AMD Athlon II X4 620: 110 USD Fiyatla Dört Çekirdekli İşlemci

AMD İşlemci Serileri: Üretim Verimliliği

Günümüz işlemcileri hassas bir şekilde dengelenmesi gereken üç ana özelliğe sahiptir: çekirdek sayısı, önbellek miktarı ve saat hızı. Bu dengeleme işi sırasında üretim süreci, olası gerilim değerleri, saat hızları, ısıl ve elektriksel sınırlar, üretim verimliliği ve tabi ki maliyet gibi etkenler en ince ayrıntısına kadar gözden geçirilir.

Örneğin üretim teknolojisini 65 nm’den 45 nm’ye geçirmek üreticiye bir veya birkaç parametre üzerinde değişiklik yapma imkanı sağlar. Küçük ve daha verimli transistörler genelde daha yüksek saat hızlarında çalışabilirler. Ancak başarımı artırmak için daha fazla çekirdek veya önbellek eklemek de düşünülebilir. Ya da tamamen farklı bir seçenek olarak üretici tasarımı değiştirmek yerine her şeyi olduğu gibi bırakır ve güç tüketimini düşürür. Bu yaklaşım yonga üreticilerinin değişiklikler yapmak için yeni tasarım üzerinde tecrübe edinmelerini de sağlar.

AMD, Intel’in büyük üretim kapasitesine sahip olmadığından (firma kısa bir süre önce üretim işini GlobalFoundries’e devretmişti) üretim verimliliğini en yüksek seviyeye çıkarması gerekiyor. Sonuç olarak AMD’nin işlemcileri genelde tek bir tasarıma dayanıyor. Farklı fiyat aralıklarını ve ihtiyaçları karşılayan diğer işlemci modelleri genelde bu ana tasarım üzerinde değişiklik yapılarak (genelde basitleştirilerek) üretiliyor, bu sayede üretim verimliliği en yüksek seviyede tutuluyor. Buradaki sorun basit: Tek bir çeşit bütün pazarın gereksinimlerine artık yetmiyor ancak üretim için tek bir çeşide sahip olmanız gerekiyor.

Athlon II X4 (Propus) Çekirdek Çizimi

Propus Çekirdeği

Diğer taraftan Intel de aşağı yukarı aynı şeyi yapıyor. Bütün 45 nm Core 2 işlemciler teknik olarak çift çekirdekli Wolfdale tasarımını kullanıyorlar. Intel bu tasarımdan iki tane kullanarak dört çekirdekli Yorkfield işlemcilerini de (Core 2 Quad, Extreme) üretiyor. Intel sadece L2 önbellekler üzerinde değişiklik yaparak çekirdekleri sınırlıyor. Yine de AMD, 45 nm Deneb tasarımından daha fazla ürün çıkarmak konusunda daha saldırgan kalıyor. Firma çekirdekler üzerinde daha ince ayar yaparak (bazı birimlerin açılması/kapatılması) üretim verimliliği sorununu aşmaya çalışıyor. Sonuç olarak hepsi aynı temel tasarımdan gelen farklı çekirdek tasarımları ortaya çıkıyor. Aşağıdaki listede AMD’Nin aynı temel tasarıma sahip farklı ürün ailelerini görebilirsiniz:

Deneb, dört-çekirdek, 6 MB veya 4 MB L3 önbellek (2.4 – 3.4 GHz)
Heka, üç-çekirdek, 6 MB L3 önbellek (2.4 – 3.0 GHz)
Callisto, dört-çekirdek, 6 MB L3 önbellek (3.0 – 3.1 GHz)
Propus, dört-çekirdek, L3 önbellek yok (2.6+ GHz)
Rana, üç-çekirdek, L3 önbellek yok (2.7+ GHz)
Regor, çift-çekirdek, L3 önbellek yok (2.8 – 3.0 GHz)

Yazarın Notu: Kapalı Önbellek Açılabilir mi?

Bu arada AMD, ilk Athlon II X4’lerin Propos ve Deneb çekirdekli olarak üretildiğini onayladı: İlkinin tasarımında L3 önbellek yok ikincisindeyse 6 MB L3 önbellek devre dışı bırakılmış.

Geçmişte Phenom II X3’leri X4 yapmak için kullandığımız sadık dostumuz ASRock M3A790GXH/128M anakartımızın tozunu sildik ve işe koyulduk. Ne yazık ki Athlon II X4 işlemcilerin 6 MB L3 önbellekli ekran görüntülerini görmüş olsak da elimizdeki 620 modeli ACC etkinken çalıştı ama L3 önbelleğin kilidini açmadı. 630 modeliyse açılmayı bile reddetti.

Önceki yazımızda da söylediğimiz üzere bu ucuz işlemcilerden alıp da doğru anakartı kullandığınızda kesinlikle ucuza yüksek başarım alacağınızı düşünmeyin. Ancak bazı işlemciler size sürpriz yapabilir. Yine de bu Athlon II’lerin Phenom II X4 kadar başarım sunma ihtimalleri oldukça düşük.

Bir cevap yazın