AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

Yeni DDR2 Destekli Soket AM2

AMD artık DDR2 bellekleri destekliyor; Intel’in masaüstü platformlarını DDR2’ye taşımasından yaklaşık iki yıl sonra AMD de aynı yöntemi izliyor. Bu değişimi yapmak için doğru bir zaman çünkü pazar DDR2 belleklerle dolmuş durumda.

Ancak bu geçişin AMD açısından bir zorluğu var: Intel’in platformunun tersine bellek arayüzü işlemcinin içinde bulunuyor bu yüzden sadece basit bir yongaseti değişimi yeterli olmuyor. Bellek denetleyicisini kuzeyköprüsünden işlemcinin içine taşınması da buna benzer sorunlar çıkarmıştı:

  • İşlemci çekirdeğinin değişmesi gerekti
  • Yeni bir soket yapısına ihtiyaç duyuldu

Bütün bunlar akıllara şu soruyu getiriyor; neden AMD DDR2 teknolojisine geçmek için şimdiye kadar bekledi. Üç olası teoriye göz atalım:

  • DDR2 bellekler başlarda çok pahalıydı bu da AMD’nin platformunu Intel’e göre daha az çekici olmasına neden olabilirdi.
  • Bellek üreticileri ancak yeni yeni, geçişten sonra başarım düşüşüne neden olmayacak yüksek hızlı DDR2 birimler sunabiliyorlar.
  • DDR2 bellek arayüzünün işlemcinin içine yerleştirilmesi üretim kapasitesindeki yetersizlikler nedeniyle mümkün değildi.

DDR2 Bellekler Ne Getiriyor?

Tamamen teorik terimlerle konuşacak olursak DDR2 bileşenlerinin bellek veriyolu bilindik DDR (bazen DDR1 olarak da adlandırılıyor) belleklerin iki katı kadar. Örneğin, Soket 939 üzerine takılan DDR-400 birimler teorik olarak 6.4 GB/s aktarım yapabilirler. AM2 işlemci ve 400 MHz hızındaki DDR2 bellek (DDR2-800) ise 12.8 GB/s değerine kadar çıkıyor.

Çeşitli hızlardaki DDR ve DDR2 belleklerin teorik bellek veriyolu genişliğinin karşılaştırılması

Çeşitli hızlardaki DDR ve DDR2 belleklerin teorik bellek veriyolu genişliğinin karşılaştırılması

Ancak teoride olan değerleri gerçek hayatla karşılaştırdığınızda eski Soket 939 ve DDR1 inanılmaz bir iş çıkarıyor. Tümleşik bellek arayüzü ile ulaşılan 6.2 GB/s aktarım hızı DDR1’lerin teorik hızının %97 seviyesinde. İlk kez incelediğimiz AM2 platformu DDR2 belleklerle bu seviyelere ulaşabilirse gerçekten önemli bir fark yaratabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın