Altı Gün İçinde Firefox 4 Pazar Payı IE9’u İkiye Katladı

Net Applications, IE 9 ve Firefox 4’ün pazar payını günlük olarak takip eden bir araç yayınladı.

Firefoxİnternet tarayıcı pazarında yaşanan savaş son günlerde bir hayli renkli geçiyor bildiğiniz gibi. Nitekim, Microsoft’un IE 9’u yayınlanmasının ardından sadece birkaç gün sonra Mozilla, Firefox 4’ü yayınladı. Google ise, altı haftada bir Chrome tarayıcısını güncelleyerek pazar payını yavaş da olsa attırıyor.

Peki, sadece birkaç gün ara ile yayınlanan Firefox 4 ve IE 9’un pazar payı ne durumda?

Net Applications’ın her iki tarayıcı için de yayınladığı günlük olarak yenilenen bir araç sayesinde rakamları öğrenebiliyoruz.

Firefox 4’ün pazar payına baktığımız zaman altı günde %3.74’lük bir pazar payı görüyoruz. IE 9 ise, yayınladığı günden itibaren geçen 14 gün içerisinde %1.59’luk pazar payına ulaşmış. Rakamlar da gösteriyor ki, Firefox 4’e olan ilgi bir hayli yoğun.

Yalnız pazar paylarını değerlendirirken dikkat etmemiz gereken çok önemli bir detay var; IE 9 sadece Windows 7 ve Windows Vista’da çalışıyor. Kabaca bu, IE9’un %50’lik bir pazar payını kaçırması demek. Bu rakamlara göre tekrar bir değerlendirme yaptığımız zaman IE 9’a olan ilginin de gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

kaynak: techspot

Bir cevap yazın