Altı X58 Tabanlı Core i7 Anakart İncelendi

Intel Core i7 geçen kasım ayında resmen çıktığında pek az üretici buna tamamen hazırlıklıydı. Peki ama neden, hiç merak edeniniz var mı? Dile kolay, Intel yıllar yılı ilk kez bu kadar büyük bir mimari değişikliğine gitti. O yüzden pek çok mühendisin tümleşik bellek denetleyicilerinin BIOS yapılandırmasına etkilerini sınarken veya FSB’nin yerini alan yeni QPI hatlarını düzenlerken uykusuz geceler geçirdiğini tahmin edebiliyoruz.

Altı X58 Tabanlı Core i7 Anakart İncelendi

Güneyköprüsü bir önceki nesil yongasetinde kullanılanla aynı olsa da, anakart üreticileri alışkanlıklarında büyük değişiklikler yapmak zorunda kaldılar çünkü X58, sadece X48’in bellek denetleyicisi olmayan sürümü gibi bir şey değil sonuçta. Bir kere X58 yılların FSB sistem arayüzünü değil, çiçeği burnunda QPI arayüzünü kullanıyor. Bunun yanında PCIe hattı sayısı X48’den dört adet daha fazla. Intel bu fazladan dört tane hattın hangi bileşenler için kullanılabileceğini anakart üreticilerinin tercihlerine bırakmış durumda.

Core i7’nın çıkışından itibaren anakart üreticilerine üst düzey X58 ürünlerinin eksiklerini tamamlayıp tamamen hazır hale getirmeleri için 100 gün mühlet verdik. Evet, bugün zirvedeki anakartları sizlere tanıtacağız ama ilerleyen aylarda 200-300 USD arası fiyat etiketlerine sahip ürünleri de incelemeyi düşünüyoruz. Bugün 300 USD üstü X58 anakartların incelemesini size sunacağız. Acaba tüm bu pahalı ürünler gönül rahatlığıyla satın alınmak için yeterince olgunlaştılar mı?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın