AMD, 3.7 GHz Hızındaki Phenom II X4 980 BE’yi Duyurdu

AMD yeni bir işlemci tanıttı ancak hemen heveslenmeyin bu yeni model ne Bulldozer temelli ne de yeni çıkacak olan Llano APU’larıyla bir ilgisi var. Bir süredir alışık olduğumuz üzere AMD yine ufak bir hız artışıyla dört çekirdekli Phenom II serisine yeni bir üye kattı: Phenom II X4 980 Black Edition.

Eski 45 nm üretim teknolojisine sahip olan bu dört çekirdekli Deneb işlemci, 3.7 GHz saat hızına, 2 MB L2, 6 MB L3 önbelleğe ve tabi ki tümleşik DDR3 bellek denetleyicisine sahip olarak geliyor. İşlemcinin TDP değeriyse 125 W olarak belirlenmiş. Black Edition ekinden anlaşılacağı üzere işlemci çarpan kilidi olmadan geliyor. Yurt dışı için tavsiye edilen satış fiyatıysa 195 $.

Phenom II X4 980 Black Edition

Phenom II X4 980 Black Edition

9 Yorum

 1. ?

  senelerden beri yaklaşık 2003 lü yıllardan beridir 3000mhz işlemci hızları artık baygınlık geldi 8 sene geçti aradan hala 3000 mhz ler oysa 2003 ten 8 sene önce 200-250 mhz lik işlemciler vardı 10-12 kat hızlandı 1995-2003 arası ama 2003-2011 arası tam bir fiyasko şimdiye kadar 30ghz ları görmeleri gerekiyordu rahat zaten ps4 bile bu yüzden geleneği bozacak gibi bakın;ps1 35 mhz-ps2 300 mhz -ps3 3200mhz arada hep 10 kat ps4=32ghz? hani nerde 32 ghz işelmci:)

  • Ziyaretçi

   2003 lerde intel mimari olarak Ghz artırma yolunu seçti ve 4ghz leri buldu
   amd ise işlemcide ki bir cycle’da birden fazla işlem yaptıracak farklı bir mimari ye geçti ve amd’nin 2ghz işlemcileri intelin 4ghz lerini alt etti. intel cogunlukla yaptıgı gibi bu teknolojiyi kopyaladı ve mükemmeleştirdi. şu anda gerekli olan hız değil paralel işlem gücü yani gerçek anlamda multithreadingdir bu da sadece çok çekirdek ile sağlanabilir.
   ekran kartları oyunların gerektirdiği hesaplamalar için süper hızlardan değil paralel çalışan çoklu birimler ile üstesinden gelmektedir.

   • ?

    tabikide ghz arttırımı derken koftiden ghz yapmakla olmazı kastedmedim zaten yazdıklarım iyi okunursa anlaşılmıcak birşey yok fakat ps2: tek çekirdek 300 mhz ps3: 8 çekirdek 3200 mhz 10 kat fark var hemde 8 çekirdek farkı var demek istedimi anlatabildim diye düşünüyorum. tüm bunlar 6 senede gelişti aradaki farklar. fakat şimdi ps3 ten yine yaklaşık olarak 6 sene geçti ve ortada 64 çekirdekli 32ghz işlemciler yok yoksa bende biliyorum çok çekirdeğin önemini bence tüm bunlar x 86 dan kaynaklanıyor gibi geldi… alttaki arkadaşa ise cevap vermek bile istemiyorum okuyupta anlamayanlardan sanırım. birşeyin olgunlaşıp olgunlaşmaması biz kullanıcılar ilgilendirmez sonuçta 400 dolar gibi fiyatlara satılıyor ben burdan x86 mimarisine veryansın ediyorum o boydan kilodan basdediyor okuyupta anlamyıp veya anlayıpta kötü niyetten olsa gerek…

   • ?

    ”kasıt ettim” olcaktı. buarada cell in de x86 olmadını biliyorum demek istediğim farklı olay iyi okuyan anlar demek istediğimi

 2. Ziyaretçi

  arkadaş bu mantıkla düşünmek yanlış. eğer böyle düşünüyorsan birde cocuklar 17 yaşına kadar boy atıp sonra dururlar eğer durmasalardı kemikleri vucutlarından ayrılır ölürlerdi. gerçi derince anlatmaya süzüm yok ivmelenme sınıra gelince yavaşlar hatta durur. eğer bu kavramları anlamadıysan bence hiç anlamamışsın demektir. vakti gelince herşey olur düz bir çizgide olmuyor.

 3. orgeneral1

  Bilişimde sınırlamalar yoktur ne 4 ghz ne de 4 thz ….
  sınır kullanılan mevcut yöntemin sınırıdır nitekim cıkan teknolojinin türevlenmesi ile elde dilebilecek maximum randımandır…..

  konuya ilgi duyan arkadaşlar KUANTUM BİLGİSAYARI hakkında araştırma yapsınlar uni- karlsruhede okuduğum dönemde üniversitemizde oldukca somut ilerlemeler saglnmıstı yeni teknoloji ve yeni imkanlar . tabiiki simdiye göre sonsuz gibi yüksek imkanlar vereceksede onun da sınırı bir gün yetmez olacak ve daha genc beyinler zekalar sahip oldukları bilgi birikimi ve teknoloji ile daha da ötesini hayal edip gerceklestireceklerdir….

  Bizden sonraki generation umuyorum ki artık ghz yerine onbinlerce belki yüzbinlerce terraflopluk işlem kapasitesine sahip kuantup bilgisayarlarını konusacaklar tartısacaklar talep edecekler ki arz edilsin. (( 1 terraflop, saniyede 1 trilyon işlem)) herkezin evinde bir gün simdilerde süper denen bilgisayarların kapasitesi olacak.

  Bir quantum bilgisayar, normal bir bilgisayardan katrilyonlarca kat daha hızlı çalışma potansiyeline sahip. Şu an kullanılan bilgisayarlarda veri aktarımı, atomun parçacıklarından biri olan ve negatif yüklü elektronlar sayesinde gerçekleştiriliyor. Bilgisayarlarda yer alan transistörler ise aktarılan verilerin bit olarak adlandırılan birimlerde depolanmasını sağlıyor. Her bir bit ise “Olmak ya da olmamak” olarak da adlandırılan; “0” ya da “1” olan olasılıkları temsil ediyor.

  http://www.izafet.com/teknoloji-haberleri/75898-yeni-cagin-baslangici-quantum-pcler.html

  http://medikalfizik.org/images/MedicalFizik/sizlerden%20gelen/kuantum,%20astrofizik,g%C3%B6recelik/kuantum%20fizi%C4%9Fi/kuantum%20bilgisayarlar.pdf

  bu magazinel haberlerin yanısıra daha detaylı bilgilenmek isteyen arkadaslar
  Konu üzerine yazılmış makaleler ve arastırmalara education sitelerde ulasabilirler

  tüm arkadaslara saygılar……………

 4. Levent

  Hız sınırının aşılamamasının nedeni, bildiğim kadarıyla, CPU’yu oluşturan transistölerin sayısının artması ve transistörlerin arasındaki mesafenin azaldıkça (çünkü en son 45 nm 32nm üretime geçildi, dolayısı ile transistörlerin yerleştirildiği alan daraldı, transistör boyutları küçüldü. Açıklamamda bir YANLIŞLIK ve/veya EKSİKLİK varsa LÜTFEN DÜZELTİNİZ) elektrik iletiminde (veya benzeri bir nedenden dolayı, konuya hakim olanlar daha iyi telaffuz edecektir) ortaya çıkan problemlerden ve ısı üretiminden dolayı 3.5-4 GHz. limitini aşmıyorlar. Aslında bu kadar yorumun içinde, en azından problemin gerçekte ne olduğuda açıklanarak yorum yapılsa, bu kadar gereksiz atışma ve zaman kaybı olmayacak.

Bir cevap yazın