Aliens: Colonial Marines’ten Yeni Detaylar

Evet, Alien: Colonial Marines yaşıyor. Gearbox’ın sevimli CEO’su Randy Pitchford, oyundan yeni detayları bizlerle paylaşıyor.

Bizleri üçüncü Alien filminin hemen sonrasında yaşananlara götürecek ve Ellen Ripley’i aramak için tehlikelerle dolu U.S.S Sulaco’ya yollanan özel bir Amerikan deniz piyadesi takımının başından geçenleri odaklanacak Aliens: Colonial Marines’ten uzun süredir haber alamıyorduk. Hatta neredeyse üç yıldır şöyle heyecanımızı canlandıracak bir detay falan da gelmiş değil. Tabii bunda geliştirici Gearbox’un Borderlands ve Duke Nukem projeleriyle fazlasıyla meşgul olmasının da payı var.

Ancak görünüşe bakılırsa Gearbox artık merakla beklenen Colonial Marines’i tamamlamaya çok yakın. Tabii Borderlands 2 ve Brothers in Arms: Furious 4 projelerini de hesaba katmak gerekiyor. Çok yakın dediysek Colonial Marines’i bu yıl içinde de görmemiz pek mümkün değil.

Yine de OXM’e konuşan Randy Pitchford, heyecan aşılayacak yeni bilgiler vermeyi ihmal etmemiş. Biz de bütün bu detayları daha önce açıklanan bilgilerle harmanlayarak maddeler halinde sizlerle paylaşalım.

 • Oyunda her biri farklı silahlar kullanabilen dört kişilik bir Amerikan deniz piyadesi takımını kontrol edeceğiz. Karakterler arasında dilediğimiz gibi geçiş yapmamız ve diğer karakterlere çeşitli emirler vermemiz de mümkün olacak.
 • Emir verme mekanikleri kesinlikle karmaşık olmayacak. Pitchford, herkesin kolayca erişebileceği bir deneyim yaratma arayışında. Yani Brothers in Arms gibi hafif de olsa taktiksel bir yaklaşım söz konusu olmayacak. En nihayetinde taktiksel manevralar Alien’lara pek sökmeyecektir.
 • Diğer karakterlerin kamerlarını da görebileceğiz. Ancak bu oynanıştan ziyade oyunun görsel anlatımına hizmet edecek. Yani diğer karakterlerin ne gördüğü bize taktik bir avantajdan çok daha gerilimli bir deneyim sunacak.
 • Oyunun konsol versiyonunda iki kişi aynı konsol üzerinden bölünmüş ekranda co-op olarak oynayabilecek
 • Oyunun motoru yeni bir render tekniği kullanan ve oldukça geliştirilmiş bir Unreal 3 versiyonu olan Red Ring.
Aliens Colonial Marines SS3

Facehugger'sız olmaz!

 • Aliens filminde (ikinci film) Ripley’i kullanırken gördüğümüz Power Loader (Alien serisine ağır cisimleri kaldırmaya yarayan ve yakın dövüşte de oldukça etkili olan bir çeşit mekanik dış iskelet- eksoskeleton) oyunda da karşımıza çıkabilir. Pitchford bu konuda birazcık ketum davransa da bunun bir rüya olduğunu ve bu görevlerinin de rüyaları gerçekleştirmek olduüunu vurguluyor.
 • APC (zırhlı personel taşıma aracı) kullanabilecek miyiz? Bu konuda da net bir açıklama yok. Ancak en azından karşımıza çıkacağından eminiz.
 • Yeni Alien çeşitleri de olacak ve tabii ki onları yok etmek için oldukça havalı silahlar… Bunlar arasında meşhur Smartgun, Pulse Rifle ve alev silahı da var pek tabii.

Aliens Colonial Marines SS1

 • Gearbox, film serisinin tartışmasız en iyisi olan James Cameron imzalı Aliens’a olan hayranlıklarını gizlemiyorlar. Oyunun da benzer bir tatta olmaya çalışacağını düşünebiliriz.
 • Oyunun hikayesi için Battlestar Galactica yazarlarından Bradley Thompson ve David Weddle kalem sallıyor.
 • Alien filmleri karanlık ve ürkütücü atmosferi kadar sağlam karakterleri unutulmaz diyaloglarıyla da akıllara kazınmıştır. Gearbox, daha önce filmlerde gördüklerimizin aksine bize aynı hissi yaşatacak yeni diyaloglar üzerinde çalışıyor.
 • Oyunun 2012 baharına kadar tamamlanması bekleniyor.

Bilgiler çok doyurucu olmayabilir belki; hatta 3 yıldır ne yeni bir ekran görüntüsü yayınlandı ne de bir oynanış videosuyla karşılaştık. Ancak yine de projenin hala hayatta olduğunu görmek sevindirici.

1 Yorum

Bir cevap yazın