Alien Swarm’da Half Life 2 Episode 3 Dosyaları Mı Var?

Yok daha neler!!!

2005 yılında bir Unreal Tournament 2004 modu olarak yayınlanan Alien Breed tarzı izometrik Alien vurmaca (shooter) oyunu Alien Swarm’ı biliyorsanız, bu modu geliştiren ekibin Valve tarafından işe alındığını ve üç gün önce de Source motoruyla yenilenmiş yeni Alien Swarm’un Steam üzerinden ücretsiz olarak yayınlandığını da biliyorsunuzdur (tabii sadece ikincisini biliyor da olabilirsiniz).

Öncelikle Alien Swarm hakkında birkaç kelam edelim (gerçi aranızda oynamayan kalmamıştır sanırım).

Alien Swarm, yukarıda da belirttiğim gibi Alien Breed tadında, gavurların top down shooter dediği izometrik bakış açısından oynanan bir aksiyon oyunu. Tabii Alien Swarm’u benzerlerinden ayıran en önemli özellikler, tecrübe kazanıp seviye atladıkça açılan yeni silah ve ekipmanlar, sınıf tabanlı taktik oynanış, ve tabii ki dört kişiye kadar online co-op desteği. Alien Swarm’un arkasına Valve’ın desteğini alarak Source motoruyla güçlendirilmiş olması demek, oyunun SDK’sının kullanıcılara ücretsiz olarak sunulması ve dolayısıyla oyuncular tarafından oluşturulacak yepyeni içerikler anlamına geliyor elbette. Sanırım böylesine uzun ömürlü olabilecek bir oyunu da ancak Valve gibi bir firma ücretsiz olarak yayınlayabilirdi. Eh sanırım buna da karşılıksız bir hediye diyemeyiz. Beleş oyun demek daha fazla Steam kullanıcısı demek…

Neyse Alien Swarm’u hala oynamadıysanız tek yapmanız gereken buraya tıklayarak bir Steam hesabı almak (zaten hali hazırda bir Steam kullanıcısıysanız Alien Swarm ortamlarına çoktan dalmışsınızdır). Biz de haberimizin konusuna dönelim lafı daha fazla uzatmadan.

Alien Swarm SS

Haberimiz, başlıktan da anladığınız üzere, Alien Swarm’un içinde Half Life 2 Episode 3’e ait dosyalar olduğu iddiasıyla ilgili. İddianın, daha doğrusu bu garip spekülasyonun sahibiyse Steam forumlarından StickZer0 isimli bir kullanıcı. Zira kendisi Alien Swarm dosyalarının arasında Ep3 Blob Brain isimli bir takım dosyalar bulmuş ve bu buluşunu da bir ekran görüntüsüyle belgelemiş. 

Sanırım bu spekülasyonun doğruluğu ile ilgili bir yorum yapmamıza gerek yok. Yıllardır dört gözle beklediğimiz Half Life 2: Episode 3’le ilgili görülen ne ilk ne de son serap bu. Birinin de StickZer0’ya her sakallıyı dedesi sanmaması gerektiğini anlatması lazım. Yoksa başına istenmedik olaylar gelebilir. 😀

Alien Swarm Half Life 2 Ep 3

Aslında bu haber doğru çıksa pek şaşırmam.

2 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Alien Breed ve Alien Swarm’u aynı kategoride değerlendirmemek lazım. Her şeyden önce Alien Breed’in bir tek kişilik senaryosu var ve açıkçası atmosfer anlamında çok başarılı. Bunun yanında Alien Breed’in harita tasarımları da çok daha iyi. Alien Swarm bir Alien oyunu hissi vermekten ziyade “mindless shooter” hissi verdi bana. Ha bu kötü mü? Değil tabii. Özellikle bu aralar oynayacak bir şeyler bulmakta zorlanıyorken ilaç gibi geldi.

    Alien Swarm, yalnızca co-op üzerine kurulu bir oyun. Evet bu işi Alien Breed’den birkaç gömlek daha üstün bir şekilde başarıyor. Ancak atmosfer olarak Alien Breed’in yanına bile yaklaşamıyor ne yazık ki. Kaldı ki forumlarda da biraz gezindiğimde benim gibi düşünenlerin sayısını hiç de az bulmadım. Top down shooter türünü seven insanlar için Alien Breed ve hatta Shadowgrounds en az Alien Swarm kadar doyurucu bir oyun. Hatta birçok insan hala Alien Breed: Impact’in devamını dört gözle bekliyor.

    Tabii söylediklerinize bir yönden katılıyorum. Team 17 bu saatten sonra Alien Breed’i biraz zor satar. Bunda da Alien Swarm’un Alien Breed’den daha iyi co-op desteği sunması değil, oyuncuların oyunlara para vermekten ölesiye korkmaları rol oynar. 🙂

    Ayrıca Alien Swarm’un Unreal Tournament modunu da oynamış birisi olarak bu yeni Alien Swarm’un daha kolay olduğunu söylemeliyim. “Hard” seviyede neredeyse hiç takım koordinasyonu olmadan üç beş bölümü çok rahat geçebildik. Bu UT2K4 modunda tek kelimeyle imkansızdı. Bu açıdan da beni tatmin ettiğini söyleyemem Alien Swarm’un. Bunun yanında oldschool bir oynanış konseptine seviye atlama sistemi ve açılabilir silahlar gibi şeyler eklenince sevinçten göbek atacak tarzda bir oyuncu olmadığım için de Alien Swarm’un beni bu anlamda mest ettiğini de söyleyemem. Tabii beleş sirke baldan tatlıdır di mi? Eleştirince kötü adam oluyoruz :))

Bir cevap yazın