Altı Çekirdekli Gultown’a Core i9 Diyenler Yanıldı

Ne yazık ki biz de böyle bir hataya düştük. Intel’in 32 nm ve altı çekirdekli Gulfton işlemcisi çoğu donanım sitesi tarafından çoktan Core i9 diye kabul edilmişti. Yalnız Intel’den hiçbir zaman bu işlemcinin adıyla ilgili bir açıklama gelmemişti. Gulftown konusunda sessiz kalanlar en doğru olanı yaptı çünkü Çinli PC Online’nın ele geçirdiği bir Intel sunumuna göre bu işlemcinin adı Core i7 980X olacak.

Bir kere Intel şu ana kadar Core işlemcilerini nasıl isimlendirmişti ona bakmak lazım. Bugüne kadar Intel bu isimlendirmede temel olarak çekirdek ve iş parçacığı, yani Thread sayısını göz önünde bulunduruyordu: Core i7 sekiz Thread (HyperThreading ile dört çekirdek), Core i5 dört Thread (dört çekirdek veya HyperThreading ile çift çekirdek) ve Core i3 iki Thread (çift çekirdek). İşte çoğumuz hatayı bu matematiksel formüle bağlı kalarak yaptık. Buna göre altı çekirdekli ve Hyper Threading ile on iki Thread’li Gultown işlemcisi Core i9 olarak adlandırılacaktı. Aslına bakarsanız bu adı sonuna kadar hak ediyor ve bunun üç nedeni var.

Core i7 980X

Birincisi 32 nm üretim teknolojisine sahip ve altı çekirdekli olmasına rağmen 130 Watt TDP sınırı içinde. İkincisi diğer hiçbir işlemcide olmayan Advanced Encryption Standart (AES-NI) komut seti var. Üçüncüsü hızaşırtma potansiyeli umduğumuzdan çok daha yüksek. Havayla soğutmada 4.3 GHz’i zorluk çıkarmadan gördüğü söyleniyor.

İşin güzel yanı yaklaşık 16 aydır piyasada olan X58 yongasetli anakartlarla uyumlu. Ayrıca Core i7 Extreme 980X’in frekansının 3.33 GHz olduğu söyleniyor. 999 Dolarlık fiyatıyla da Core i7 975 Extreme’in yerini alacak. Görünüşe bakılırsa X58 anakartlar gelecekte sadece bir Extreme Edition işlemci altyapısı olarak görev yapabilirler. Zira LGA 1366 uyumlu ve daha düşük frekanslı 32 nm Core i7 işlemcileri şimdilik ufukta görünmüyor. Umarız bu konuda da yanılırız.

Core i7 980X’in (Gulftown) çıkışı 2010 yılının ikinci çeyreğine ertelenmişti fakat birkaç donanım sitesi çıkışın mart ayı içerisinde gerçekleşeceğini iddia ediyor.

Bir cevap yazın