AMD Bulldozer İşlemciler 2011 Nisan Ayında mı Geliyor?

Son bir dedikodumuz daha var…

AMD LogoBugün söylentilere dayalı önemli haberler yazdık. Ama bitmedi bir haberimiz daha var ve bu sefer daha sağlam bir kaynaktan.

Xbitlabs’ın haberine göre AMD, Bulldozer işlemci mimarisi ile üretilecek kod adı “Zambezi” olan ilk işlemcilerini 2011 Nisan ayında piyasaya sürecek. Bulldozer mimarisine sahip Zambezi işlemcilerin masaüstüne ilk defa sekiz çekirdek işlemcileri getirmesi bekleniyor. Bunun yanında Bulldozer mimarisi ile üretilmiş altı ve dört çekirdekli işlemciler de göreceğiz.

Zambezi kod adlı işlemci örneklerinin ilk olarak önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor. Daha sonra Şubat ayında seri üretime geçilecek ve herşey planlandığı gibi giderse, ilk Bulldozer mimarili işlemcileri Nisan ayında görebileceğiz.

İlk Zambezi işlemciler sekiz çekirdekli olacak ve 8 MB L3 ön belleğe sahip olacaklar. Güç tüketiminin ise, ,işlemci hızlarına göre 95 Watt ile 125 Watt arasında değişmesi bekleniyor. Daha sonra gelecek altı ve dört çekirdekli işlemciler de benzer özellikler göstericek fakat 4 MB L3 ön belleğe sahip modellerde göreceğiz burada.

Tüm işlemciler AM3+ anakartlarda çalışabilecek. AM3 anakartların da BIOS güncellemesi ile bazı işlemcilere destek vermesi hedefleniyor, ama hangi anakartlar hangi işlemcilere destek verecek, şimdiden söylemek çok zor. Çift kanal DDR3 desteğine sahip olacak yeni işlemcilerde yeni Turbo Core 2.0 özelliğini de görmeyi bekliyoruz.

Bir cevap yazın