Akıllı ve Basit: Fujitsu ve Valueplus’tan Taşınabilir 2.5" Sabit Diskler

2.5" Modellere Karşı 3.5"

Sabit disk üreticilerinden gelen duyurular herşeyi ortaya koyuyor: Trend, 2.5 inç’e doğru kayıyor. 5400 devir/dk modeller artık birşey ifade etmiyorlar, dahası Hitachi 7200 devir/dk’lık ilk notebook diskini piyasaya sürülmeye hazır bile. Ancak bu ürün uzun süreli kullanım için tasarlanmış olmalı ve düşük devirli diğer modellerden daha fazla güç tüketmemeli.

Bu ürünlerde kullanılan küçük disklerin belirlenen devir hızlarına ulaşmaları da doğal olarak daha az güç gerektiriyor. Azalan sürtünme yüzeyi sayesinde de daha az ısı ortaya çıkıyor. Böylece sabit disklerin dayanıklılığı artacak, çünkü parçalar üzerindeki mekanik zorlamalar azalmış olacak. Bu yüzden, yüksek miktarda veri saklamayacak olan sunucu sistemlerinde (Web sunucuları gibi) bu diskleri kullanmak mümkün olabilir.

Başka bir açıdan, 3.5 inç’ten 2.5 inç’e olan hareket, büyük bir dezavantajı – büyük ölçüde azalan performansı da – yanında getirebilir. 8 MB önbellek notebook disklerinde standart hale gelse bile, manyetik disklerin maksimum hızları daha düşük olacak, sonuçta veri transfer hızları yavaş kalacaktır. Masaüstü kullanımı için bu, tatmin edici bir performans değil.

Ancak taşınabilirlik ve yer kazanımı açısından yeni 2.5″ nesli büyük bir ilerleme. Bağlantılarında UltraATA (adaptörleri piyasada bulunabiliyor) ve hatta Seri ATA kullanılabiliyor. Harici veri saklama sistemlerinde kullanımı ise çok mantıklı, çünkü başka hiç bir medya 80 GB’a kadar bir kapasiteyi bu kadar küçük bir hacimde sunamıyor.

FireWire veya USB’den Güç Besleme

Üç adaydan hiçbiri bir adaptörle gelmedi, çünkü üreticilerine göre gerekli enerjiyi kullandıkları arabirimden temin edebiliyorlardı. Güncel bir USB 2.0 denetçisi kullanıldığında bu sorunsuz çalıştı. Fujitsu HandyDrive (Data Edition) Intel Güney Köprüsü ICH2 ve USB 1.1 kullanan bir sistem tarafından tanınmadı; aynı şey, FireWire’lı eski bir Sony Vaio notebookta kullanılan Video Edition modeliyle de yaşandı. Güncel bir Samsung Q10 ve PCI tabanlı FireWire denetçisiyle yapılan testlerde sorun yaşanmadı.

Firewire’da birçok cihaz birbirine zincir halinde bağlandığında işler kritik bir hal alıyor. Bu durumda HandyDrive harici bir adaptör olmadan çalıştırılamadı; FireWire’daki yük çok fazlaydı.

Bir cevap yazın