Alan Wake’in PC Versiyonu DirectX 9 Kullanacak

Merakla beklenen oyundan yeni detaylar gelmeye başladı.

Alan Wake’in PC versiyonu, uzun süren bekleyişin ardından geçtiğimiz hafta resmen duyurulmuş; hemen akabinde de oyunun 2012’nin ilk aylarında raflara çıkacağı ve Games For Windows Live yerine taş gibi Steamworks kullanacağı açıklanmıştı. Ayrıca oyunun Finlandiyalı geliştiricisi Remedy, Alan Wake’in PC’de çok daha iyi görüneceğinin de altını çizmişti. Ancak görünüşe bakılırsa bu “daha iyi görünme” planları arasında DirectX 11 ve Oruç ile aramızda “teselli” geyiklerine yol açan meşhur “tessellation”, yani mozaikleme teknolojisi yok. Zira bugün gelen bilgiler Alan Wake’in bir DirectX 9 oyunu olacağını gösteriyor.

Tabii hemen karalar bağlamaya gerek yok. Remedy’den Markus Mäki’nin Alan Wake forumlarında söyledikleri, oyunun DirectX 11 desteğine sahip olmasa da DirectX 9’un suyunu sıkacak güçte olduğunu gösteriyor. Ne gibi?

En azından şimdilik oyunun HDR, SSAO (biçime duyarlı aydınlanma) ve FXAA teknojilerini kullanacağını biliyoruz. Muhtemelen FXAA’nın yanına daha güçlü bir keskinliği yumuşatma teknolojisi de koyacaklardır. Ancak Markus’un FXAA vurgusu, oyunun açılışında bir Nvidia reklamıyla karşılaşacağımızı fısıldıyor sanki.

Tüm bunlar PC’ye iki yıl geç çıkan bir oyun için yeterli mi? Tartışılır. En iyisi oyun çıktığında karar vermek.

1 Yorum

  1. mamad

    Olumlu bir karar. DX11’in reklam aracı olacağına DX9 ile adam gibi oyun olsun çok daha iyidir. Zaten Remedy, kendine has sanatsal efektler ile oldukça güzel görünen bir oyun yapmıştır. Buna en ufak şüphem yok. Max Payne 2’nin görselliğinin hâlâ güzel olduğunu düşünürsek (DX8.1 grafiklerine sahiptir ancak çalışması için DX9 kütüphanesi gerekir, DX9 efektleri yoktur), bize yine grafik olarak güzel bir oyun sunacaklarına eminim. DX11 falan hikaye.

Bir cevap yazın