All That Matters: Türk Yapımı Çok Hoş Bir Platform/Bulmaca Oyunu

Bir sabah uyandığında ailesi paramparça olmuştu…

Geçtiğimiz yıl Global Game Jam’de Divided We Fall isimli harika oyunlarıyla birinciliği kucaklayan Together We Stand (hey biri Pink Floyd mu dedi? Oh, evet) ekibinden Ali Batı’nın yeni oyunu All That Matters. Aslına bakarsanız normalde tarayıcı tabanlı oyunlardan pek bahsetmiyoruz. Ancak bu gerçekten özel bir oyun. Gerek hepimizin içerisinde kendi hayatlarımızdan bir şeyler bulabileceği tanıdık ama aslında bir o kadar da yabancı hikayesiyle, gerek platform ve bulmaca öğelerinin kusursuza yakın dengelendiği eğlenceli oynanışıyla, gerekse bize hissettirmeyi başardığı naif duygularla… Bu genç dostumuzu ne kadar kutlasak az.

All That Matters, Walter Greer adında bir aile babasının bir sabah uyandığında ailesinin dağılmış olduğunu fark etmesiyle başlıyor. Dinlendirici bir müzik eşliğinde Walter’ın hikayesini dinliyoruz kendi ağzından. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu basit ama oldukça dokunaklı açılış sahnesi, bugüne kadar oynadığınız tarayıcı tabanlı flash oyunlar arasında atlamayacağınız, hatta bir kez daha izlemek isteyeceğiniz tek açılış sahnesi.

Herkesin kendi hayatından ufak izler bulabileceği, metaforlarla dolu sürreel bir sevgi hikayesi bu aslında. Walter’ın ailesini tekrar bir araya getirebilmek için çıktığı tehlikelerle dolu ilginç ve keyifli bir yolculuk…

All that matters ss 1

Aaa Pringles amca!

All That Matters, karakterimizi WASD veya klasik yön tuşlarıyla hareket ettirdiğimiz bir platform/bulmaca oyunu özünde. İlk olarak Walter’ı kontrol ederek başladığımız oyunda ilerleyen bölümlerde ailenin diğer dört üyesini daha kontrol ediyor ve her biri farklı yeteneklere sahip aile fertlerini çoğu zaman oldukça ölümcül engelleri aşarak çıkış kapısına ulaştırmaya çalışıyoruz. Evet, aynı gerçek hayattaki gibi… Tabii bütün bunları yaparken de bölümün farklı noktalarına serpiştirilmiş kalpleri toplamamız gerekiyor. Unutmayın, bu bir sevgi oyunu. Bütün kalpleri toplamamız gerekmiyor belki, ama siz yine de arkanızda kırık bir kalp bırakmamaya özen gösterin.

Ali, oyunu tasarlarken Limbo, Braid ve Company of Myself gibi platform/bulmaca oyunlarından esinlendiğini belirtiyor. Ama bana sorarsanız All That Matters kendine özgü farklı bir his yakalamayı da başarmış kesinlikle. Özellikle de hikaye ve oynanış mekaniklerinin uyumu All That Matters’ı benim için özel bir oyun yapan temel etken oldu diyebilirim.

Her karakterin kendilerine has özel yetenekleri var demiştik. Mesela ailenin genç ve atik delikanlısı Billy, iki kere zıplayabiliyor ve böylece yüksek platformlara kolayca erişebiliyoruz. Minik bebek Toby ise zıplayamıyor belki, ama hem ufak cüssesi hem de hızlı hareket etmesi sayesinde (parka parka parka parka…) birçok engeli kolayca aşmamızı sağlıyor.

Yaşlı dedemiz ise beni en çok şaşırtan karakter oldu kesinlikle. Zira tonton Mr. Greer, yerçekimine karşı koyarak etrafta serbestçe dolaşabiliyor. Ancak onu kontrol etmek düşündüğünüzden biraz daha zor olacak diyebilirim. Yaşlı bir adamı, yaşlılığın getirdiği tüm fiziksel engellerden arındırarak ona zihnindeki özgürlüğü bahşetmek, ancak çok yaratıcı, çok zeki bir oyun tasarımcısının düşünebileceği bir oynanış tasarımı olsa gerek. Ali’de bu ışığı görmek hiç zor değil açıkçası. Yaşlı Mr. Greer beni gerçekten etkiledi bu açıdan.

All that matters ss 2

Bölümlerin çoğunda aynı anda birden fazla karakteri kontrol etmemiz gerekiyor (karakterler arası geçiş yapmak için 1-5 tuşlarını kullanıyoruz) ve tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi bu noktada karakterlerin farklı özelliklerini etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyor.  Dahası All That Matters, bu noktada da bizleri şaşırtmayı başarıyor. Zira Walter ve eşi Sydney, aynı bölümde karşımıza çıktıklarında birbirlerine bağlı olarak hareket ediyorlar. Syndey genellikle Walter’ın yaptıklarının tam aksini yapıyor mesela. Walter ile ileri doğru hareket ettiğimizde o geri gidiyor, geri gittiğimizde Syndey ileri… Lakin kontrol Syndey’de olduğunda Walter, belki çaresizlikten belki de onu gerçekten çok sevdiğinden, karısının yaptıklarını yapıyor. Harika bir oynanış mekaniği gerçekten. Genel geçer diyemeyiz belki, ama karı-koca ilişkilerine de oldukça hoş bir gönderme olmuş.

Oyunda zorluk seviyeleri harika bir şekilde dengelenmiş, son derece doyurucu toplam 25 bölüm bulunuyor. Ayrıca yeteri kadar sevgiye sahip olduğumuzda (yani kalp) açılan 3 tane de kocaman bonus bölüm bekliyor bizleri. Bana bu da yetmez diyorsanız endişelenmeyin. Genç dostumuz Ali, bu güzel oyuna oldukça kullanışlı bir de bölüm editörü eklemeyi ihmal etmemiş. Böylece kendi bölümlerimizi tasarlayıp internet üzerinden diğer insanlarla paylaşabiliyor, başkalarının hazırladığı bölümleri oynayabiliyoruz.

Öte yandan harika bir deneyimi daha da ödüllendirici kılacak başarım ödülleri (achievement) de ihmal edilmemiş. Bunların “memories” yani “hatıralar” olarak adlandırılmış olması da oyunun kusursuz “aile temasını” neşeli bir şekilde tamamlıyor.

Lafı daha da fazla uzatmak istemiyorum açıkçası. All That Matters, yalnızca platform/bulmaca oyunlarına ilgi duyanların değil, içinde birazcık da olsa sevgi kırıntısı olan her insan evladının mutlaka sonuna kadar oynaması gereken bir oyun. Bu, eşine benzerine rastlamadığımız ölçüde devrimsel bir deneyim olmayabilir. Ancak All That Matters, şaşırtıcı derecede yaratıcı fırça darbeleriyle süslenmiş efnse bir aile resmine bakmak gibi. Arkada dinlendirici bir müzik, biraz el çabukluğu biraz da zeka gerektiren hoş bulmacalar ve herkesin kendi hayatından bir parça bulabileceği dokunaklı bir hikaye…

Umarım Ali Batı’yı ve oyunlarını Steam, Impulse, PSN ve XBLA gibi platformlarda da görme fırsatını yakalarız en yakın zamanda. Zira bu genç oyun tasarımcısı, All That Matters ile bu platformlarda rahatlıkla başarılı olabileceğini göstermiş.

Bu harika oyunu hemen oynamaya başlamak için buraya tıklamanız yeterli.

Evet, şimdi bir kurabiyeyi hak ettiniz işte!

6 Yorum

  1. onur_

    Çok tatlı acayip keyifli bir oyun olmuş valla. Ali arkadaşımızı kutlamak gerek. Android ve ios versiyonları da olmalı bence kesin. Bir de oyunun Türkçe olmamasının bir nedeni var mı merak ettim. Yoksa seçenek var da ben mi bulamadım. Ha çok da önemli değil ama sadece merak işte.

  2. kadir

    Bi yerde okudum nerde unuttum, sponsor sorunu yüzünden Türkçe olamamış oyun. Valla bence çok başarılı şu Steamde falan çıkıp duran indie oyunların çoğundan güzel. Boğaz Harbi falan yalan şöyle oyunlar yapmamız lazım işte.

Bir cevap yazın