AMD Altı Çekirdekli İşlemcilerin Saat Hızları ve Yol Haritası

Intel, kısa bir süre önce dünyanın ilk altı çekirdekli masaüstü işlemcisi Core i7 980X Extreme Editon’ı piyasaya sürmüştü. Biz de zaman geçirmeden bu kartı incelediğimiz bir makaleyi sizlere sunduk. Bu işlemci, özellikle çoklu çekirdek uygulamalarında rakiplerine bariz bir üstünlük sağlasa da fiyatıyla bize Cem Karaca’nın meşhur şarkısı, “Bedava yaşıyoruz dostlar bedava”daki “camekanlar onlar bedava” sözlerini hatırlatmadı değil. Gerçekten de bu işlemciye camekandan bakmak bedava ama bunlardan bir tane satın almak isterseniz 1000 dolar gözden çıkarmanız gerekiyor.

Neyse ki AMD’nin altı çekirdekli işlemcileri de yolda. İsterseniz, bu işlemcilerin kesinleşmiş saat hızlarına bir bakalım:

  • Phenom II X6 1035T  2.6 MHz
  • Phenom II X6 1055T  2.8 MHz
  • Phenom II X6 1075T  3.0 MHz

Bu işlemciler bir aksilik olmazsa mayıs ayında bizlerle buluşacak. AMD’nin sızan yol haritasına göre; bu işlemci ailesine bir üye daha katılacak, Phenom II X6 1095T. Altı çekirdekli AMD işlemci ailesinin bu son üyesi, 3.2 MHz’de çalışacak ve bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sunulacak. Umarım, AMD’nin altı çekirdekli işlemcileri sadece camekanlardan bakacağımız kadar pahalı olmaz.

Kaynak: Fudzilla

Bir cevap yazın