Akıllı Telefon Piyasasında Neler Oluyor?

Apple Apple…

Sıradaki kimdi? Apple ve iOS. Şimdi Apple için söylenecek milyon şey vardır. Ama bunların birçoğu Android ve Samsung ile örtüşmeyen sorunlar. Hatta sorunları belki de tam tersidir. Baştan donanıma girelim. 4” uzayan ekran ile iPhone 5 ve New iPad yerine çok daha yeni iPad’in hemen çıkması ve iPad Mini’nin fiyatı. iPhone 5 için söylenecek donanımsal sorun pek bulunmuyor. Sadece 4” bir telefon için 3000 TL vermek? İki tane S III almak demek gibi bir şey. Hani birinin bataryası biterse diğerini açarsın. Ne dedi bize Apple bu zamana kadar? Elde tutulsun diye 3,5” yaptık. İyi tamam. Ama sonra 4” yaptılar rakipleri köşeye sıkıştırınca. Ama o zamanda ekranı uzattılar. Peki, buna ne kılıf buldular? Eee… Tek elle tutulabilsin diye öyle o (sonra da tek elle tutulan 7,9” boyutunda iPad çıkardılar!)… Hayır, bu kısmını beğenmedim. 4”i direk yukarı uzatmalarındaki sebep mağazadaki uygulamaların ekrana yerleşebilmesiydi. Ekran, uzunluğa ve ene büyüseydi o zaman mağazadaki uygulamalara piksel-piksel ekrana oturmayacaktı ve sorunlar çıkacaktı. Kısaca Apple ünlü mağazasını tehlikeye atmadan rakamsal büyüme yaşadı ama işlevsel olmadı bu 4”. Ha ben zaten iPhone 4 kullanıyorum ve ekranı büyütmek istiyorum o zaman koşup 2000 lira fazladan verip aynısının 0,5” büyüğünü ve kabul hızlısını alacağım ama 2000 TL verip. Müsaade edin…

3000 TL değil telefon diyorsunuz. Evet, değil ama bu telefonun karaborsada bu fiyata satılması bizim ülkemiz için Apple’ın suçu. Daha geçen dünyanın en değerli teknoloji markası seçilmedi mi kendileri? Dünyanın en büyüğü bir bakkal büyüklüğünde dükkânı açıp 20 çalışanın mı parasını veremiyor? Yoksa umursamıyor mu? Bu konuda kimse bana Apple’ı savunmasın. Ben bir cihaza tonla para veriyorsam bana resmi garantisini ve resmi satışını burada kapımın dibinde bana sağlayacak. Hatta ben gitmeyeceğim almaya, kargoyla bana siparişimi getirecekler, hizmet etmek böyle olur. Bunun dışında iPad ile yaptıkları iki kere şok etti insanları. En yeni yeni iPad (4) ile iPad 3 kullanıcılarını üzdüler. Daha yeni çıkmış cihazı bu kadar alaşağı etmesi Apple tarzı değildi. Yine de iPad 3’ünü satıp 4’ü alacak tonlarca insan olması da üzücü. Sonrasında iPad Mini (özellikle 3G + LTE modelinin) fiyatı ile rakipleri arasında oldukça fark olan ürün hiçte öyle 7” rakipleri ile alakalı çıkmayarak bizi şaşırttı. Ne dedi Apple bu konuda? Biz 7,9” den 8”e çıkarsak bu ürünü yine de aynı özellikleri ile satsak, “alırsınız!” dedi (abarttım biraz ama…).

iOS’a Gelelim

iOS’a geldi laflama sırası. İyisin hoşsun ama boşsun. İnsan Android widgetlarını görünce özeniyor bazen. Ya bir Wi-Fi’yi açmak için bile 29 bin hamle yapıyoruz. Bu kadar mı özelleştirilemez bir yazılım olur. Oturtulmuş basit bir arayüz ve üzerine dönen çarklar falan koyuyorsunuz ve biz seviniyoruz. Birde haritalar olayı var. Çok fazla lafa gerek yok. Durum herkes tarafından biliniyordur sanırım ama buradan başka yere laf göndereceğim. Haritalar uygulamasının ne kadar kötü olduğunu düşünürsem düşüneyim bana şunu da düşündürtüyor: Bu zamana kadar Google Maps kendisini ne kadar geliştirdi? Hayır, haritaların kendisi değil kastettiğim. Uygulamanın kendisi hiç gelişti mi? Ülkemize sesli navigasyon hizmeti verildi mi? Sokak görüntüleri verildi mi? Apple’a ne kadar hatalı çıkarmış olursa olsun yan gelip yatan Google’ı kendi iOS yazılımını çıkarıp geliştirmesi için uyandırmıştır belki de. Belki de Yandex bunu yapmıştır(?).

iOS için söylenecek çok şey yok. Jailbreak yapmadan kullanırsanız sanki sabit menülü eski telefonlar gibi bir yazılım. Kullanması kolay çok alengirli değil. Jailbreak yapınca da stabilitesi gidince yani, sanki Android cihazlara benziyor cihaz. Çok yüklenince restartlar, yavaşlamalar kitlenmeler ve gariplikler…

22 Yorum

 1. sense

  HTC Desire X
  “GPU’su hariç her şeye yeterde artar bir telefon toplamış HTC Desire X ” hayretler içinde kaldım bu cümleye.Neyi yetermiş bu telefonun. Motorola’nın Atrix’i bile bu telefondan donanım olarak daha iyi.Bu ne biçim inceleme…

  • M. Gökhan Aktaş

   Bahsettiğim telefon akıllı telefon vasfından kaynaklanan gereksinimlere yeter bir cihaz. Yani oyun oynamayı kafaya takmıyorsanız; ekranı, kamerası, ses çıkışı, CPU performansı, arttırılabilir belleği ve ICS yazılımı ile 1000 TL’nin altındaki fiyat ile her işinizi yapabilir.

   Zaten HTC’nin fiyat/perfomans cihazı. 480p video çekmesi bizi şu an aldatmasın, 720p çekim yeteneğine sahip. Duyduğuma göre güncelleme ile bu özelliğide alabilir. Kısaca 800 – 900 TL verip 4″, çift çekirdek, 768 MB RAM, 5 MP kamera ve Beats Audio özelliği ile ne yapamayacaksınız ki?

 2. onur kenan

  uzun zamandır okuduğum ve gerçekten fikirlerine sonuna kadar katıldığım yegane makalelerden biri olmuş.. durumu çok güzel özetlemiş, bizi duymazlar ama gerekli yerlere de gerekli ayarlar verilmiş; umarım tüketici/kullanıcılar da okuyup anlayabilirler yazanları.. (fanlar&hateboylar, bir de bunlara laf anlatmak lazım, o daha da zor..)

  ben yazdığınız sebeplerden ve gereksiz yere hala bir yere varamamış bu akıllı telefonlara para yağdırmamak için, symbian belle / nokia c6-01’de sıkışıp kaldım. aslında ne yalan söyleyeyim her işimi görüyor, hatta çoğu android/ios kullanıcılarından daha iyi, daha çok amaçla kullanıyorumdur daha verimli kullanıyorumdur telefonumu..
  ek olarak, unutmamak lazım tüm dünya genelinde ve türkiye de en iyi, en kolay kullanımlı, en anlaşılır ve en çok güncellenen ve en ücretsiz navigasyon/harita yazılımı da nokia serisinde.. bu bile çok büyük bir artı, en azından benim için..

  nokia fan boyu değilim ama nokia lumia’dan umutluyum, bakalım telefonlar ve fiyatlar oturunca neden olmasın..

  dip not: uzun süredir yazmadığınız bu 1 senenin ardından yazılarınızı thgtr ailesinde görmeyi, siteyi canlandırmanızı bekliyoruz.. çoğul konuştum niyese..

  • M. Gökhan Aktaş

   Yorumlarınız için teşekkürler ilk önce.

   İş yaşantısı yüzünden siteye ve dolayısıyla incelemelere vakit ayıramıyorum. Ama elimden geldiğince siteye makaleler hazırlamaya çalışacağım.

  • Yavuz Selim Yılmaz

   Samsung, HTC, Sony gibi büyük hardware üreticileri yazılımı uzman ellere emanet ederken Nokia kendi yaptığı yazılımla devam etmek istedi ki bu da pazarda kan kaybına yol açan hareket oldu. Symbian, Anna, Belle… Kötü mü? Elbette hayır ancak IOS ve Android gibi düşük cache lerle çalışan işletim sistemleri arasında sönük kaldı.

   Lumia 920 şuan test amaçlı kullanıyorum ve tek kelimeyle “MUHTEŞEM”. Gerek benchmark gerekse droptestleri herşeyi anlatıyor. Windows un kafalarda yer eden yavaş algısını tamamen silmişler, üzerine 1.5 GHz lik Krait işlemci ile tadından yenmiyor. Kararımız büyük ekrandan yana ise Note II ama cepte işlevsel ve sağlam cihaz olsun diyorsak Lumia 920…

   • seyf

    yavuz iyi yazmışsın. symbian anna kötü belle idare eder işte tamamda. ios ve android düşük cache deil. symbian düşük cachete çalışıyor. fakat düşük cache olduğu için çok düşük hız koydukları için donanım bunu kaldırmadı kastı bu yüzden piyasadan düştü 🙂 düzeltmek istedim 🙂 ios ve android ortalama cache kullanımlarına işlemcilerini yüksek tuttukları için ayaktalar 🙂

 3. Cevdet Tunca Ergen

  Cep telefonu olayından nefret geldi artık. O mu ? Bu mu ? Şu mu ? Biri bana 5110 mu geri versin yılan oyunum ile mutluydum ben !!!! Artık bu iş pazar segmentasyonunundan çıkıp başka bir hal aldı. Sanki her firma başka bir firmanın hareketine karşılık verme isteği hissediyor. 2000’lerin başında en ufak telefon bizimki. Bak benim tuş kilidim bile var derken. Şimdi en büyük telefon bende yarışına dönüyor ufak ufak. Matrix filiminde 8110nun kapağı bir dokunuş ile açılınca gözler yerinden fırlarken şimdi telefonlardan daha da fazlasını bekliyoruz. Sanırım işin özü sadece “veblen etkisi” kimine göre “snob etkisi” Sanırım bunun son kullanıcıdan önce fark edip, buna göre hareket eden üreticiler; En karlı çıkanlar. Nasıl olsa her arz kendi talebini yaratır. Sal gitsin piyasaya

  • M. Gökhan Aktaş

   Bu günü bekliyordun sanırım Cevdet:) Hırsını almışsın firmalardan.

   Belkide artık cebimizden çıkan paraların farkına varıyoruzdur. Sen zaten vermedin o paralarıda… Piyasada bu alım çılgınlığı olunca, bu çılgınlığa kapılmayanların sesi pek duyulmuyor.

 4. Tollyver

  Firmaların birbiriyle yarışması yetmiyormuş gibi, işletim sistemleri yarışı da girdi işin içine… Android iyi, fakat o kadar çok yeni sürüm çıkarır oldular ki, buna yetişemez oldum. “Hangisini almalı? Jelly bean 4.1 mi yoksa 4.2 mi? Ama o yeni çıktı, daha güncellenmedi bile.” 4.1 çıkalı kaç ay oldu? Firmalar da yeni telefon çıkarmak için bunu bekliyorlar. Yeni sürüm çıksın, onu ilk kullanan telefonu biz üretelim.. Maksatları bu aslında. Daha cep telefonlarındaki Pil seviyesi sorununu düşünen yok. Demek ki kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri takmıyorlar.. İşlemci hızı, GPU, ram ile uğraşacaklarına önceliği en sık dile getirilen problemleri çözmeye vermeliler.

  Ya iOS’a ne demeli? tamam, kullanımı kolay bir sistem yapıyorsun, kabul. Ama tam 6 sürümde şu program simgelerini en azından ana ekranda tutmasan artık? ya da daha fazla kişiselleştirme imkanı tanısan veya daha fazla özgürlük versen kullanıcılarına fena mı olur? (Bluetooth ile dosya alışverişinden bahsediyorum)

  Symbian ve Windows’a gelmek istemiyorum bile..

  Bu aralar yeni bir telefon almayı düşünüyorum ama aklıma yatan tek telefon 3310. Akıllı telefon alınmaz bu aralar…

  İçimde ne varsa kustum heralde, M. Gökhan Aktaş senin gibi birinin çıkıp bunları anlatmasını bekliyormuşum 🙂

 5. gouranga

  Şimdi hangi telefonu alayım yani panpa?

  Şaka şaka 😛

  Akıllı telefonlar ile ilgili bir insan olmasam da yazınızı bir nefeste okudum, oldukça akıcı ve güzel. Elinize sağlık.

 6. Untitled

  Saçmasapan bir yazı. Yazar resmen saçmalamış. Bir teknoloji sitesi bu kadar mı kahvehane dili kullanır? Verdiği bilgilerin de çoğu yanlış. Yapmayın böyle, THG’ye yakışmıyor!

 7. G-teknoloji

  tam yazılım bir standartta oturuyorken windows-8 çıktı şimdi bunlarda kapışacak belkide S4 androin S-4 win-8 olarak iki ayrı yazılımla satılacak bide bunun renkleri falan bi model bile yetecek rafları gereksiz doldurmaya en güzelini i-phone yapıyor bence

  • Tollyver

   Ya birazda haklısın aslında, babamda iphone 3gs var ve ben ios 5 sonra da ios 6’ya güncelledim. ama ne yalan söyleyeyim, hala ios 1’e benzeyen yanları çok.. radikal yenilikler gerekli, çok fazla kısıtlamaları var, kullanıcıya daha fazla seçenek sunmalı apple. Böyle yaparsa, çok daha iyi satış rakamları elde edeceklerine eminim. Tabi fiyat politikasını da gözden geçirmeleri gerek bence. Bu sürede android, windows ve BB cephesinde neler değişip gelişir bilemem. Forumları okuduğum zaman o kadar güzel kullanıcı fikirlerine tanık oluyorum ki, bunları herhangi bir üretici gerçekleştirse yüzyılın satışını yapar, ama nedense hiç kimse dikkate almıyor. bu da çok üzücü bir durum, insanların parasını alıpta, onların fikirlerine yeterince saygı göstermemek.. Keşke her firma, kullanıcı fikirlerinin paylaşılıp dikkate alınacağı sosyal platformlar oluştursalar, böylece çok daha iyi cihazlar görürüz.

 8. Orçun

  Baya bi uzun zaman sonra doyurucu bir makale okumak içimi rahatlattı. Devamını Bekliyoruz. THG Türkiye galiba geri dönüyor.

  Vede yazının ilk başında söylediğin gibi, HTC ve Sony’nin bu kadar hızlı telefon üretmesi çoğu kişi gibi banada mantıklı gelmiyor doğrusu. Bu telefonlarında az satılmasının nedeni bu değilmi zaten? Üretiyorlar üretmesine ama neredeyse hiçbir (+)’sı yok. Bu firmaları anlamak gerçekten imkansız.

 9. osman

  microsoft windows 8 ile bir atilim yapmayi dusunuyor ve haklida bilgisayar kullanicilarinin buyuk kismi windows kullaniyor windows 8’de yaptıgı devrim ile bilgisayari telefona benzetmis bu pazari kullanarak pazarin buyuk kismina hakim olacak benim gorusum

 10. ibrahim

  üstad eline emeğine sağlık . Bende diyordum bi benim kafam karışık 6 aydır telefon alamadım . En son tam dedim tmm sony sonra bi baktım içinden çıkılacak gibi değil . Bekle dedim kendime bakalım nereye kadar gittim 1100 aldım 😀

 11. faati

  Bu yazıda anlatılanlar aynen benim hissettiklerimdir. Telefonların gereksiz pahalılıklarının yanında kullanışlılıkları aynı oranda artmadı hatta belki kullanımları zorlaştı. Sadece mesaj atacak, telefonla konuşacak birisi bir yeşil tuşa basarak kolayca yapamıyor bunları artık.
  Aslında neden bu çinliler eski güzel telefonları yeni üretim teknikleriyle üretmiyorlar ki. Mesela bir 6310 üretilse (aynı boyda aynı özelliklerde) içindeki devresi belki de onda biri kadar olur. şimdinin teknolojisi pillerle ne kadar kullanışlı olur.

 12. Shakespeare

  Öncelikle harika bir yazı olmuş,teşekkürler.Dediklerine harfiyen katılmakla beraber yeni telefon almak isteyen herkes gibi benimde aklım allak bullak.Lumia 920’leri beğeneniyorum,ama kalınlığı ve ağırlığı çağ dışı,üstüne birde uygulama dükkanı yetersizliği var ki şaka gibi.Google Nexus 4 çıksada alsak dedik saolsun LG üretimi bile yetiştiremedi ki,kullananlar deli gibi ısındığını ve bataryasının çabuk bittiğini söylüyor.Ayrıca ne kadar nexus seriside olsa 2 yıl update alacak sonra o da fıs.Hadi iPhone candır diosun fiyatlar adam öldüren cinsten,o fiyata yeni laptop alırım daha iyi,Ve en sıkıcı kısmı ise aynı arayüz içini sıkmaya başlıyor bir süre sonra.Bu işin içinden çıkan varsa söylesin …

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Telefon alırken biraz daha bekle şu model çıkacak lafını çok duymuşsundur herhalde. Hatta bu yüzden telefon alamaz oluruz. Ama bu sefer şu Xperia Z’yi bir Optimus G Pro’yu bir Galaxy S IV’ü bekleyip görmek lazım. Kısacası Full HD ekranlı telefonların ülkemize girmesini ve en önce batarya performanslarını görmek ve ondan sonra telefon almaya karar vermekte fayda var. Tabii ki üst seviye telefonalara göz koyduysak.

   Birde şu ARM A15 tabanlı işlemciler karşımıza çıkacak. Qualcomm’un 800 ve 600’leri. Nvidia’nın Tegra 4’ü ve Samsung’un Exynos 5 Octa’sı. Tabii bunların birde 8 çekirdek senaryoları var. Bu 8 çekirdek olayının 4’ü A15 mimarisinde değilken (A7), 4’ü bu mimaride. Yani performansın 4 çekirdekten 8 çekirdek seviyesine fırladığını düşünmemek lazım. O karmaşaya dikkat ederek şu son düzlükte biraz daha bekleyip (kendi fikrim: Phone 8’in şu an marketine/donanımına/çeşitliliğine… değmeyecek yüksek fiyatını bir kenara koyarak) Android cepesinin son Full HD’li (özellikle çıkacaksa Full HD AMOLED’e dikkat ederek) A15 mimarlisine sahip çekirdeklere bir bakmak lazım derim.

Bir cevap yazın