Akıllı ve Basit: Fujitsu ve Valueplus’tan Taşınabilir 2.5" Sabit Diskler

Akıllı ve Basit: Fujitsu ve Valueplus'tan Taşınabilir 2.5" Sabit Diskler

(Ç.N.: Bu yazıda incelenen 2.5″ taşınabilir sabit diskler Türkiye’de bulunmayabilir. Sadece referan bilgi olması açısından verilmiştir.)

Günümüzde harici sabit diskler ve dahili olanları muhafaza edecek sabit disk kasaları her yerde karşımıza çıkıyor. Böylece birkaç bilgisayarda çalışabilme, kolay taşınabilme ve yedekleme işlemleri için ideal duruma geliyorlar. Fakat ihtiyacınız olan sürekli bir seyahat arkadaşıysa, bu diskler ağırlıkları, boyutları, kablo karmaşaları ve güç kaynakları yüzünden yarış dışı kalıyor. Ama artık küçük, enerji tasarruflu 2.5″ sabit diskler maksimum kullanım kolaylığı sunuyor.

Dikkat çeken düşük güç kullanımları sayesinde güç kaynaklarına veya adaptörlere artık ihtiyaç kalmayabilir. Birçok modern bilgisayar USB veya Firewire portlarından 2.5″ bir sabit diski çalıştıracak kadar güç sağlamakta. Üreticiler de bundan faydalanıp pakete güç kaynağını dahil bile etmiyorlar. Sonuçta bunlar klasik 3.5″ disklerin iki katı kullanışlı – hem ağırlık, hem de yer rahatlığı açısından.

Testlerde de görüldüğü gibi bu bazı problemlere yol açabilir – örneğin, eski bir sistem, cihaza gerekli gücü besleyemediği zaman; ya da birbirine bağlı USB veya Firewire cihazlar arasında gücü dağıtamadığı zaman. Böyle durumlarda küçük bir adaptöre olan ihtiyaç kaçınılmaz.

Testimizdeki ürünler Fujitsu’nun iki HandyDrive’ı ve Valueplus’ın SPIO’su. İkincisi son derece kompakt boyutları ve kolay kullanımı sayesinde öne çıkıyor – ürün içindeki sabit disk kolaylıkla daha üst bir modelle değiştirilebiliyor.

Bir cevap yazın