AMD Çekirdek Savaşları Sonsuza Kadar Sürmeyecek Diyor

128 çekirdek mi? Üzgünüm, hayır.

AMD FusionÇok değil bundan birkaç yıl önce AMD ile Intel arasında MHz savaşları yaşanıyordu. O zaman genel kanı; daha yüksek MHz’e sahip olan işlemcinin daha iyi olduğuydu. Sırf bu yanlış kanı yüzünden AMD, düşük MHz’e sahip işlemcilerini, çekirdek hızından bağımsız farklı model numaralarıyla isimlendiriyordu.

Şimdiki yarışma ise, kimin bir CPU zarına daha fazla çekirdek sıkıştırabileceği. AMD’nin sunuculardan sorumlu baş yöneticisi Donald Newell’a göre, çekirdek yarışması sonsuza kadar sürmeyecek ve bir yerde duracak.

16 yılını Intel’de geçirmiş Newell, çekirdek savaşları yıllarını kast ederek şaka ile karışık “10 GHz bir CPU geliştirebileceğimizi düşünüyorduk. Ama bu hızda çalışan bir işlemcinin yeryüzünü bile eritebileceğini görünce bundan vazgeçtik” diyor IDG ile yaptığı röportajda.

MHz savaşlarından sonra şimdi  AMD ve Intel arasındaki çekirdek savaşlarını yaşıyoruz ama Newell’a göre, bu da bir yerde sona erecek.

“Çekirdek savaşları bir gün sonra erecek. Şu tarihte olacak diyemem ama şahsen ben bir işlemci zarında 128 çekirdek göreceğimizi sanmıyorum. Bu hedef, teknoloji yol haritası için gerçekçi olabilir ama bu, insanların bizden beklediği güç tüketimi sınırları için uygun değil.

Newell’a göre çekirdek savaşlarından sonra, farklı uygulamalar için özel olarak optimize edilmiş işlemcileri görebiliriz.

“Spesifik özellikleri destekleyebilecek bir işlemci geliştirmek için önümüzde hiçbir engel yok.” diyor Newell.

Daha önce de özel görevler için optimize edilmiş CPU çekirdekleri geliştirilebileceğini duymuştuk.

Aslında bunun ilk adımları atıldı bile; Intel, Sandy Bridge, AMD ise Fusion ile CPU ve GPU’yu aynı zarda birleştirmeyi başardı mesela.

1 Yorum

Bir cevap yazın