Aliens vs Predator DirectX 11 ve DirectX 9 Performansını İnceledik

1990’ların ilk yarısında Rebellion isimli o güne kadar pek tanımayan oyun geliştiricisi, o zamanlar daha yeni piyasaya sürülmüş Atari Jaguar konsolu için ilk AAA oyunu piyasaya sürer. O oyunun adı Alien vs. Predator’dır. Her ne kadar bu şişman konsol çok kısa bir süre yaşamış olsa da Alien vs. Predator, FPS oyunlarının yeni parladığı o günlerden hala hatırlanan bir oyundur.

1999 yılında Rebellion, Aliens versus Predator’ın bir benzerini PC’ye geliştirmesi için görevlendirilir,  bu oyun hala benim en favori oyun listem arasındadır. Oyun size Colonial Marine, Alien ve Predator olmak üzere üç farklı senaryo oynama imkanı sunuyordu. Tüm ırkların farklı güçleri ve farklı zayıf noktaları vardı.

Aliens versus Predator 1994

Alien versus Predator, çapraz-sınıf deneyimi sunan ilk PC oyunlarından biriydi. Ayrıca, sağlam bir co-op hayatta kalma modu sunan ilk PC oyunuydu. Left 4 Dead’in hayatta kalma (survival) modundan on yıl önce Alien versus Predator’da oyuncular, Alienların bitmeyen amansız vahşi saldırıları karşısında hayatta kalmak için birbirlerine yardım ediyorlardı. İlk oyundan sonra Alien versus Preadator 2, Monolith tarafından geliştirildi. Monolith, bize sağlam bir hikaye sundu ama bence, selefi olduğu oyunun tüyler ürpertici atmosferini hiç bir zaman sunmayı başaramadı. Rebellion 2007 yılında Playstation Portable için de Alien vs. Predator: Requiem’i geliştirdi fakat Alien filmi ile bağlantılı bu oyun pek hoş karşılanmadı.

Aliens vs Predator 2

PC’ye çıkacak üçüncü Alien versus Predator oyununu geliştirildiğini duyunca, Rebellion’ın bize yeniden sağlam bir hayatta kalma mücadelesi sunma şansı bulacağı için sevinmiştim. Orijinal oyundan on yıl sonra, serinin devam oyununu tekrar oynuyorum. Ama ne yazık ki, sonuç biraz hayal kırıklığı. Yeni Aliens vs. Predator oyunu kötü bir oyun mu? Hayır, sanmıyorum ama tek kişilik senaryo, orijinal oyunun süper kalitesine ulaşamıyor.

Neyse, kişiye göre değişen görüşlerimizi bir kenara bırakalım ve resim kalitesi, DirectX 11 fonksiyonları ve performans gibi daha objektif bilgilere bakalım. Testlere geçmeden önce Aliens vs Predator incelememize bakmak isterseniz sizi buraya alalım.

5 Yorum

  1. ?

    şu ilk resimlerdeki alien lardaki az bişey poligon artışımı dx 11 tesellation oluyor şimdi? ne zamandan beri poligon artışı yeni teknoloji olarak geçiyor anlam vermek mümkün değil… ayrıca resimlerde tesselation açılınca niye unigen heaven daki gibi yerdeki taşlar kabarık durmuyor hani nerde tess. ? gerçi unigen daki yerlerin kabarmasıda poligon artışından başka birşey değil. poligon artışını dx 11 yeni teknoloji yaptılar, işte sırf bu insanları kandırmaya açlışmalarından dolayı kafalarını mengene ile ezip patates püresi haline gelene kadar parçalamak istiyorum şu microsoft unda ekran kartı üreticelerininde…

Bir cevap yazın