
Çekirdek (İşparçası) 4 (4) 2 (4)
Temel Saat Hızı (Maks. Turbo): 4.2 (4.3) GHz
3.3 GHz
İşlemci Arayüzü Soket AM3+ LGA 1155
L3 Önbellek 8 MB 3 MB
TDP 125 W
55 W
Fiyat 120 $ (Newegg) 130 $ (Newegg)

Karşılaştırmaya katılan adayların her ikisi de ilginç ve birbirine pek benzemeyen özelliklere sahip. Her iki işlemci de aynı anda dört işparçası işleyebiliyor. Intel bunu HyperThreading destekli iki fiziksel çekirdekle yaparken, AMD FX-4170 bazı bölümleri paylaşımlı çalışan iki Bulldozer modülü kullanarak yapıyor. FX-4170 8 MB L3 önbelleğe sahipken Core i3-3220 3 MB L3 önbellekle geliyor. FX-4170’in temel saat hızı rakibinden 900 MHz, Turbo Core devredeyken 1 GHz daha yüksek. Core i3-3220 ise Intel’in Turbo Boost teknolojisine sahip değil ancak bu açığını her saat tıkında daha fazla işlem yapabilen mimarisiyle kapatıyor. Tüm FX ailesi işlemciler çarpan kilidi olmadan geliyor bu da onlara hızaşırtma konusunda belirli bir avantaj sağlarken Core i3’lerin hızaşırtma potansiyellerinin çok düşük olduğu biliniyor.

Sadece özelliklere baktığımızda Core i3-3220’nin ciddi anlamda geride kaldığını düşünmek yanlış değil. Ancak Ivy Bridge mimarisi AMD’ninkilerden çok daha iyi verimli olduğundan aradaki büyük hız farkına rağmen işlemciler başa baş rekabet edebiliyor. Buna paralel olarak iki işlemci arasındaki güç tüketimi farkı da ciddi anlamda büyük. FX-4170 125 W TDP değerine sahipken 22nm üretim süreçli Core i3-3220 sadece 55 W TDP üst sınırıyla geliyor (yarısından az).

31 Yorum

 1. Sezer

  Çok yararlı bir inceleme olmuş, bu iki işlemci arasında seçim yapacak olsam i3 3220 derim en daha az güç çekiyor hemde 22nm, fx 4170 i5’ler ile karşılaştırılması gerek zaten yapmışsınız bu da i3’ün ne kadar güçlü bir işlemci olduğunu gösteriyor 2 çekirdek ve 4 izlek ile amd’nin 4 çekirdek işlemcilerini geride bırakıyor kısacası intel işini iyi yapıyor

 2. phoneix

  Uzun bir süredir intel ile amd arasındaki rekabet ile ilgili heycanla yazı okumamıştım ve bir kullanıcı olarak intelin bu derece rakipsiz olması donanım aynıpaaraya daha az teknoloji alcağımız için üzülüyordum ancak amd burda bende varım demeye hafiften başlayacak gibi.
  Yazılarınızın devamı dileğiyle…

 3. tamer

  sistemim
  gigabyte 870a usb3l
  amd phenom 965
  2×2 gskill 1600 mhz ram
  thermaltake 700 watt commander kasa
  wd 1tb cravier black 64 mb
  sapphire hd6950 1gb vga
  creative audigy 7.1 ses kartı
  sistemim bu anakart ve işlemci hariç tüm parçaları değitişrdim.anakart ve işlemciyi 3 kere servise gönderdim ama sorun yok dediler.harddik,işlemci ve rami test programlarından sağlam çıktı.farklı windows kurdum,biosu restart default ve tüm ayarları auto yaptım ama ne yaptıysam hala mavi ekran alıyorum lütfen yardım edin kafayı yiycem…

 4. tamer

  otoda bırakınca 1600 oluyor işte bende onu anlamadım herşey otoda.ramleri memtest programından sabaha kadar test ettim ama sorun çıkmadı ve anakartın uyumluluk listesindede var.allah rızası için şu sorunu çözelim beyler delirme noktasındayım

  • Mokoko

   voltajlarla oynamana gerek yok elle 1333 yap işlemci hızını voltajını eger yükselttiysen auto ya çek baktın mavi ekran almıyorsun işlemciyi stabil olana kadar yükseltebilirsin

 5. tamer

  1333 yaptığım zamanda almıştım acaba voltaj değerindemi sorun var diye ondan sordum ama memtest programındada %100 çalışıyor sonuçta hiçbir hata almadım.prime95 te işlemciyi zorladım yine hata yok ama kullanırken mavi ekran 🙁

  • gouranga

   Her mavi ekran oluştuğunda Windows “C:\Windows\Minidump” klasörünün altında dmp uzantılı bir crash dump dosyası oluşturur. O dosyaları biryere upload edip linkini atsana.

   • tamer

    tamam dostum bugün yapıp atıcam yardımcı olabilirsen süper olur.

  • gouranga

   Devamlı mavi ekran alıyorsan ama minidump klasörü boş ise hizmetlerden olay görüntüleyicisi gibi birşeyi kapatmış olmalısın. Eğer bilerek kapatmadı isen muhtemelen Advanced System Care ya da CCleaner gibi performans artıra programlardan birini kullanıyorsun.

   Eğer bu programlardan biri varsa sisteminde, temiz bir format atmanı sonra da bu programları kullanmamanı öneririm. Registry’den kendilerince önemsiz bazı anahtarları silip problemlere neden oluyorlar bazen. Belki de bu yolla tamamen çözülür sorunun.

   Eğer bu çeşit birşey yüklü değilse http://support.microsoft.com/kb/307973/tr dayfasındaki 4. adımdaki ayarı çekirdek bellek dökümüne ayarla. Böylece mavi ekran olursa, Windows artık ayrıntılı hata dosyaları oluşturacaktır minidump klasöründe. Bu dosyalardan yola çıkarak hatayı tespit etmek mümkün olabiliyor.

   Son olarak mail işine gelirsek, bu site teknik servis olarak hizmet vermiyor, cevap alamamış olmanız normal bence. Aslında yorum kısmını bu şekilde işgal etmek de doğru değil, burası yazı ile ilgili görüş bildirmek için. Bu gibi sorunlar için sitenin forum kısmını kullanabilirsiniz her zaman tabii.

   • tamer

    çok güzel yardımcı olmaya çalışmışsın dostum.dediğin programlarıda kullanıyorum evet.senin önerilerini tek tek uygulıcam.inş.işe yarar teşekkür ederim tekrar

 6. DETROID

  Peki sorabilirmiyim o övdüğünüz intel i3 veya i5 nerde.Vaybe demekki herşey test degil gerçeklere bakalım.
  ana Amd 4150 = intel i7 2600k

  Crysis 3’ün sistem gereksinimleri açıklandı

  Yüksek Performans için Sistem Özellikleri;
  – Windows Vista, Windows 7 ya da Windows 8
  – DirectX 11 destekli en son ekran kartları
  – Dört çekirdekli en güncel işlemciler
  – 8GB bellek
  – Nvidia ve Intel tabanlı sistemler için örnek;
  – Nvidia GTX 680 ve Intel Core i7-2600k
  – AMD tabanlı sistemler için örnek;
  – AMD Radeon HD7970 ve AMD Bulldozer FX4150

  aaaa.i3 burdaymış normal bir oyun için.
  Taviye edilen Sistem Özellikleri
  – Windows Vista, Windows 7 ya da Windows 8
  – DirectX 11 destekli ve en az 1GB bellekli ekran kartı
  – Dört çekirdekli işlemci
  – 4GB bellek
  – Nvidia ve Intel tabanlı sistemler için örnek;
  – Nvidia GTX 560 ve Intel Core i3-530
  – AMD tabanlı sistemler için örnek;
  – AMD Radeon HD5870 ve AMD Phenom II X2 565

 7. Gokhan

  Gerçekten test sonuçları pek güvenilir gözükmedi bana da sanki parayı kim verirse onun işlemcisi üstün oluyor gibi peki neden oyun testleri yok daha evvelki testlerde hep olurdu.

  • Hamdi Kellecioğlu

   THG testlerinde parayı kim verirse onunki öne çıkıyor gibi bir durum hiçbir zaman olmadı. Bütün testlerin hangi ayarlarla ve parçalarla yapıldığı tek tek yazılır isterseniz aynı testleri kendiniz tekrarlayabilirsiniz.

   Oyun testleri yok demişsiniz sanırım incelemeyi tam okumadan bu yorumu yazdınız. İlerleyen sayfalarda 5 oyun testinin sonuçları var.

Bir cevap yazın