AMD Catalyst 9.12 Sürücülerini Çıkardı ve Bir Düzeltme Yayınladı

Şirketler bazen bir yazılımın eksikliğini (bazen hatasını) sonradan fark edince düzeltme (hotfix) yayınlama yoluna gidiyorlar. AMD genelde düzeltme yayınlamaz ancak Catalyst 9.12 sürücülerinin hemen ardından Catalyst 9.12’nin yaması da çıkıverdi. Bu yama bazı başarım iyileştirmeleri içeriyor. Catalyst 9.12 32-bit ve 64-bit Windows 7, Vista ve XP işletim sistemleriyle uyumlu. Sürücüleri buradan ve düzeltmeyi ise bu sayfadan indirebilirsiniz.

Sürücü Radeon HD 4800 ve 4700 serisi ekran kartlarına DirectCompute sürüm 10.1 uyumluluğu ekliyor ve OpenGL 3.2 desteği getiriyor. Ayrıca iki tane oyunun grafik başarımını arttırıyor.

3DMark Vantage: ATI Radeon HD 5800 ve HD 5700 serisi ekran kartlarının başarımı %9 oranında artabilir.

STALKER – Call of Pripyat: Tekli kart yapılandırmalarında %6’ya kadar başarım artışı.

Yayın notlarına göre Catalyst 9.12 PowerDVD, WinDVD, IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles, Resident Evil 5 ve Tom Clancy’s HAWX adlı bazı oyun ve uygulamalarda yaşanan sıkıntıları da gideriyor.

Yama neler getiriyor? CrossFireX yapılandırmaları artık Eyefinity ile uyumlu. Birden fazla ekran kullanmak isteyip de dört adet grafik işlemcisi olan bir sistemi olanlar artık mutlu. Yama DisplayPort üzerinden ses çıkışı alınabilmesini de sağlarken, Radeon HD 4000 ve daha yeni ekran kartları üzerinde OpenCL uygulamalarının GPU desteğiyle hızlandırılabilmesine olanak tanıyor. Düzeltme yazılımı ayrıca Call of Duty: Modern Warfare 2, City of Heroes, Resident Evil 5, Wheelman ve Chronicles of Riddick oyunlarındaki grafiksel hataların da üstesinden geliyor. Son olarak Catalyst 9.11’in sebep olduğu Windows 7 üzerinde fare imlecinin iki kat büyük görünmesi meselesi de bu yamayla beraber ortadan kalktı.

Yeni sürücüleri ve yamayı denediniz mi?

2 Yorum

Bir cevap yazın