Alan Wake PC’ye Neden Geç Geliyor?

Remedy, Alan Wake’in PC versiyonunun neden geciktiğini açıkladı. Suçluyu tahmin etmek pek zor olmasa gerek…

Max Payne serisinden tanıdığımız Finlandiyalı Remedy Entertainment’ın İkiz Tepeler soslu gerilim yüklü aksiyon oyunu Alan Wake, gecikmeli de olsa geçtiğimiz Aralık ayında PC için duyurulmuştu hatırlarsanız. Şubat ayı içerisinde yayınlanacak ve Microsoft’un Windows Live platformu yerine bir Steamworks oyunu olacak Alan Wake, bilgisayarlarımızı neden bu kadar geç ziyaret ediyor peki? Bu oyunun Xbox 360 ile aynı anda raflara çıkması gerekmiyor muydu? Intel’in o dönem yeni çoklu çekirdekli işlemcileri (core 2) eşliğinde yapılan ihtişamlı reklamlar yalan mıydı yani? Ne yazık ki evet.

Peki Alan Wake’in PC versiyonunu rafa kaldıran karar kimindi? Cevabı herkes biliyor aslında. Ama bir de oyunun geliştiricisi Remedy’den dinleyelim. Remedy’den Matias Myllyrinne, Gamasutra‘ya konuşmuş.

Söyleyebileceğim tek şey, oyunu PC platformuna olabildiğince erken çıkarabilmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımız. Oyunu Xbox 360 için çıkarıyorken şartlar bir türlü olgunlaşmadı. Ancak oyunun sonunda PC’ye de çıkarabildiğimiz için çok memnunuz. Birçok insandan oyunu PC’ye ne zaman çıkaracağımızla ilgili tonla geri dönüş aldık ve açıkçası bizim temelimizde de PC oyunu geliştiriciliği yatıyor.

Tabii bu konuda Microsoft’u suçlamak ne derece doğru olur emin değilim. Zira onların da PlayStation 3 karşısında tutunabilmek için daha fazla “özel” oyuna ihtiyacı vardı… 

Bu arada Alan Wake’in The Signal ve The Writer indirilebilir içeriklerinin de PC versiyonuyla birlikte ücretsiz olarak geleceğini hatırlatalım.

En İyi Xbox 360 Oyunu

Bir cevap yazın