Aksiyon Oyunları Beynin Daha Hızlı Karar Vermesine Yardımcı Oluyor (Araştırma)

Bu haberi ebeveynlerinize gösterin.

Rochester Üniversitesi’nde görev yapan bilimadamları, yaptıkları bir araştırmada hızlı aksiyon oyunları oynayanların daha hızlı karar verebildiklerini gözlemlemişler.

Peki bu sonuca nasıl ulaşılmış? Araştırmayı yürüten Rochester Üniversitesi’nden Daphne Bavelier, Alexandre Pouget ve C. Shawn Green, öncelikle yaşları 18-25 arasıda değişen onlarca denek seçmişler. Bu deneklerin özelliği ise, hiçbirinin oyuncu olmaması.

Grup ikiye ayrılmış ve bir gruba Call of Duty ve Unreal Tournament gibi hızlı aksiyon oyunları oynatılırken; diğer gruba Sims 2 oynatılmış. Sims 2’nin nasıl bir oyun olduğunu bilmiyorum söylememe gerek var mı?

Daha sonra deneklere bazı görüntüler gösterilerek beynin karar alma mekanizmasının ne kadar hızlı çalıştığı gözlemlenmiş. Araştırmaya göre, hızlı aksiyon oyunlarını oynayan grubun ortalama %25 daha hızlı karar alabildiği gözlemlenmiş.

Sonuçları yorumlayan bilimadamları, “insan beyni karar verebilmek için veriye ihtiyaç duyar, beyin ne kadar çok veri toplayabilirse o kadar hızlı karar verir” diyor ve ekliyor “hızlı aksiyon oyunları oynayan grup, daha hızlı ve daha yoğun veri toplamaya alıştığı için daha hızlı karar verebiliyorlar”.

Alın size oyun oynamak için bir sebep daha. Keşke bu tür haberleri gazete küpürü olarak kesip ebeveynlerinize gösterebilseydiniz. Ama durun bir dakika neden bu haberin linkini ebeveynlerinize e-posta olarak yollamıyorsunuz? Belki günlük oyun oynama sürenizi biraz daha attırabilirsiniz. Bu haberi okuyan ebeveynler sanırım mesajı almışlardır :).

Kaynak: sciencedaily.com

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Bu sonuç anlamlı değil kontrollü bir denek grubu yok, her iki grupta farklıda olsa oyun oynamış dolayısyla aynı haber Sims 2 tarzı oyunların karar alma hızını diğer oyunlara göre %25 azalttığı şeklinde yorumlanabilir. Hatta karşı görüş hala geçerliliğini korur ve oyun oynamanın karar verme yetisini azalttığını savunabilir.

   

  • RP

   Arkadaş doğru söylüyor, bu araştırma aksiyon oyunu oynayanların daha hızlı karar verebildiklerini değil, aksiyon oyunu oynayanların diğer oyunu oynayanlardan daha hızlı karar verebildiğini ortaya koyar. Hiç oyun oynamayandan daha hızlı karar verdiklerini göstermez. Belki de hiç oyun oynamayan insanlar hem sims hem de FPS oynayanlardan daha hızlıdır, oyun oynamak yavaşlatıyordur. Deneyde 2 grup olmalıydı, hiç oyun oynamamış olanlar, FPS oynayanlar ve sims oynayanlar diye.

 2. Ziyaretçi

  gercekten ilk yorumu yapan arkadaş algılamasında hata var. hiç oyun oynamamış deneklerden bahsediyor ama arkadaş  oyun oynamışlar arasından seçildigini sanmış..

 3. warlockt

  o aksiyon oyununu 6 saatten fazla  oyna bakalım bi şeye 10 dk dan önce karar werebiliyomusun..  bi de ilk yorumu yapan ark. yorumdan hiç birşey anlamadım  aksiyon oyunlarından olsa gerek 😉

 4. stoic

  6 saat aksiyon oynamaya gelene kadar, Bilgisayarın başında en fazla 2 saat durun, 2 saatten sonra en az 15-20 dk ara verin diyorlar.  Yani suyunu cıkarıcak olduktan sonra bırak algılama süresini, sırt ağrısından durmazsın zaten.

 5. hüseyin

  herşey değişkendir. karar verme çok karmaşık bir konu. oyuna başladıınızda hızlı karar vermeniz grektiğini bilirsiniz. çünkü oyun hızlıdır. ilerledikçe karar verme hızınızda ilerler. fakat aşırı oyun oynadıktan sonra bu yapı sadece oyun üzerinde karar vermenize yarar. her gün oyun oynıcaksınz ve hızlı karar mı alcaksınız. saçmalık. 10 saat oyun oynadıktan sonra evinizi satın almak isteyen biri telefon açtığında satıyorum ya da satmıyorum diye karar mı verecek. bu sadece bir deney. sadece oyun.
  Diyebilceğim şu ki; insan hızlı karar vermesi gereken yerde zaten hızlı karar verir. bunu hepimiz yaşıyoruz. önemli olan bu araştırmayı oyun oynayanların daha hızlı karar verip vermediklerini ölçmek için mi yaptıkları? eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız aptalsınız demektir. insanların karar verme yapısını inceledikleri için binbir çeşit deneyler yaparlar. burdaki deneyde bunun bir parçası. oyun oynayanların daha hızlı mı yoksa yavaş mı karar vermesini test etmek için hiçbir bilim adamı deney yapmaz merak etmeyin.
  haber sadece bir deney ve sonucu çıkartan haberi yapan muhabirin mallığından kaynaklanıyor. hepiniz bosuna tartısıyorsunuz.

  saygılar…

Bir cevap yazın