Alpha Protocol Yine Mi Ertelendi?

Bu haberi görenlerin “yahu Alpha Protocol zaten ertelenmemiş miydi” diye düşündüklerinin farkındayım.

Obsidian Entertainment’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı bu aksiyon ağırlıklı ilginç rol yapma oyununu Ekim 2009’da raflarda görmeyi umuyorduk aslında. Ancak yayıncı SEGA, Alpha Protocol hazır olmadığı halde oyunun ertelendiğini açıklamak için resmi çıkış tarihine kadar beklemişti, hem de utanmadan. Öyle ki oyunun ertelendiği açıklandığı halde SEGA bunu resmi sitesinde duyurmamış; hatta ve hatta ön sipariş almaya devam etmiş; bunun da ötesinde Alpha Protocol, SEGA resmi sitesinde iki gün boyunca yayınlanan oyunlar arasında durmuşuı. 

Peki, bugün noldu?

SEGA, bu erteleme karmaşasından sonra 2010 baharında yayınlayacağını duyurduğu Alpha Protocol’ü yaz aylarına kadar ertelediğini açıkladı.

Peki, şaşırdık mı?

Tabi ki hayır. Özellikle ertelenme hadisenin nedenlerine bakınca, yahu siz ne yaptınız bunca zaman diyesi geliyor insanın. Bakın, projenin SEGA kanadında yardımcı yapımcı olarak çalışan Matthew Hickman neler söylemiş:

“Oyunun gerçekten daha güzel görünmesini istedik. Her şeyin Obsidian’ın planladığı gibi olmasını ve sonuç olarak oyunculara daha iyi bir oyun sunmayı istiyoruz.”

İşin aslı, bütün bu “cilala parlat” hikayelerine karnımız çoktan doydu. Bunun yerine “Mass Effect 2 oynadık ve Alpha Protocol bir halta benzemediği için projeye shift+delete atma kararı aldık” gibi bir açıklama çok daha mantıklı olurdu.

Kafalardaki asıl soru işareti ise; uzun süre Alien konseptli RPG üzerinde çalışıyoruz diyip sonradan aslında pek de geliştirmemiştik diyerek projeyi rafa kaldıran ve Alpha Protocol’u bir türlü hazır hale getiremeyen Obsidian Entertainment’ın yeni Fallout oyununu nasıl bir kalitede hazırlayacağı.

Yaz aylarının son günlerinde yeni bir Alpha Protocol ertelendi haberinde görüşünceye kadar hoşçakalın. Umarız SEGA, bir sonraki erteleme kararını Alpha Protocol’ü raflara çıkardıktan sonra almaz.

4 Yorum

Bir cevap yazın