AMD 780G’nin Güçlü Bir Grafik İşlemcisi Var

AMD 780G'nin Güçlü Bir Grafik İşlemcisi Var

Yeni 780G yongasetinin duyuruluşuyla AMD sonunda kullanıcılara harici bir ekran kartının yardımına ihtiyaç olmaksızın HTPC (ev sinema kişisel bilgisayarı), HDTV (yüksek tanımlı TV bilgisayarı), HD-DVD ve Blu-ray’in kapılarını açtı (AMD HDCP (Genişbant Sayısal İçerik Koruması)ve HDMI desteğini zaten 690G yongasetinden beri sunuyor). Yeni 780G yongasetinin kuzeyköprüsü yüksek tanımlı videoları kodlayıp çözebilen Radeon HD 3200 grafik yongasını bünyesinde barındırıyor. Sonuçta HD video oynatımı için gerekli CPU yükü AMD Sempron 3200+ gibi zayıf işlemcilerin kaldırabileceği kadar hafifletilmiş oluyor. Ayrıca Intel’in yongasetlerinin güç tüketimi her nesilde biraz daha artarken, AMD’nin en yeni tasarımının hedefi güç tüketimini iyiden iyiye azaltmak.

Deney anakartımızın adı Gigabyte GA-MA78GM-S2H.

Deney anakartımızın adı Gigabyte GA-MA78GM-S2H.

Eski 690G yongasetinin tasarımını AMD ile birleşmeden önce ATI yapmıştı. Yeni 780V ve 780G yongasetleri AMD’nin ATI’yi satın almasından sonraki ilk yongalar oldukları için onlara “gerçek” AMD olarak bakabiliriz.

AMD yaptığı altyapı tasarımlarıyla gerçekten gurur duymalı. Şu ana kadar deneyini yaptığımız en iyi yongasetlerinden biriyle karşı karşıyayız. İşlevsellik, güç tüketimi ve üretim teknolojisi bakımından Intel’in yongasetlerinden daha iyi. AMD yongasetlerinin üretiminde kullandığı 55 nm üretim teknolojisiyle güç tüketimini önemli ölçüde azalttı. Diğer yandan G33 ve G35 yongasetlerini 90 nm üretim sürecinden geçiren Intel’in sıcaklıkla başı biraz belada. 780G yongaseti güç tüketiminde yeni bir rekor kırdı.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Furkan

    bende gigabyte ma-785gt-ud3h var ve ben 4200 mhz onboard kulanıyorum onboarddan hız aşırtma yaparak 2000mhze kadar cıkardım ve crysis 2 betayı orta detayda takılmadan oynatıyor hız asırmasız en dusuk te bile kasıyordu 2000mhz den yukarı cıkmadı cunku sınır 2000 mhz daha fazla yemiyor ekran kartının uzerine coolmaster fan taktım hızlı ve sessiz çalısıyor 29-35 derece den yukarı cıkmıyor crysis 2 de orta detayda sisde b fan takıp deneyin derim

Bir cevap yazın