Aliens vs Predator Demo

Uzun süredir merakla beklenen, videoları hit yapan, uğruna önceden paralar dökülen hüsran bir oyunun hikayesi…

İlk Aliens vs Predator’ü 2000 versiyonu ile tanıdık. O zamanlar tabi ki Quake 3 gibi küçük boyutlu fakat eğlenceli kimsenin tutup da “Abi şu grafiklere bak be!” demeyeceği FPS dönemleriydi. Ancak zaman çok çabuk geçti ve 2010’a oyunun yeni bir serisine başlamamıza az kala herkesin hayallerinin kırıldığı bir dönemece girdik.

Önceki yorumumda şöyle demiştim:

Belki de Demo için seçilen harita yanlıştı. Duvarlar, yerler, odalar, koridorlar, tavanlar  çamurun içinde oynuyormuş havası verdi. Ancak Steam Forumlarında “Avp3 Oynamayın!” yorumları dolaşıyor şu aralar. Demek ki millet oyunu daha demosunda iken kötülemeye başladı.

 

Dediğiniz gibi Düşük Görüntü Kalitesi belki Multiplayer oyuncuları içindi çünkü Bad Company 2 Betasına katıldım ve bu kadar hüsran bir sonuçla çıkacağım hiç aklıma gelmezdi. Minimum Seviyenin üstünde bir bilgisayara sahip olsam da “Low” ayarlarında bile 15 fps geçmiyor. Bu yüzden birçok user daha betadayken kaybetti. Bunu yaşatmamak için böyle bir yol seçmiş olacaklarına inanıyorum.

 

Bir başka konu ise şu anda oyuncu bulamıyor.20 dakika beklememe rağmen oyun-oyuncu bulamayıp çıktığım oldu.1 hafta 10 gün sürecek bu beta sürecinin hayırlı olması dileği ile.

Ancak şimdi fark ediyorum ki keşke “stabil” olmasaydı, normal sürümdeki özelliklerini yansıtsaydı da bu kadar hüsrana düşmeseydi.

Bu şirketleri gerçekten anlamıyorum arkadaş, oyun çıkartacaksın. DX11’i destekleyecek. Günümüz şartlarında yeni parça almadan oynatmayacak bir oyun. Ama bu sıralarda yeni bir düzen çıktı. Oyundan 1 ay 10 gün önce Beta veya Demo yayınlanıyor. Ama öyle demo veya beta değil.

Aliens vs Predator 2

Aliens vs Predator 2

Nedense orijinal oyuna sunacakları grafikleri ve sistem gereksinimlerini sundukları Demo oyununa eklemiyorlar. Daha sonra bu oyunu canla başla bekleyen biri daha steam’i bile bu şekilde öğrenmiş biri girdiği demoda yıkılıp geri çıkıyor.”Bu ne kardeş Çamur gibi!”. Arkadaş bu zaten senin oyunun benimki değil ki demosunu daha az özellikte yayınlayıp kendi oyununu tam sürümle çıkartacaksın!.

Eskiden Demo dedinmi sadece birkaç bölüm oynatabilen her şeyiyle normal oyuna benzeyen fakat singel player oynanan çok tavsiye edilmeyen bir versiyonu geliyordu aklımıza. Değişen çağda değişen insanlar… Artık demoları da takip eder olduk ama demek ki firmalar bunun henüz farkında değil veya ne yaptıklarını ben anlamıyorum.

2 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Evet, eskiden demolar daha farklıydı.

  Şimdiki demolar o kadar kısa ve özensiz ki.

  Hanginiz Batman Arkham Asylum demosuna bakıp aa süper bir oyunmuş derdiniz. Ama tam sürüm oyunda gördük ki karşımızda bir şahaser var.

  Firmalar demolarını daha özenli hazırlamalı.

 2. JeanKillah

  Yorumunuza Aynen katılıyorum.Benim vurgulamak istediğimde tamda buydu.Zaten oyunu sen cıkartıyorsun öne sürdüğün DEMO benim oyunum değilki.Oda senin? Neden optimizasyon da problem yaşanıyor anlamıyorum…

Bir cevap yazın