Aliens vs Predator Devam Oyunu Gelebilir

Haftanın ilk gününü Aliens ve Predator işgal etmeye devam ediyor. Önce SEGA Avrupa, AvP’nin yılın en hızlı satan oyunu olduğunu ve İngiltere’de Mass Effect 2, Bayonetta ve BioShock 2 gibi isimleri perişan ettiğini açıkladı. Bu pek de şaşırtıcı olmayan haberin ardından da oyunun geliştiricisi Rebellion’ın CEO’su Jason Kingsley, Develop sitesine yaptığı açıklamayla yeni bir AvP oyununun sinyallerini verdi.

Aliens vs Predator’ın yalnızca ticari anlamda değil, alacağı eleştiriler açısından da başarılı bir oyun olmasını istedik. Sanıyorum düşündüğümüz şeyi başardık. Şu an SEGA’yla AvP için sağlayacağımız desteğin yanında, bir devam oyunu için de müzakere ediyoruz. Anlaşmanın hangi aşamasında olduğumuzu şu anda söyleyemem, ancak yeniden bir AvP oyunu yapmayı çok istiyoruz. Fox da yaptıklarımızdan heyecan duyuyor; bu da bize AvP markasına değer kattığımızı hissettiriyor

Aliens vs Predator SS6

Jason Kingsley, oyunlarına gelen eleştiriler hakkındaki düşüncelerini de belirtmeyi ihmal etmemiş:

İnceleme yazılarının büyük bir kısmı olumlu. AvP’yi kötü bulan toplam üç tane “Amerikan” eleştirisi var, bu garip bir durum tabi. Bazısı affedilmez derecede kötü. Bu yazıları saymazsak AvP bizim için bir başarı.

Son zamanların en büyük başarısızlıklarından birisi olarak gösterebileceğimiz Rogue Warrior için de bir çift sözü var Jason Kingsley’in:

“Geçmişte üzerimizde büyük baskı olan durumlar oldu, yani üzerinde daha çok zaman harcamak istediğimiz oyunları yayınlamak zorunda kaldık. AvP konusunda elimizdeki şartları kullanarak en iyisini yapmaya çalıştık ve neyse ki iyi bir oyun yapmak için yeterli vaktimiz vardı. Rogue Warrior da ise, bize verilen süre içerisinde en iyi oyunu yaptık ve bu süre zarfında başka bir firma da olsa daha iyi bir oyun yapamazdı.”

Alien ve Predator konseptlerine ayrı ayrı ilgi duyan ve özellikle Alien filmlerinin iflah olmaz bir hayranı olarak, yeni bir AvP oyunu oynamak isterim. Bu isimlere hayran olup de benim gibi düşünmeyen de yoktur sanırım. Ancak yeni bir AvP oyunu yapılacaksa Rebellion, bizi etkilemek için bu yaptığından çok çok daha iyi bir yapımla karşımıza çıkmak zorunda. En azından Jason Kinglsey şu sözlerinin içini doldurmalı.

“Sega’yla yeniden çalışmayı çok istiyoruz, oyuna yerleştirmeyi istediğimiz birçok şeyi yapamadık.”

1994, 1999, 2007, 2010… Adama sormazlar mı; daha ne kadar bekleyeceksiniz?

Bir cevap yazın