AMD Athlon II X4 620: 110 USD Fiyatla Dört Çekirdekli İşlemci

Intel’in kısa bir süre önce duyurduğu LGA 1156 temelli Core i5 ve Core i7 işlemcilerinden sonra AMD, üst-orta ve ileri seviyede ciddi bir rekabetle karşı karşıya kalmış durumda. Phenom II mükemmel bir işlemci tasarımı ancak Intel’in gelişen Nehalem serisine karşı sadece fiyat alanında relabet edebiliyor.

AMD, Haziran ayında çıkan Athlon II X2’lerden sonra giriş seviyesi için dört çekirdekli modellerini duyuruyor: Karşınızda Athlon II X4.

AMD Athlon II X4 620

Tam Olarak Nedir?

Her ne kadar AMD iki yeni çekirdek ismi telaffuz etse de (dört çekirdek ailesi için Propus, üç çekirdek için Rana) yeni Athlon tam olarak yeni değil aslında.

Elimize ilk ulaşan örnek 2.6 GHz hızında ve 45 nm SOI üretim tekniği ve dört çekirdeğin her birine 512 kB L2 önbellek gibi Phenom II’nin tüm özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca işlemci bugün kullanılan bütün uzantıları da destekliyor: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4a, Enhanced 3DNow!, NX bit (Intel işlemcilerde execute disable), 64 Bit desteği, AMD-V sanallaştırma desteği ve boştayken güç tüketimini düzenleyen Cool’n’Quiet.

Propus, Deneb tasarımına dayandığı için Ahlon II X3 ve X4 işlemciler Soket AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle Soket AM3 anakartlarda DDR3 belleklerle çalışabilecekler. Açıkçası eski AM2 sisteme sahip olan kullanıcılar için yeni işlemci mükemmel bir yükseltme imkanı sunuyor, özellikle de 110 USD fiyat etiketi dikkate alındığında.

Neler Eksik

Kimse 110 $ gibi bir fiyata en ileri seviye işlemci alacağınım düşünmez bu yüzden biz de işlemcinin sınırlamalarının ne olduğunu merak ettik. En önemli farklılık önbellek mimarisinde karşımıza çıkıyor. Zaten pazarda olan Athlon II X2 de dahil olmak üzere tüm Athlon II işlemciler L3 önbelleğe sahip değiller.

Bu bakımdan Athlon II X4, AMD’nin birleşik çok çekirdekli işlemci tasarımlarında kullandığı paylaşımlı önbellek âdetini yıkmış oluyor. Her ne kadar saat hızlarında da farklar göze çarpsa da Athlon II ile Phenom II arasındaki en önemli fark L3 önbelleğin olmaması diyebiliriz.

Ancak L3 önbelleğin olmaması önemli bir avantajı da beraberinde getiriyor. Phenom II’nin 6 MB L3 önbelleği de güç tüketimine katkıda bulunduğundan L3’ün olmaması Athlon II X4’leri yavaşlatsa da enerji açısından daha verimli olmalarını sağlıyor.

Bir cevap yazın