Alice in Wonderland İnceleme

Alice in Wonderland 1

Tim Burton’ın bir Alice in Wonderland filmi üzerinde çalıştığını duyduğumda, American McGee’s Alice tadında karanlık bir Alice hikayesi mi geliyor diye düşünmeden edemedim. Ancak filmin detaylarının üzerindeki sis perdesi aralandıkça, filmin Lewis Caroll’ın orijinal metnine bağlı kalınarak uyarlanan alternatif bir devam hikayesi olduğunu öğrendik. Dahası,  karşımızda Tim Burton’ın hayal dünyasının alışkın olduğumuz karanlık tarafını bulamayacaktık.

Kabul edelim; Mart başında izlediğimiz Alice in Wonderland, bir Tim Burton şaheseri olamadı. Görsel anlamda Tim Burton’ın yaratıcılığından beslenmiş muhteşem sahneler izlemiş olsak da bu yeni Alice serüveni, hikayenin içini yeterince doldurup izleyiciyi tam anlamıyla doyurmayı başaramadı. Yine de sinema salonundan ayrılırken birçok kişi gibi benim de içimde Tim Burton’ın yarattığı Harikalar Diyarı’nda kalma isteği vardı.

Asterix serisi ve The Legend of Spyro gibi platform macera oyunlarından tanıdığım Fransız geliştirici Entranges Libellules’in Alice in Wonderland oyunuyla karşılaştığımda, bunu ilk önce Wonderland’e bir dönüş bileti olarak algıladım açıkçası. Ne var ki birden, lisanslı film oyunlarında yaşadığım hayal kırıklıklarını düşünerek kendime geldim. Muhtemelen bu oyun da tek başarısı oyuncuların yüzlerini bilgisayar ortamına aktarabilmek olan kötü bir film oyunu olacaktı. Böylece Harikalar Diyarı’na dönme fikrinden hızla uzaklaştım.

Tabi kader bir şekilde yollarımızı kesiştirdi Alice’le ve Alice in Wonderland’in başında geçirdiğim ilk bir saatin sonunda, hayal kırıklığıyla karışık bir mutluluk yaşadığımı fark ettim. Mutluydum. Çünkü karşımda Tim Burton’dan beslenmiş bir Wonderland bulmuştum ve bu Alice ile hoplaya zıplaya altın topladığımız bir çocuk oyunu değildi. Hayal kırıklığına uğramıştım. Çünkü bundan kat kat kötü ve anlamsız oyunlar oynadığımız şu günlerde Alice in Wonderland, yetersiz tanıtım ve ön yargıların kurbanı olacak ve raflarda tozlanmaya terk edilecekti.

Dahası da var elbette…

Alice in Wonderland 3

Görsel tasarım anlamında oldukça kuvvetli bir yapım var karşımızda.

Alice in Wonderland, bir film oyunu olarak hikayesini de filmden alıyor. Ancak Entranges Libellules’deki arkadaşlar, Disney’in de onayını alarak kurguyu baştan aşağıya değiştirme yoluna gitmişler.

Oyun, Alice’in Hamish’in evlilik teklifinden kaçtığı sahneyle açılıyor. Beyaz tavşanı takip eden Alice, tıpkı filmde olduğu gibi kısa bir süre içinde kendisini tavşan deliğinden düşerken buluyor. Tam bu noktada filmi izlemediysek büyük bir handikapla karşılaşıyoruz. Zira Alice’in genç kız haliyle bu ortamda ne işi olduğu hakkında en ufak bir bilgi veya giriş sahnesi sunulmuyor. Sözün özü; oldukça özensiz bir şekilde başlıyor Alice in Wonderland ve daha kafadan kötü bir oyunmuş izlenimi veriyor. Bir yandan da içimizden bir ses (muhtemelen kedi Cheshire) ısrarla devam etmemizi söylüyor.

Alice in Wonderland 4

3 Yorum

 1. lady lazarus

  çoğu sitenin bu oyuna değinmemiş olması, böyle güzel bir oyunun reklam mağduru olması, hatta çoğu oyun videosu sitesinde Alice In Wonderland’in trailer’ının bile olmayışı gerçekten üzücü.

  Oysa ben filminde beğendiğim herşeyi fazlasıyla buldum. Beğenmediklerim ise neyse ki oyunda da yoktu (:

  Beni en mutlu edense oyunda da Tim Burton yaratıcılığını fazla fazla görmek oldu.

  Kötü bir yorum getirmek gerekirse (-ki bu bence oyundan alınan zevki azaltıcı bir etken degildi) kızıl şövalyelerin durdukları yerde damage verebilmelerine ragmen bi türlü ölmeyişleriydi. (:

  Bu oyunu sessizce unutulmaya terketmeyip incelediğiniz ve bir çok oyunseverin oyunla tanışmasını sağladığınız için teşekürler (:

Bir cevap yazın