Altı Yeni Phenom II ve Athlon II İncelendi

2010 yılı içinde üçüncü kere AMD, işlemci serisinde hız artışına gitti. Ancak bu sefer hem Athlon II hem de Phenom II işlemciler yenilendi. Bu yazıda yeni iki, üç, dört ve altı çekirdekli işlemcilerin neler sunduğuna bakacağız.

Yeni AMD İşlemciler Eylül 2010

AMD ve Intel’in yakında tamamen yeni mimarilere sahip işlemciler çıkaracakları bir sır değil. Bobcat, Bulldozer ve Sandy Bridge işlemci üreticisi firmaların 2011’in ikinci yarısına kadar tanıtacakları alt yapılardan bazıları. Şu ana kadar kulağımıza gelen söylentilere bakılırsa bu yeni tasarımlar işlemci pazarını ciddi oranda değiştirecek.

Ancak söz konusu şey teknoloji olunca aylar, yıllar kadar uzundur ve kullanıcılara fazladan performans kazandıran her türlü gelişme iyidir. AMD’nin yeni teknolojisinin bazı örneklerini taşınabilir pazarda gördük ancak masaüstü alanında bizleri nelerin beklediği konusunda pek bir bilgi yok. Yeni modeller gelene kadar şimdilik elimizde Phenom II ve Athlon II işlemciler var. Benzer şekilde Intel de IDF’te büyük değişimlerden söz etti ancak şu an için onun da Gulftown, Lynnfield ve Clarkdale temelli işlemcilerinden başka elimizde bir seçenek yok. Sandy Bridge’in pazarı ne yönde etkileyeceği konusunda 2010’un sonlarına doğru daha net bilgi edinmiş olacağız.

AMD, Athlon II işlemcilerinde bu yıl içinde iki kere hız artırımına gitti. Şimdiyse aynı işlemi altı yeni model tanıtarak gerçekleştiriyor. Ancak bu sefer sadece Athlon II serisi değişmiyor. Neredeyse bir yıldan sonra ilk kez yeni bir dört çekirdekli Phenom II modeli görüyoruz. Bir adet de Phenom II X6 yeni modeller arasında.

Testlere geçmeden önce bu yeni işlemcilerin teknik ayrıntılarına biraz daha yakından bakalım.

1 Yorum

Bir cevap yazın