AMD, 2007’de Liderliği Hedefliyor

İşlemci endüstrisinin son üç dört yılına bakacak olursak rekabetin yarattığı etkinin olması gerektiği kadar ciddiye alınmadığını görebiliriz. AMD, sunuculardan dizüstlerine kadar çeşitli alanlarda yaptığı yeniliklerle Intel’i şaşırtmayı başarmış görünüyor. Intel’in pazarın başarım ve güç tüketimi eğilimlerini önemsememesi satışları kötü etkiledi, özellikle de sunucu alanında. Aynı şekilde AMD de Core mikro-mimarisinin gücünü hafife almıştı ve bu yüzden masaüstü, işistasyonu ve sunucu alanında liderliği kaptırmaktan kurtulamadı.

Her ne kadar eski temposunda olmasa da AMD’nin başarısı devam ediyor fakat firmanın son zamanlarda zor günler geçirdiği de söylenebilir. Üç gün önce duyurulan Quad FX (4×4) platformu yenilikçi bir ürün olmasına rağmen kullanıcılar arasında yeterli kıvılcımı çaktıramadı. Pek çok inceleme yapan yazar, buna Tom’s Hardware Gudide da dahil, platformun başarılı olabileceği noktaları belirtmekte çekingen kaldılar ve bu ürünün Intel’in dört çekirdekli işlemcisine rakip olmadığını belirttiler. AMD’nin Intel’i, ilk dört çekirdekli işlemciye sahip olmak için “sahte” dört çekirdekli işlemcileri (temelde iki çift çekirdeklinin birleştirilmesi) aceleyle piyasaya sürmekle suçlaması, AMD’nin liderliği rehavete kapıldığı için kaybettiği hissini silemedi. Intel’in bu kadar çabuk ve sert bir şekilde tepki verebileceğini düşünmüyorlardı.

Barcelona, AMD'nin ilk dört çekirdekli işlemcisi

Barcelona, AMD’nin ilk dört çekirdekli işlemcisi

AMD’nin Core mimarisini ilk kez ciddi bir tehdit olarak gördüğünün işaretleri Intel’in Core 2 Duo işlemcileri Temmuz ayında tanıtmasından hemen önce ortaya çıkmıştı. İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Dirk Meyer, 65 nm yongaların beklenenden daha erken, 2006’nın sonunda piyasaya sürülebileceğini, 45 nm işlemcilerin ise hızlandırıldığını 65 nm yongaların duyurulmasından 18 ay sonra duyurulacağını ve ilk gerçek dört çekirdekli işlemcilerin 2007’nin ortalarında tanıtılacağını belirtmişti.

Aradan yarım yıl bile geçmeden yazarlar, bu dört çekirdekli işlemciyi canavar bir sistemin üzerinde görme imkanına sahip oldular: Barcelona Opteron bir 4P sistem üzerinde (16 işlemci çekirdeği anlamına geliyor) gösterildi. Intel şu anda sadece 8 çekirdeği aynı anda çalıştırabildiğinden ve AMD’nin 16’lı sisteminden daha fazla güç tükettiğinden AMD’nin bu alanda lider olduğunu söylemekte bir sakınca yok.

AMD’nin açık bir şekilde işlemci pazarında sert bir darbe vurmak için kaynaklarını yeniden yapılandırdığı ortada. Bu darbe özellikle Barcelona ve onun masaüstleri için olan kardeşi Agena/Agena FX işlemcilerin “gerçek” dört çekirdekli oldukları üzerine kuruluyor. Pek çok meraklı kullanıcı ve geliştirici kendi sisteminin gerçek dört çekirdekli ya da Intel Clovertown/Kentsfield modellerinde olduğu gibi iki çift çekirdeklinin birleşiminden oluşmasını çok önemsemez. AMD burada pazardaki yerini güçlendirmek için Opteron/Athlon stratejisinin temel özelliklerinden yararlanacak. AMD’nin iddiasına göre gerçek dört çekirdekli işlemciler şu an pazarda bulunan iki çekirdekli Opteron serisi işlemcilerden daha fazla güç tüketimi yapmayacak, yani firma modele göre 68 watt, 95 watt ve 125 watt sınırlarının içinde kalacak. Güç sınırlarının kararlı olması özellikle girişimci (enterprise) alanında çok önemli, bu sayede firmalar iki çekirdekli Opteron sistemlerini (AMD dört çekirdekli işlemcilerini Soket 1207 ve AM2 yapılarında sunacak) dört çekirdekliye kolayca ve soğutma sorunlarını düşünmeden yükseltebilecekler. Bu açıdan bakıldığına Barcelona güncellemesi kasayı aç işlemciyi değiştir kasayı kapat şeklinde olacak.

Intel yakın zamanda aynı stratejiyi Xeon DP çift çekirdek ve dört çekirdek işlemcilerini ısıl tasarım gücü (TDP) “80 watt veya daha düşük” olarak belirleyerek uygulamıştı. Fakat Intel bu konuda AMD kadar kararlı değil ve dört çekirdekli işlemcileri arasında değişen güç gereksinimleri uygulamak zorunda kalıyor: Örneğin, firma 2007’nin birinci çeyreğinde duyuracağı LV 5310 dört çekirdekli modelinin 50 watt olan TDP değeri iki çekirdekli sürümü LV 5148’de 40 watt’a düşüyor. Bu sayılardan çıkarılacak bir başka sonuçta artık AMD kullanıcıları sadece düşük güç tüketimi özelliğiyle kendine çekemeyecek.

Bir cevap yazın