AMD: Birleşmek Ya Da Birleşmemek, İşte Bütün Mesele

AMD: Birleşmek Ya Da Birleşmemek, İşte Bütün Mesele

Sunnyvale’in yeşil takımı için son 19 ay hiç de kolay olmadı. Son zamanlarda AMD’nin giderek bir satın alma hedefine dönüştüğüyle ilgili çeşitli söylentiler duymaktayız ve bu durum bizi “Orada neler oluyor?” sorusunu sormaya itmekte. AMD’nin ATI ile birleşmesi şu soruyu da gündemde tutuyor: Birleşmek ya da birleşmemek?

Bir kere şunu herkes kabul etmeli. AMD’nin piyasa değeri 4 milyar USD’ye kadar geriledi ve CPU pazarına girmek isteyen diğer büyük şirketlere her an yem olabilir. O yüzden bu sözettiğimiz söylentiler pek şaşırtıcı gelmiyor bize. AMD’nin satın alınması çok ilginç olacak gibi görünüyor. Şimdiden iki aday var bile. Şimdi her şeyi adım adım anlatalım.

AMD’nin Başarısı

Henüz Intel, yarattığı Core 2 mimarisiyle AMD’yi açıkça rekabetin dışına itmeden önce, AMD’nin başarısının tamamen o zamanki yönetimiyle ilgili olduğu düşünülüyordu (Başkan Hector Ruiz ve arkadaşları).

Böyle bir yönetim kadrosunun oluşturulmasını ise Jerry Sanders ve Atiq Raza sağladı. Microsoft ile Xbox oyun konsolları üzerinde uzlaşamaması ve K8 mimarisinin geliştirilmesi üzerine Sanders firmaya güçlü bir pazarlamacı ve iyi bir politikacının alınmasının gerekli olduğu sonucuna varmıştı. Bu iş için seçilen isim Hector Ruiz oldu. Bunun hemen ardından dünya devi spor topluluklarına ve sporcularına başarıyla sponsorluk (Ferrari, Lance Armstrong ve Avrupa’daki birçok ünlü futbol takımları için) sağlayan Henri Richard göreve geldi.

90’lı yıllardaki silik görünümünün ardından AMD, K7 işlemci mimarisiyle (Athlon olarak bilinir) beraber Intel’in Pentium III serisi işlemcilerine kök söktürmüştü. K7 tasarımı Dirk Meyer’in koçluğundaki takımın bir bebeğiydi. AMD, şirket hayatında ilk kez Intel’den daha iyi bir işlemci üretmeyi başarmıştı. Bu başarı Tayvan ve Çinli şirketlerin inanılmaz ilgisini çekmişti. AMD’nin 2000’li yılların başında elde ettiği başarıların izleri bugün halen devam etmekte. Bunu anlamak için örneğin ekran kartlarının, USB belleklerin ve benzeri diğer parçaların üretildiği fabrikalarda tur atmayı deneyin. Ziyaret edeceğiniz bu fabrikaların çoğunda kalite kontrol sınaması için AMD Athlon 64 sistemlerinin kullanıldığını görürsünüz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın