Alien Breed 3: Descent İnceleme

Bu Hikaye De Burada Biter

Alien Breed 3: Descent 4

Alien Breed'in güçlü görsellerinin arkasında Unreal 3 motoru var.

Üçlemenin ilk iki oyununu oynadıysanız, hayalet bir uzay gemisinin Leopold’a çarpmasıyla başlayan bu gizemli hikayenin nasıl sonuçlanacağını merak ediyorsunuzdur muhtemelen. Neyse ki Alien Breed 3: Descent, bu konuda tatmin edici olmayı başarıyor ve oyunun yarattığı o “aynısından daha fazla” hissini biraz olsun kırıyor. Tamam, üçlemenin beklediğim kadar görkemli sona erdiğini söyleyemem belki; ancak yeni Alien Breed oyunları beklemek için gereken heyecanı da yaşatmayı başardı diyebilirim. Özellikle Klein karakterinin, ana karakterimiz Conrad ile girdiği enteresan diyaloglarla Event Horizon’daki efsane Dr. Weir tadını yakaladığını söylemem gerek.

Bütün bu deneyimin içine edebilecek tek şey ise, oyunun tam bir facia olan otomatik kayıt sistemi kesinlikle.

Alien Breed 3 Descent 1

Alien Breed 3: Descent, ilk iki oyunda olduğu gibi yine ana senaryo dışında yanımıza bir arkadaşımızı alarak oynayabileceğimiz üç tane co-op haritası sunuyor bizlere. Bununla birlikte serinin ikinci oyunu olan Assault ile birlikte gelen ve bitmek tükenmek bilmeyen yaratık dalgalarına karşı ayakta kalmaya çalıştığımız Survival modu da varlığını koruyor. Bu noktada oyunun tek eksiği, ne yazık ki yalnızca online co-op özelliğine destek vermesi. Yani aynı sistem üzerinden (hotseat) co-op yapamıyoruz. Lara Croft and the Guardian of Light, Shank ve Deathspank gibi son dönemde çıkan arcade oyunlar, öncelikli olarak hotseat desteği sunarken Team 17’nin buna yanaşmaması gerçekten sinir bozucu. Her yanıyla oldschool olan bir yapım, evimizde bir parti ortamı yaratmamızı nasıl olur da böylesine saçma bir şekilde engeller aklım almıyor.

Son Sözler:

Alien Breed 3: Descent, yazımın ilk cümlelerinde de vurguladığım gibi bize farklı bir şey vaat etmiyor. Hatta serinin önceki oyunları gibi ortalama 5-6 saatte bitirilebilecek senaryo modu, eski tarz mekaniklere sahip arcade shooter oyunlarından haz etmeyen oyunseverlere fena halde tekdüze gelecektir. Lakin bu aslında tam da Alien Breed’in olmak istediği şey. Karanlık ve klostrofobik mekanlarla yaratılmış eşsiz Alien atmosferi, bizi düşük tempoda ilerlemeye zorlayan tedirgin edici survival öğeleri ve bütün trendlere rağmen oldschool köklerine sonuna kadar sahip çıkan sulandırılmamış oynanış mekanikleri…

Tamam, Alien Breed 3: Descent beklediğimiz patlamayı tam olarak yaşatamıyor olabilir; hatta oyuna taze bir his katacak yeniliklere ağırlık verildiğini söylemek de imkansız. Ancak bu, her şeye rağmen, 14 yıl sonra hayat bulan yeni Alien Breed üçlemesi için doyurucu bir son kesinlikle.

Bütün bunları bir kenara bırakırsak, Team 17’nin fiyatlandırma konusunu yeniden gözden geçirmesi gerektiği de bir gerçek. 10 $’lık fiyat Alien Breed 3: Descent için uygun gibi görünebilir; ancak üçlemenin paket fiyatının 35 $’ı bulması kesinlikle mantık dışı. Bu anlamsız fiyat politikasını terk edip satışları artırmak da elbette Yorkshirelı dostlarımızın elinde.

alien Breed 3: Descent 2

Puan: 77 = Yeni Alien Breed üçlemesi, serinin adına yakışacak kalitede güzel bir yapımla sona eriyor. Ne var ki, aynı sistem üzerinde co-op desteğinin yerinde yeller esmesi ve oyuna tazelik katacak yeniliklere yeterince yer verilmemesi Team 17’nin bu başarısını gölgeliyor.  

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    oyun bu tarzdan hoşlananlar için gayet tatmin edici, yalnız tek bir uzun oyunun 3 parçaya bölünmüş hali, sonraki oyun bir öncekinin kaldığı yerden aynen devam ediyor, 3 bölümlük bir dizi havasında, daha çok kazanmak için bu taktiği seçmişler..

Bir cevap yazın