AMD 2010 Yılı Dizüstü Bilgisayar Planlarını Masaya Koydu

Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasının hız kesmeden devam ettiğini bilen AMD gelecek sene için iki yeni mobil altyapı hazırlıyor. Küçük ve ince dizüstü bilgisayarlar için gelecek “Nile” altyapısı yanında çift çekirdekli 45 nm “Geneva” kod adlı işlemcileri de getirecek. Geneva işlemcileri soketli değil, anakartla bütünleşik (BGA) olacak. Böylece AMD işlemcileri çok daha küçük dizüstülerde kullanılabilecek. Geneva DDR3 belleklerden faydalanacak ve DirectX 10.1 sınıfı tümleşik grafik işlemcisine sahip RS880M yongasetini temel alacak. Söz konusu yeni platform ayrık GPU ile tümleşik GPU arasında geçiş (switch) yapmaya da izin verecek. Bu sayede ayrık GPU’nun gücünün gerekli olmadığı anlarda tümleşik grafik işlemcisi kullanılarak enerjiden büyük oranda tasarruf elde edilebilecek.

AMD'nin 2010-2011 Dizüstü Yol Haritası

Bilgisayar kullanıcılarının geneli ve hafif dizüstü bilgisayarlar için “Danube” adlı farklı bir altyapı çıkacak. Bu altyapıda ise “Champlain” kod adlı dört çekirdekli ve soketli işlemciler kullanılacak. Yalnız Nile altyapısı gibi bu altyapı da günüzmüzde de var olan RS880M yongasetini temel alacak. Yine Nile’de olduğu gibi geçişli grafik özelliği bulunuyor. Ayrıca hem Danube hem de Nile altyapılarında DirectX 11 destekli mobil grafik işlemcileri kullanılabilecek. AMD gelecek senenin başlarında çıkacak bu grafik işlemcilerine ilişkin bilgileri yakın bir zaman içerisinde paylaşacakmış.

AMD bu altyapılarla ilgili daha ayrıntılı bilgi vermekten kaçınsa da Intel’inkilere nazaran biraz fazla güç harcayan işlemci ve yongasetinin güç tüketimini büyük ölçüde düşüreceğini söyledi. Şirketin dizüstü pazarındaki pazar payı Intel’e nazaran bir hayli düşük fakat Fusion kod adlı “hızlandırılmış işlemcilerin” (Accelerated Processing Unit – APU) mobil sürümlerinin çıkacağı 2011 yılından sonra değişebilir. Bu APU’larda birden çok sayıda işlemci+grafik çekirdeği olacak ve belki de işlemci dünyasına yeni bir heyecan katabilirler. Yukarıda gördüğünüz yol haritasında 2011 yılından sonra Danube’nin yerini Sabine ve Nile’in yerini ise Brazos altyapısı alacak. 32 nm’lik Ontario ve Llano kod adlı yongalar CPU değil, birer “APU”. AMD’nin Fusion ile hedeflediği nokta uzun pil ömrü. Özellikle netbook tipi küçük bilgisayarlar için çıkacak Fusion işlemcisi Ontario’nun mimarisi sırf enerji verimliliği için Llano ismine sahip büyük kardeşinden biraz daha farklı olacakmış.

Bir cevap yazın