AMD Fusion İşlemciler CES 2011’de Tanıtılacak

Fusion ilk olarak dizüstü bilgisayarları hedef alıyor.

AMD FusionNeredeyse AMD’nin ATI’i satın almasından beri AMD’nin Fusion Hızlandırılmış İşlemci Ünitesi teknolojisinin hazır hale gelmesini bekliyoruz. Ve, nihayet AMD, CES 2011’de Fusion ailesinden ilk CPU’ları tanıtmaya hazır. Burada bir karışıklık olmaması için öncelikle şunu belirtelim; Fusion, AMD’nin GPU ve CPU’yu aynı zarda buluşturan teknolojisinin genel adı. Fusion ailesi altında pek çok mimari ve işlemci göreceğiz bundan sonraki zamanlarda.

AMD’nin ilk Fusion örnekleri ile amacı giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar. AMD’nin bu pazardaki en büyük rakibi Intel’in Atom işlemcileri olacak gibi gözüküyor. Fusion işlemcilerin ortak özellikleri şöyle; doğal DirectX11 desteği, 1080p video oynatımı, HDMI çıkışı ve 10 saate kadar batarya ömrü.

AMD CES 2011’de dört adet Fusion işlemci duyuracak: 1.6 GHz’de çalışan çift çekirdekli E-350, 1.5 GHz’de çalışan tek çekirdekli E-240. Bu iki işlemcilerde 80 grafik ünitesi barındıran ve 500 MHz’de çalışan Radeon HD 6310 ekran kartına sahip. Bu işlemcilerin TDP değeri 18 Watt.

Ontario kod adlı  C-50 ve  C-30 işlemciler ise sırayla 1.0 GHz ve 1.2 GHz’de çalışıyorlar. Bu işlemcilerde 280 MHz’de çalışan Radeon HD 6250 ekran kartı görüyoruz. Ontario işlemcierin TDP değeri ise sadece 9 Watt.

Ayrıca, bu yıl içinde AMD, masaüstü ve ortalama dizüstü sistemler için 32 nm , dört çekirdekli, DirectX 11, A-serisi “Llano” kod adlı işlemcilerini de piyasaya sürecek.

Bir cevap yazın