AMD, 2007’de Liderliği Hedefliyor

Barcelona Teknik Ayrıntılar

Teknik açıdan AMD dört çekirdekli işlemciler için çok farklı bir yol izliyor. Barcelona, dört çekirdeği de bir yonga içinde toplarken her bir çekirdek için 64 kB L1 önbellek ve 512 kB L2 önbellek sunuyor. AMD’nin söylediğine göre bu yöntemle paylaşılan önbelleklerde yaşanan erişim sorununun önüne geçiliyor (Intel de bu sorunu “SmartCache” özelliğiyle çözdüğünü söylüyor). Bunlara ek olarak Barcelona 2 MB L3 paylaşımlı önbelleğe sahip olacak ve “doğru zamanda” bu önbelleğin boyutu da artırılabilecek.

65 nm (Barcelona ilk 65 nm Opteron işlemci olacak) mimarisi ayrıca 8 GB veriyolu genişliğine sahip Hypertransport bağlantıları, 128-bit SSE veri arayüzü, yeni bir haberleşme hattı (crossbar) tasarımı, geliştirilmiş güç yönetimi ve DDR2 bellek desteği sunacak. Intel’in teknolojisine ayak uydurmak için AMD her bir çekirdeğe düşen yükü de denetleyebilecek. Eğer çekirdeklerin hepsinin kullanılması gerekmiyorsa sadece biri ya da ikisi veriyle beslenecek bu sayede gerekmeyen çekirdekler boşta kalacak ve güç tüketimi önemli ölçüde düşürülecek.

AMD satış ve pazarlama müdürü Henri Richard, AMD'nin "Barcelona" Opteron işlemcisi (dört çekirdekli) ile Intel'in ikili çift çekirdekli işlemcisini (Xeon 5300) karşılaştırıyor.

AMD satış ve pazarlama müdürü Henri Richard, AMD’nin “Barcelona” Opteron işlemcisi (dört çekirdekli) ile Intel’in ikili çift çekirdekli işlemcisini (Xeon 5300) karşılaştırıyor.

AMD, Barcelona için herhangi bir başarım verisi yayınlamadı fakat ilk tanıtımlardan edindiğimiz izlenime göre AMD’nin hedefi Intel’in Clovertown işlemcilerine yetişmek değil. Barcelona’ya, AMD’yi bir süre taşıyacak olan yeni bir platform gözüyle bakmak gerekiyor. Masaüstü alanında Barcelona, 2007’nin üçüncü çeyreğinde duyurulacak olan Agena FX (Athlon 64 FX) ve Agena (Atlhon 64 X2) işlemcilerine denk geliyor. Agena çekirdekleri 2.7 GHz ve 2.9 GHz arasında değişen hızlara sahip olacaklar ve 65 nm teknolojisiyle üretilecek olan bu işlemciler Soket 1207 yapısını kullanacaklar.

Diğer taraftan Intel’in yol haritasına bakarsak firma şu anda bekle ve gör aşamasında da olabilir ya da bütün gücünü 45 nm işlemcilerin duyurulmasına ayırmış da olabilir (2007 sonu 2008 başı). “Penryn” çekirdeği bir dizi yeni işlemcinin hayatımıza girmesine neden olacak bunlar arasında masaüstleri için “Bloomfield” (dört çekirdek bir yonga), “Yorkfield” (8 çekirdek iki yonga) ve “Ridgefield” (çift çekirdek bir yonga) gibi modeller var. AMD, Intel’in 45 nm teknolojisine 2008’in ortalarına kadar cevap veremeyecek. Kaynakların belirttiğine göre Penryn mimarisi hesaplama başarımında önemli gelişmeler sağlayacak.

Bugün açısından bakıldığında AMD hızlıca toparlanarak 2007 yılı içinde liderliği altı aylığına eline geçirebilir. Ancak bazı soruların cevabını bilmeden neler olacağını kimse tahmin edemez: Intel’in Penryn mimarisi ne kadar güçlü olacak ve AMD, önümüzdeki 12-24 ay içerisinde ATI teknolojisini platformlarına bütünleştirmek konusunda nasıl bir strateji izleyecek?

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın