AMD 4×4 Platformu Quad FX’i Çıkardı

AMD 4x4 Platformu Quad FX'i Çıkardı

Yeni işlemci teknolojilerini yakından takip edenler için AMD’nin ticari olarak Quad FX adıyla tanıttığı 4×4 platformunun heyecan mı yoksa hayal kırıklığı mı yaratacağını tahmin etmek çok zor değil. Intel’in yakın zamanda tek ve çift çekirdek kullanıcılarını hedefleyerek çıkardığı dört çekirdekli Kentsfield işlemcisinin tersine Quad FX bir çeşit kutuplaşmaya neden olan bir teknoloji, en azından başlangıç için. Evet yeni platform hesaplama gücünü ciddi ölçüde artırıyor fakat en son ve en iyi sistem bende olsun diyerek bu platforma geçmeyi düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Temel olarak Quad FX yeni bir çeşit işlemci anlamına gelmiyor, aslında bu tanım bir platformu tarif ediyor. Kendine özgü çift işlemci yuvalı bir anakarta (Asus L1N64-SLI), yeni bir yongasetine (Nvidia 680a) ve yeni işlemcilere sahip. Çift yuva yapılı Opteron işlemcilere benzer şekilde AMD, Quad FX için üç yeni Athlon 64 FX modeli sunuyor: yeni Soket 1207 yapısını kullanan FX-70 (2.6 GHz), FX-72 (2.8 GHz) ve FX-74 (3.0 GHz). Bu şu anlama geliyor hali hazırda pazarda bulunan FX işlemciler (FX-60 ve FX-62) Quad FX anakartlarla birlikte kullanılamayacaklar, AMD’nin söylediğine göre gelecekte çıkacak olan dört çekirdekli (quad-core) işlemciler ise Soket 1207 yapısını kullanmaya devam edecekler böylece kullanıcılar bir sistem üzerinde 2007’nin ortalarına doğru sekiz çekirdeğe kadar çıkabilecekler. Firma temsilcisi yeni işlemci yuvası yapısına geçilmesinin nedeni olarak ek Hypertransport hatlarını ve yeni platformun güç gereksiniminin karşılanmasını gösterdi.

Merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Evet, AMD’nin yakında zamanda ATI’yi satın almasına rağmen Quad FX şu anda sadece Nvidia yongasetiyle çalışıyor. AMD temsilcileri Nvidia’nın yongasetinin şu anda başarım seviyesi en yüksek yongaseti olduğunu belirtiyorlar. AMD, Quad FX platformunun Crossfire sürümü olup olmayacağı hakkında bir yorum yapmaktan kaçınıyor fakat bize söylendiğine göre “bu çok rekabetçi bir pazar” ve AMD markalı yongasetleri “beklenilenden çok önce” pazara çıkabilir.

4x4 resmen "Quad FX" olarak adlandırılıyor ancak her hangi bir "Quad FX" logosu bulunmuyor. Bunun yerine AMD ikili soket, doğrudan bağlantı (Dual Socket, Direct Connect) anlamına gelen "DSDC" kısaltmasını kullanıyor.

4×4 resmen “Quad FX” olarak adlandırılıyor ancak her hangi bir “Quad FX” logosu bulunmuyor. Bunun yerine AMD ikili soket, doğrudan bağlantı (Dual Socket, Direct Connect) anlamına gelen “DSDC” kısaltmasını kullanıyor.

Üç işlemci de 90 nm üretim süreciyle üretilmişler ve AMD’nin 2 GHz Hypertransport veriyolu, 2 x 1 MB L2 önbellek özelliklerine sahipler ve 125 watt (veya iki işlemci için 250 watt) güç tüketimi yapıyorlar. AMD gelecek işlemci sürümlerinden bahsetmekten çekiniyor fakat bazı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Athlon 64 FX-76 (3.2 GHz) 2007’nin ikinci çeyreğinde, 2.7 – 2.9 GHz hızlara ve 4 GHz Hypertransport veriyoluna sahip olacak olan dört çekirdekli sürümler ise üçüncü çeyreğin başlarında çıkarılacak.

AMD’ye göre bütün bu hesaplama gücü çok ciddi başarım artışları getirecek: Çift çekirdekli FX-62 işlemciyle karşılaştırıldığında ışın izleme (raytracing) işlerinde %103, video düzenleme uygulamalarında %56 ve Cinebench gibi diğer çoklu iş parçalı programlarda %60 başarım artışları sağlanacak. Ancak Intel’in Core 2 Extreme QX6700 işlemcisi neredeyse bütün alanlarda başarım artışı sunarken Quad FX sistemlerin oyunlarda aynı başarıyı gösterdiği söylenemez. AMD’nin iddiasına göre Quad FX işlemciler en çok kaynak gerektiren oyunları bile aynı anda HD Video sıkıştırma işlemi yaparken oynatabiliyor. Böylesine bir senaryo günümüz için pek gerçekçi değil fakat yazılım geliştiriciler hesaplama gücünü en son damlasına kadar kullanmakta çok başarılılar ve bir gün Quad FX’in de tüketileceğinden eminiz.

Bir cevap yazın