AMD Ezmece: Nvidia 320 MB’lık Ucuz GeForce 8800’ü Duyurdu

AMD Ezmece: Nvidia 320 MB'lık Ucuz GeForce 8800'ü Duyurdu

Üç boyutlu PC grafiğindeki gelişmeler normal bir yaşam döngüsünü takip eder. Bu döngü yıllardan beri giderek hızlanıyor, fakat piyasaya yeni ürün akışı hep aynı seviyede kalıyor. Örneğin günümüzde senede en az bir kez büyük değişimleri beraberinde getiren ürünlerin duyurulmasının ardından onlardan daha azını sunan türevlerinin de ilerleyen aylarda piyasada yerlerini aldıklarını görüyoruz. Bu daha alt seviye ürünler kalite kontrol testlerinde en yüksek başarımı sunamadığından dolayı orta seviye grafik yongası olarak piyasaya sürülmekteler.

Bu orta ve düşük seviyeli işlemcilerin üç büyük rolü var. Birincisi, kart üreticileri bu yongaları alırlar ve ne kadar verimli çalıştıklarına göre sıralayıp onları belirli bir üretim sürecinden geçirirler. İstenilen saat hızlarında çalışmayı başaran yongalar üreticiden “A notu” alır ve yüksek seviye bir kart haline gelir. Başaramayanlar ise bir sonraki ürün kademelerinde kendine yer edinir. Genellikle en yüksek başarım testinden başarısızlıkla ayrılan yongalar, sonradan yeniden değerlendirilmek üzere bir kenara ayrılırlar. Bu yongalar daha az işhattına sahip olabilirler ya da GeForce 8800 serisi için GTS modelleri olarak satışa sunulabilirler. İkincisi, en güçlü yeni nesil teknolojiye parası yetmeyen, alış gücü sınırlı olan kullanıcılar için yeni teknolojiyi daha ucuza sunarak geniş kitlelere hitap etmek (“A” serisi parçalar “B” serisi ve daha aşağı seviyedeki parçalardan daha pahalıdırlar). Örneğin Intel, Conroe işlemcilerinin fiyatını yüksek seviyede tutarken AMD’yi fiyat düşürmeye zorlamak için Pentium D serisinin fiyatını ise oldukça aşağıya çekmiş durumda. Elbette şu an için AMD’nin elinde Intel’in yeni nesil işlemcileriyle başa çıkabilecek yeni bir mimari bulunmadığından pek fazla da bir seçeneği yok gibi. Aynı durum Nvidia ve AMD/ATI arasındaki rekabet için de geçerli. Aynı şekilde şu an yeni teknolojiye sahip kartlarını çoktan piyasaya sürmüş olan Nvidia’nın eli güçlü durumda ve daha alt seviye kartları da piyasaya sürerek AMD/ATI’yi fiyat düşürmeye zorluyorlar.

Yaşadığımız şu günlerde etkisini iyice hissettiren pazar hareketliliğini buna iyi bir örnek olarak verebiliriz. AMD/ATI ilk D3D10 donanımını duyurmaya hazırlanırken, Nvidia ilgi odağından düşmemek ve oyun meraklılarına daha fazla ürün satmak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Nvidia sadece üst düzey oyun meraklıların kalbini kazanmak ve akıllarına girmekle kalmadı, “B” ve daha aşağı ürün notuna sahip ucuz kartları alabilecek bütçeye sahip olan müşterileri de kendi safına katmaya başladı bile. Grafik kartı pazarında yeni nesil teknolojinin daha ucuza satın alınabilmesi çok önemli bir role sahip. Şu an tüketiciler Nvidia’nın daha avantajlı konumda olduğunu ve onların ürünlerini satın almalarının daha akıllıca olduğunu düşünüyorlar. Evet, Nvidia şimdi de her şeyi AMD/ATI için daha da zorlaştırarak kendi fiyat aralığındaki tüm kartlardan bile daha hızlı olan 320 MB’lık GeForce 8800 GTS’yi duyurdu.

Bir cevap yazın