AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

AM2: AMD Kendini Yeniden İcat Ediyor

Bilgisayar meraklıları haftalardır büyük bir heyecanla, AMD’nin “AM2” olarak adlandırılan yeni platformunu bekliyorlar. Hakkında pek çok söylenti ve dedikodu yapıldı, işte en sonunda karşımızda! İşlemcinin kendisinin yanında, soket yapısı, ısı emicisi, yongaseti ve bellekleri tamamen yenilendi. Soket 940, Soket 939 ve Soket 754’ten sonra Soket AM2, 2002 yılından bu yana kullanılan AMD’nin Hammer mimarisinin dördüncü üyesi. AMD platform değiştirme konusunda bu kadar çabuk davranmıyordu – en azından aynı zaman dilimi içerisinde iki değişiklik yaptığını bildiğimiz rakibi Intel’le karşılaştırılınca.

Soket AM2 için geniş bir işlemci yelpazesi mevcut: farklı pazarlara yönelik yeni üretim tesisi Dresden Fab 36’da üretilmiş 17 işlemciden oluşan cömert bir dağılım. Üretim hala 90 nm süreçle yapılıyor ancak artık 300 mm silikon hamur kullanılıyor. Bu yılın sonuna kadar 65 nm üretim sürecine geçilmesi planlanıyor.

Peki, şimdi ne olacak? Standart Athlon 64 X2, bütçesi sınırlı öğrenciler için Sempron veya ileri seviye, özel ve soylu Athlon 64 FX-62? Fiyatlar Sempron 64 2800+ için tam 70$’ın altından başlıyor ve Athlon 64 FX-62 için 1200 $ seviyesine kadar çıkıyor. Bu işlemciler için ortalama fiyat aralığı 300 ile 600 $ arası olarak gösteriliyor. Fiyatlandırma yapısı bir şeyi açıkça ortaya koyuyor: AMD işlemciler belirli bir olgunluğa ulaştı ve fiyat açısından Intel’le aynı seviyeye geldiler. AMD tarafına doğru olan bazen yüzde 30’lara kadar varan fiyat indirimleri artık tarihe karıştı. Bu durum akıllara en çok şu soruyu getiriyor, halk arasında başarım konusunda en popüler işlemci üreticisi kim? Açıkçası şu an için bu konuma Athlon 64 FX serisi işlemciler tartışmasız bir şekilde yerleşiyorlar. İlk Athlon 64 FX işlemcilerin çıkışından beri AMD liderliği elinden bırakmazken, Intel’in Extreme Edition işlemcileri onu çok yakından takip ediyor.

Teknik açıdan bakıldığında bellek arayüzünün yenilenmesinin dışında her hangi bir değişiklik görünmüyor. Yüksek seviye işlemciler sınıfına gelen yeni model Athlon 64 FX-62, iki adet 2.8 GHz hızda çalışan çekirdeğe sahip; Athlon 64 X2 5000+ ve Athlon 64 4000+ işlemciler de bu alanda kendilerini gösteriyorlar. Deneylerimizde gördüğümüz kadarıyla en yüksek saat hızları konusunda bu mimarinin sınırına yaklaşılıyor.

Son zamanlarda gittikçe daha çok ilgi çeken konulardan birisi de, tüketilen her bir birim enerjiye karşılık üretilen hesaplama gücünün ölçüsü olarak tanımlayabileceğimiz enerji verimliliği. Bu alanda uzun süre boyunca AMD liderliği elinde bulundurdu ve şimdi bir yeniliğe daha imza atıyor. “Normal” olarak tanımlanan işlemcilere ek olarak Athlon ve Sempron işlemciler için “EE” son ekli enerji tasarrufu yüksel modeller sunuyor. Enerji tasarrufu pahalı bir iş yani EE işlemciler daha pahalılar.

Temelde Soket 939’dan AM2’ye geçiş çok gerekli değildi. Yapılan değişim sadece farklı ülkelerde kullanılan elektrik sistemlerinin (115 veya 230 V gibi) yanlışlıkla karıştırılmasını önlemeye benzetilebilir. Yongasetleri yine AMD tarafından değil de ATI, Nvidia, SiS ve VIA gibi üreticiler tarafından sağlanıyor. Bu aşamada Nvidia’nın Nforce 5 yongaseti pek çok açıdan Intel’in bile karşısına bir şey koyamadığı gelişmiş teknolojiler sayesinde burun farkıyla önde gidiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın