Allods Online

Başka bir dünyaya kapılar açıldı…

MMORPG’ler neredeyse hayatımızın bir parçası gibi oldu (birçoğumuz için öyle en azından). Dünya üzerinde online oyun oynayanların sayısı her geçen gün artıyor ve buna bağlı olarak da online oyunların sayısı artıyor. En çok rağbet görenleri ise MMORPG’ler oluyor. (MMORPG dedim: bunun MMOFPS’si var, MMO Yarış oyunu var vs…)

MMORPG’lerin bu kadar rağbet görmesi oyuncularına sonsuz bir dünyanın kapılarını açmasından geçiyor. Tabii ki bunun başında World of Warcraft geliyor ki şuan dünya üzerinde yaklaşık 10 milyonu aşkın kullanıcısı ile dikkat çeken MMORPG’lerden biri ve bunun devamında ise Silkroad Online, Guild Wars ve World of Warcraft’ın tahtını sallamaya aday bir oyun daha var: AION. Tabii ki bunlar çok bağımlılık yapan oyunlar ve fazlasının zarar olduğu şeylerden. İşi gücü bırakıp bunları oynamaya başlıyoruz. Bu çalkantılı online oyun piyasasında olan ve yeni girmiş olan oyunlarda nasibini alıyor tabii ki ama iyi yönde. Yaptıkları yenilikler ile bunlarda büyümeye devam ediyorlar. Ama önümüzdeki uzun yıllar boyunca, World of Warcraft ve AION gibi oyunların bu türde hüküm süreceği istisnadır.

Online oyun piyasasına henüz 2010’un başlarında yeni yeni adımlarını atmaya başlayan Allods Online’ı mercek altına alacağım ve bu oyun nedir, ne değildir, sizlerle paylaşacağım.

Evet, Sarnaut’a gitmeye hazır olun! Çünkü birazdan kendinizi bu oyun içerisinde kaybedeceksiniz…

Allods Online’ı kısaca tanıtmak gerekirse, Gala Networks Europe firması tarafından ücretsiz olarak oynanamaya sunulmuş, fantastik uzay macerası türünde bir MMORPG oyunudur. Aslında diğer MMORPG’lere göre çok değişik bir yapıya sahip olan Allods Online’da fantastik-bilim kurgu niteliğinde olup, uzay gemilerinde maceradan maceraya atılacağız (evet uzay gemisi, hem de kılıcın, büyünün okun, kalkanın olduğu bir dönemde).

Allods Online

Allods Online

Oyunda iki grup bulunuyor; The League ve The Empire. Bu iki grupta da 6 ırk ve 16 sınıf mevcut ve buna dayalı 1000’den fazla görev eşlik ediyor olacak.

Oyun geniş bir hikâye yelpazesiyle başlıyor. The League ve The Empire arasındaki çetin savaşın içinde yer almak için bu iki gruba ait ırk ve sınıfları seçiyoruz, geniş ve aynı zamanda gizemli bu dünyaya adımımızı atıyoruz. Karakter geliştirme, geliştirilen karakterlerin yeteneklerini en üst düzeye çıkarma, işçiliğini, nadir bulunan öğelere sahip olup, diğer grup ile savaşlara gireceğiz. Aynı zamanda da bu iki grubun amansız, uzay gemileri ile Astral fethine şahit olacağız. Diğer MMORPG’lerde görmeye pek alışık olmadığımız bir özellikte dikkatimizi çekiyor. Yüksek düzeylere ulaştığımızda, kendi Astral uzay gemimizi inşa edebiliyoruz ve partiler kurarak Astral’ı fethe çıkabiliyoruz. Ya da kendinize macera arıyorsanız ve kendinizi efsanevi Calico Jack (en çok tanınmış korsandır) olarak görüyorsanız diğer gemileri yağmalayıp ganimetlerini yürütmeye çalışabilirsiniz.

Astral’ı fethe kalkışırken, birçok benzersin Astral Canavarları ile karşılaşacaksınız. Astral fetih için yolculuklarımızda diğer gemilere karşı savaş içinde bulunacağız ve hatta onları korkutacak diğer gemilere binmeden bunlar ile karşılaşmanız mümkün.

Allods Online

Allods Online’a ek olarak her online oyunda olduğu gibi guild (lonca) sistemi de eklenmiş. Bu sayede Astral’ı fetihlerinde bulunan loncalar ve gruplar birbirleri ile daha sert çatışmalara girecekler ve daha büyük bir savaş alanı oluşacak. Lonca içerisindeki seviyeleri güçlü diğer oyunculardan kendinizi geliştirmeleri için yardımlar da isteyebilirsiniz.

Bu oyunda sadece bunlar ile karakterimizi üst düzey bir hâle getirmek ya da bu yolda Astral’ı fetihler için maceralara atılmıyoruz. Kendinize bir süre tanıyıp, bu süre içerisinde kendinizi görevler ile geliştirmeniz sizin için en avantajlısı olacaktır. Böylece hem ekonomik yönden, hem de karakterin özellikleri yönünden kendinizi daha çabuk geliştirebilirsiniz. İşte bu da Allods Online’ın çok eğlenceli bir tarafını göz önüne çıkartmış oluyor. Hiçbir zorunlu özelliğe bağlı olmadan, Astral üzerinde seyahatlerinizi yaya olarak da(zor olabilir) gerçekleştirebilirsiniz.

Adil savaşlar yapıp, iyi dostluklar kurmak ve dostlarınız ile adil bir biçimde sohbet edip, alışveriş etmek sizin elinizde.

Eğer oyunu oynamak isteyenler olursa, şunu tekrar hatırlatmakta yarar olacağını düşünüyorum: Allods Online hiçbir şekilde abonelik ücreti gerektirmiyor ve oyuna ücretsiz bir şekilde gPotato.eu‘dan kayıt olup indirebilir ve bu maceraya adımınızı atabilirsiniz…

Allods Resmi Sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Allods Online

6 Yorum

Bir cevap yazın