AMD, Bulldozer ve Bobcat Mimari Ayrıntılarını Açıkladı

Uzun bir aradan sonra yeni iki mimariyle (Bulldozer ve Bobcat) karşımıza çıkacağından 2011 yılı AMD açısından önemli bir yıl olacak. Bulldozer, sunucuları, masaüstüleri ve dizüstü sistemleri hedefleyen bir mimariyken Bobcat, nettop, netbook ve diğer taşınabilir aygıtlar için kullanılan bir mimari olacak.

Bobcat, ilk olarak 32 nm düşük güç tüketimli Ontario işlemcilerle hayatımıza girecek ve x86 çekirdek, bellek denetleyicisi, GPU çekirdeğini tek bir yonga üzerinde toplayan ilk APU (accelerated processing unit – hızlandırılmış işleme birimi) olacak. Aşağıdaki slaytta ayrıntıları görünen 512 kB L2 önbelleğe sahip Bobcat, 1 Watt altında güç tüketiyor. Bu işlemciden öyle büyük performans beklemek mümkün değil ancak ilginç bir taşınabilir işlemci çözümü olacağını söyleyebiliriz.

AMD Bobcat Ayrıntılar

AMD Bobcat Ayrıntılar

Bobcat taşınabilir alanda ilgi çekici olabilir ancak Intel’in başarıma yönelik işlemcileriyle baş etmesi mümkün değil. Bulldozer mimarisiyse tam burada devreye giriyor. Yeni mimari Intel’in Sandy Bridge mimarisine benzer bir yaklaşım içinde ancak AMD bunu “daha iyi” yaptığını iddia ediyor. Çekirdek tasarımı modüler bir yapıya sahip.

İlk Bulldozer işlemciler 32 nm üretim teknolojisiyle üretilecekler ve ilk olarak sunucu alanında hayatımıza girecekler. Sunucu alanındaki bu hamleden sonraysa son kullanıcıya yönelik bir Bobcat-temelli işlemcinin pazara sürülmesi bekleniyor.

Bakalım 2011 ve yeni mimariler AMD için yeniden orta-üst seviyede liderliği zorlamanın başlangıcı olabilecek mi?

AMD Bulldozer Ayrıntılar

AMD Bulldozer Ayrıntılar

AMD Bulldozer Ayrıntılar

AMD Bulldozer Ayrıntılar

Bir cevap yazın