All Points Bulletin ve Crackdown 1 yapımcısı Realtime Worlds İflas Etti, APB İadeleri Başladı

Bana kalırsa önceden belliydi Realtime Worlds’un başına gelecekler. Her ne kadar All Points Bulletin’den ilk kez oynadığım demo sürecinde zevk almış olsam da daha sonra yapılabilecek şeylerin kısıtlılığı ve oyundaki dengesizlikler sebebiyle pek sevememiştim. Daha sonra Realtime Worlds’ün bütün parasını bu oyuna yatırdığını duyunca tepkim aynen şu olmuştu: “Bu firma batacak, başka yolu yok…”

Her ne kadar All Points Bulletin incelemesini güzel dileklerle bitirmiş olsam da içimden bir ses bunların hiçbirisinin olmayacağını, firmanın gayet gürültülü bir şekilde iflas edeceğini söylüyordu. Nitekim öyle de oldu. İlk önce Realtime Worlds iflas bayrağını çekti ancak firma da bir iki çalışanın All Points Bulletin’i ayakta tutmak amacıyla kaldığı açıklandı. Ancak o da uzun sürmedi, All Points Bulletin sunucularının da kapanacağı haberleri ortalıkta dolaşmaya başladı.

Bugün ise All Points Bulletin’in bütün sunucularının kapanacağı, oyunu alanların aldıkları dağıtıcı firmayla görüşmeleri gerektiğini, satın alınan dijital malların ise (aylık oyun süresi, RTW puanları) firma tarafından ödeneceği açıklandı. Aldığımız haberlere göre ise yaklaşık bir saat önce bütün sunucular kapandı.

Oyunu Epic Games’in alabileceği söyleniyor ancak çok düşük bir ihtimal bana kalırsa. Bizim için oyunu (eğer hala duruyorsa) bilgisayarlardan, Aral içinse raflardan kaldırmanın zamanı geldi. Umarım ülkemizdeki dağıtım firmaları da bu çağrıya uyar ve mızıkçılık yapmadan oyun iadelerini kabul eder. En nihayetinde ticarette kazanmak da var, kaybetmek de…

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Hımmm Epic ve MMO.Aslında Epic’i bir Ubi,bir EA seviyesinde görmek isterim,hakettiğini alamayan firmalardan biri,eğer bu oyunu alıp adam ederlerse baya bir para kırarlar.Ama yaparlar mı,tabi ki hayır.Sanmıyorum yani,öyle ha diyerek MMO sektörüne girilmez.Güven,özveri ve tecrübe lazım.Herşeyden önce unreal engine 4 lazım artık,3 eskidi ve çok kod artığı var,konsollara da yeterince uygun değil,ama gördüğümüz gibi hala piyasanın en önemli motorlarından biri (source’la birlikte başı çekiyorlar,cry engine demeyin ezerim),bu da kalitesini kanıtlıyor.Ama source ama source.Bana gf2’de o grafikleri gösteren source.Hl2ye fason diyenleri darmadağın eden source.Piyasayı sallayan source.Source ki dağda bir yörük,source ki düşman hatlarının gerisindeki 101.hava indirme,source ki bir seyit onbaşı.

Bir cevap yazın