AMD Athlon 64 ve X2 Oyunlar İçin Hala Yeterli Mi?

AMD Athlon 64 ve X2 Oyunlar İçin Hala Yeterli Mi?

En yeni ve en güçlü bilgisayar parçalarının neler yapabileceğine bakmak her zaman eğlenceli ve heyecanlı olmuştur. Ama herkes bu donanımlara çabucak sahip olabilecek kadar şanslı değil. Birçok oyun meraklısı eski bilgisayarlarına ömür katmak için öğrendikleri tüm yolları denemeye çalışıyor.

Piyasada bugünlerde çok uygun fiyatlı PCI Express ekran kartları dolaşıyor fakat onları eski bir makineye koymaya değecek mi? Sadece ekran kartına cüzi bir miktar para vererek en popüler oyunları yüksek görüntü kalitesi ayarlarıyla oynayabilecek misiniz? Hangi işlemcilere ihtiyacınız var? Tek çekirdekli bir işlemci işinizi görür mü? Yoksa saat hızına bakmaksınız herhangi bir çift çekirdekli işlemci yeterli olur mu?

AMD Athlon 64 ve X2 Oyunlar İçin Hala Yeterli Mi?

İşte bugünkü testimizde bu sorulara yanıt arayacağız. Eski bir AMD Athlon 64 ve Athlon 64 X2 işlemcisiyle uygun fiyatlı fakat güçlü bir ekran kartını eşleştirip en yeni oyunlar üzerinde test edeceğiz.

Bugünkü odak noktamız olan AMD Athlon 64 sistemleri üç ayrı soketten meydana geliyor: Soket 754, Soket 939 ve Soket AM2. Fakat gerek Intel gerek AMD olsun, iki yıldan daha eski sistemlerin yaşı günümüzün en zorlayıcı uygulamalarında belli oluyor. Bakalım testlerimiz sonucunda hangi platformu emekliye ayıracağız?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

7 Yorum

 1. @hmet

  Öncelikle gerçekten güzel bir yazı olmuş ve bende amd athlon 64’ü 3 sene kullandım ve çok memnundum benim bilgisayarım 2 gb ram, amd athlon 64 ve 2 gb da ekran kartı olan bir bilgisayardı. Gerçekten etkiyeciydi şu anda günümüzde popüler olan cs:go gibi bir oyunda 82 fps alıyordum üstelik oyunu 1366×768 gibi bir çözünürlükte oyanayabiliyordum.Fakat 2016 nın şubat ayında alet ömrününü bitirdi 😀 Ve pc nin değişme zamanı geldiğini anladım. Pc nin amd athlon 64 tipi işlemcisni 65 tl’ye sattım.Ve bence hala hızlı bir efsane 😀

 2. Bayram Safa Çetin

  Merhaba arkadaşlar.
  Ben AMD Athlon 64X2 5600 almayı pilanlıyorum.Aliexpress’de 40TL gibi bir fiyata buldum.Sizce almalımıyım.Bu işlemciyi almamdaki amacımı da açıklıyım.Ben bir Youtuber’ım.Videolarımda yüksek çözünürlük sunabilmek için işe işlemcimi değiştirmekle başlıyım dedim.AMD firmasının yapmış olduğu işlemcilerin ününü duydum.Ondan dolayı bu işlemciye yöneldim.Sizce bu işlemci benim bilgisayarımda,Bandicam ile kayıt esnasında iyi FPS verebilirmi bana…

  Bilgisayarımın şu anki özellikleri;

  + Intel Pentium(R) Dual-Core CPU E6600 @ 3.06 GHz 3.07 GHz
  + 2 GB RAM
  + 32 bit işletim sistemi
  + Windows 7 Ultimate 2009

  Kanal link :
  https://www.youtube.com/channel/UCh1fHkyakvvfepT_GvdbH-g/featured

 3. yolgezer

  ah ah. bu islemciler biter mi.
  bir devrikapatip yenisini acan islemcilerdi, s754-939 islemciler. gunumuz core ve core i serilerinin atasidir. dahili ram kontrolcu. paylasimli bellek yonetimleri ayrilmis veri yollari. mukemmel dusuncelerdi, en onemlisi isinmama sorunlari. islemci bu kadar mi serin olur arkadas.
  10 yil 754 pin kullandim simdi 939. gundelik hayatta her isi gorebiliyor. ve 20 lira fiyati var, bozdukca yenisini alirsin:-)

Bir cevap yazın