Aliens vs Predator İnceleme

Binlerce yıl önce, evrendeki en tehlikeli avcılar dünyamızı buldular. Onlar insanlara görkemli piramitleri nasıl yapacaklarını ve kendilerine bir tanrı gibi nasıl tapacaklarını öğrettiler.Bu tanrılar her yüz yılda bir geri dönecekti ve döndüklerinde ise, kendilerine bir kurban beklerlerdi. Bu süreçte insanlar mükemmel bir av yaratmak için kullanıldı: Alien’lar… Avcılar, insanlardan yarattıkları bu iri yılanlarla savaşacaklardı. Kendi soylarına saygıdeğer olduklarını kanıtlamak; şeref işaretini taşımak için. Ancak avcılar kaybederse; geride hiçbir canlı bırakmamak için de hazırlıklıydılar…

Koca bir uygarlık; Aztek uygarlığı, işte böyle yok olmuştu. Ne var ki bu, Predator olarak da bilinen Yautja savaşçılarının, evrenin en tehlikeli katilleri olan Alien’lara karşı ilk mücadelesi değildi.

Zamanın başlangıcından beri karşı karşıya gelen evrenin bu iki tehlikeli türünün yeni oyun alanı, insanların arasıdır artık ve iki bin yıl öncesinin vahşi gizemi, insanoğlunun hırsı yüzünden bir kez daha gün yüzüne çıkmak üzeredir…

Aliens vs Predator 1

Alien’lar Predator’a Karşı… Bir Kez Daha!

Pek çok kişi Rebellion’ın 1999’da geliştirdiği klasik Aliens vs Predator oyununu bu temayı ilk işleyen oyun olduğunu; hatta bu konsepti ünlü yapan ve AvP filmlerinin doğmasını sağlayan yapım olduğunu sanır. Ne var ki oyun tarihindeki ilk Aliens vs Predator yapımı 1994 yılında yine Rebellion’ın Atari Jaguar için geliştirdiği ve yine üç türü de oynayabildiğimiz bir FPS olan Aliens vs Predator oyunudur. Hatta zamanına gören en büyük şaşkınlığı da bu oyun yaratmıştır. Kaldı ki İsviçreli heykeltıraş H.R. Giger’in yarattığı ölümcül yaratık Alien ile Jim ve John Thomas kardeşler tarafından yaratılan tehlikeli ve zeki avcı Predator’ı bir araya getiren ilk eser bu da değildir. Chris Warner, bilim kurgu dünyasının bu iki fenomenini, 80’lerin sonunda oldukça popüler hale gelen çizgi roman serisinde karşı karşıya getirmiştir bile.

Aliens vs Predator 3

Sega, 2008’de yeni bir Aliens vs Predator oyunu için Rebellion’la anlaştığını duyurduğunda; hem filmlerin hem de oyunların hayranı olarak heyecanlandık haliyle. En son 2001’de Monolith’in muhteşem Aliens vs Predator 2’sini oynamıştık ve 2007’deki başarısız Aliens vs Predator: Requiem filminden bu yana da bu konsepte olan açlığımız büyümüştü. Ancak aklımızda bir soru işareti de yok değildi. Zira Rebellion, 1999’daki Aliens vs Predator başarısından sonra, kendisini birkaç dandik PC oyunu dışında PSP oyunları yapmaya vermişti. Hatta 2007’de PSP için geliştirdiği Aliens vs Predator oyunu da oldukça kötüydü. Haliyle Rebellion’ın bu yeni AvP denemesini merakla karışık bir şüpheyle bekliyorduk. Onlarsa gayet rahattı: “Merak etmeyin Aliens vs Predator çok iyi olacak. Ayrıca çoklu oyuncu deneyimini yeniden tanımlayacağız.” Yayınladıkları videolarda da hep oyunun bir noktasına dikkat çekildi: Vahşet!

Peki oynanabilirlik, hikaye, atmosfer…? İşte şimdi bunu görme zamanı.

Aliens vs Predator 2

9 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Deneyime bir bütün olarak baktığımızda ne yazık ki bu sistem düzgün işlemiyor. Zira Predator’un diski ve plasma caster’ı yüzünden yanına yaklaşmak oldukça zor. Özellikle avının dibine girmekten başka bir şansı olmayan Alien için. Bir şekilde yanına yaklaştığınızda da bu sefer Predator’u avlamaya fırsat bulamıyorsunuz. Predator, AvP 2’de de güçlü bir sınıftı, ancak iyi oynayabilmek biraz da yetenekle alakalıydı. Rebellion bu türün oynanışındaki yetenek unsurunu tamamen bir kenara bırakmış. (Ben yine de oyun çıkmadan önce bir ince ayar yapacaklarını düşünüyorum.)

  Bütün bunlar bir kenara, melee auto aim sistemi, Infestation ve Predator Hunt gibi oyun modlarında çok büyük sıkıntılara yol açacaktır. Rebellion’ın en azından hedefe kilitlenme olayını biraz daha esnetmesi gerekiyor. Yine de bu can sıkıcı anlarla sık karşılaşmıyoruz ve eminim FPS oyunlarında “precision”  (hassasiyet) ve “accuracy” (isabetlilik) gibi terimlere takmamış olan oyuncuları hiç rahatsız etmeyecektir.

  Hedefe kitlenme güzel bir düşünce olabilir; ancak ne yazık ki oyuna başarısız bir şekilde entegre edilmiş.

 2. Talha Turhal

  Artılar ve eksiler bölümünü zaten yazar size aktarıyor. Yani okuyucuların direk son sayfaya gidip oyunun – ve + yönlerine bakıp yazı içerisindeki tecrübeleri atlamalarını istemiyoruz. Ancak buna yakın bir sistem düşünülüyor, puan verme sistemi grafiklerle zenginleştirilecek.

 3. Ziyaretçi

  Infestation bugüne kadar oynadığım en eğlenceli multiplayer modlardan birisi. Oyunun devamınında geleceğini duydum. Bence çok güzel olur ama önce buna biraz destek versinler. yeni harita, skin, belki silah.

Bir cevap yazın