AMD “Brazos” Tabanlı İşlemcilerin Detayları Hakkında Konuştu

Intel’in Atom işlemcilerine ciddi bir rakip geliyor.

AMD Fusiontgdaily.com internet sitesine konuşan AMD Fusion pazarlama müdürü John Taylor, AMD’nin, dizüstü, netbook ve masaüstü sistemler için üreteceği düşük güç tüketimine sahip “Brazos” tabanlı işlemcileri hakkında ayrıntıları bizlerle paylaştı. Hemen detaylara bakalım.

Brazos tabanlı işlemcilerin iki versiyonu olacak.

  • Tam yük altında maksimum 18 Watt güç tüketecek, hepsi bir arada masaüstü sistemler, fiyat/performans dizüstü bilgisayarları hedef alan kod adı “Zacate” işlemciler.
  • Tam yük altında maksimum 9 Watt güç tüketecek netbook ve diğer giriş seviyesi sistemleri hedef alacak kod adı “Ontario” işlemciler.

Düşük güç tüketen her iki işlemci de ‘Bobcat’ x86 çift çekirdeğe sahip olacak ve DirectCompute,  OpenCL, Direct 11 gibi güncel teknolojileri destekleyecek.

Taylor’a göre, her iki işlemci de akıcı bir şekilde 1080p video oynatmak için yeterli işlem gücüne sahip olacak.

Brazos tabanlı işlemcilerin 2010 yılı sonuna doğru üreticilere teslim edilmeye başlanması bekleniyor. Brazos tabanlı ilk sistemleri ise 2011 yılının başlarında görmeyi bekliyoruz.

1 Yorum

  1. gtx

    Amd netbook pazarına girmek için neden bu kadar bekledi anlamıyorum. Bence geç kaldılar, yazıda bahsedilenler güzel özellikler ama onlar üretime geçene kadar intel’in de boş duracağını sanmıyorum

Bir cevap yazın