Akıllı Telefon Piyasasında Neler Oluyor?

Piyasanın laf söz söylenecek büyük aktörlerini es geçtim sanmayın. Yazının sonuna sakladım onları. Samsung – Android, iPhone – iOS ve Nokia – Phone 8.

Reklamsever Samsung

Şimdi Samsung alıyorsanız bir kere şunu bilin: Android’i Nexus serileri kadar iyi kullanan bir cihaz alıyorsunuzdur. Samsung S II için verilen desteğin hala sürmesi buna bir örnek. Ancak Samsung’u ve Android’e söylenecek laflarım yok mu sanıyorsunuz. İlk önce yazılım desteğini arkasına iyi alan ve S III’e Note özelliklerini kazandıracak olması firmayı değerlendiriyor. Ancak firmanın elindeki ekran teknolojisi o kadar dolu doluyken S III’ün standart hatta kimilerine göre başarısız ekranı firmanın aslında paraları AR-GE’ye değil reklama yatırdığını gösteriyor. Bu kadar S III satıldığına göre bunun bir sebebi olmalı. Bunun yanında Samsung’a söyleyecek iki çift lafım da var. İlk önce Samsung kamera sensörüydü, mercekti derken fotoğraf video kalitesinde kesinlikle piyasanın en iyisi olamadı. Bunun yanında ses konusunda da kendi teknolojisini üretmekte başarılı değil (tabi kendi üretiyorsa). Kısaca, Samsung bak bir rakiplerine. Başaramadıkları teknolojileri dünya devleriyle ortaklık kurarak başarıyorlar. Nokia, HTC, Apple, LG… Ya lensi bu işi bilenlerden alıyorlar ya sensörü. Ses konusunda ise HTC’nin son atağı ile uzun süredir rüştünü ispatlamış Nokia ve Apple’ın yanında kendine yer ayırttılar ama Samsung geride kaldı.

Bir de Apple’la bu kadar davalık olman, ona benzemeni gerektirmez. O Galaxy S III Mini nedir yahu? Apple taktiği gibi bir ürünü marka yap sonra onun etinden sütünden faydalan olmuş bu yaptığın! Donanım olarak S II bile olmayan cihazın adı kesinlikle Galaxy S III Mini olamaz. Olsa olsa Galaxy S II Mini olur. Samsung sana lafım bu kadar.

Android mi Linux mu?

Android sıra sende geç bakalım. Kaç sene oldu? Çok oldu Android çıkalı. Ya hala ama hala bu sürümde artık akıcılık arttı, dikey senkronizasyon bilmem kaç milyon oldu, ekranı bilmem kaç FPS’de geçiyor yeni sürümde, artık uçacak Android… O yerlerde sürünen işlemcileri ile (600 – 800 MHz tek çekirdek) yerden yere vurduğumuz Symbian ile 2.3 sürümündeki Android’in arasında o kadar az fark vardı ki. Ha ICS geldi de bunlar düzeldi ama o zamanda ekrana iki widget koyuyorsunuz hop kasılıyor. Yok güncelleme yaparken de temiz kurulum yapın yok üstüne yüklemeyin derken bin takla. Google sen bizim hayatımızı kolaylaştıran ve basitlik ilkeleri üzerine kurulmamış mıydın? Hatta ana sayfan da buna kanıttır. Sen ne diye Linux gibi yaptın kendini. Yani kullanmasını bilene cennet bilmeyene eziyet.

Bir de şu güncelleme eziyeti nedir? Al birini vur ötekine olacak ama… iOS’a Bak 3GS eksik de olsa hala son yazılımları alıyor. Sen 1 sene olmamış cihazı ıskartaya çıkartacaksın zorla. Tamam, bunun bir kısmı da üretici firmanın suçu. Sen sadece temel ROM’u çıkarıyorsun onlar üzerine ekliyor da ekliyor. Sonra bu telefon en son Android güncellemesini almayacak çünkü kasılıyor. Cihazın kasılması ya da son kullanıcı deneyimi performansını geçememesi Google’ın mı yoksa üretici firmanın suçu mu bilemiyorum ama 1,5 GHz çift çekirdekli işlemci ile bir telefonun son güncellemeleri almasının riskli olması üzücü ve düşündürücü!

Bir de her firmanın güncellemeleri absürt zamanlarda çıkarması var. Aynı cihazın farklı bölge satışlarına farklı zamanlarda yazılımı göndermesinin mantığı nedir hiç ama hiç anlamıyorum.

22 Yorum

 1. sense

  HTC Desire X
  “GPU’su hariç her şeye yeterde artar bir telefon toplamış HTC Desire X ” hayretler içinde kaldım bu cümleye.Neyi yetermiş bu telefonun. Motorola’nın Atrix’i bile bu telefondan donanım olarak daha iyi.Bu ne biçim inceleme…

  • M. Gökhan Aktaş

   Bahsettiğim telefon akıllı telefon vasfından kaynaklanan gereksinimlere yeter bir cihaz. Yani oyun oynamayı kafaya takmıyorsanız; ekranı, kamerası, ses çıkışı, CPU performansı, arttırılabilir belleği ve ICS yazılımı ile 1000 TL’nin altındaki fiyat ile her işinizi yapabilir.

   Zaten HTC’nin fiyat/perfomans cihazı. 480p video çekmesi bizi şu an aldatmasın, 720p çekim yeteneğine sahip. Duyduğuma göre güncelleme ile bu özelliğide alabilir. Kısaca 800 – 900 TL verip 4″, çift çekirdek, 768 MB RAM, 5 MP kamera ve Beats Audio özelliği ile ne yapamayacaksınız ki?

 2. onur kenan

  uzun zamandır okuduğum ve gerçekten fikirlerine sonuna kadar katıldığım yegane makalelerden biri olmuş.. durumu çok güzel özetlemiş, bizi duymazlar ama gerekli yerlere de gerekli ayarlar verilmiş; umarım tüketici/kullanıcılar da okuyup anlayabilirler yazanları.. (fanlar&hateboylar, bir de bunlara laf anlatmak lazım, o daha da zor..)

  ben yazdığınız sebeplerden ve gereksiz yere hala bir yere varamamış bu akıllı telefonlara para yağdırmamak için, symbian belle / nokia c6-01’de sıkışıp kaldım. aslında ne yalan söyleyeyim her işimi görüyor, hatta çoğu android/ios kullanıcılarından daha iyi, daha çok amaçla kullanıyorumdur daha verimli kullanıyorumdur telefonumu..
  ek olarak, unutmamak lazım tüm dünya genelinde ve türkiye de en iyi, en kolay kullanımlı, en anlaşılır ve en çok güncellenen ve en ücretsiz navigasyon/harita yazılımı da nokia serisinde.. bu bile çok büyük bir artı, en azından benim için..

  nokia fan boyu değilim ama nokia lumia’dan umutluyum, bakalım telefonlar ve fiyatlar oturunca neden olmasın..

  dip not: uzun süredir yazmadığınız bu 1 senenin ardından yazılarınızı thgtr ailesinde görmeyi, siteyi canlandırmanızı bekliyoruz.. çoğul konuştum niyese..

  • M. Gökhan Aktaş

   Yorumlarınız için teşekkürler ilk önce.

   İş yaşantısı yüzünden siteye ve dolayısıyla incelemelere vakit ayıramıyorum. Ama elimden geldiğince siteye makaleler hazırlamaya çalışacağım.

  • Yavuz Selim Yılmaz

   Samsung, HTC, Sony gibi büyük hardware üreticileri yazılımı uzman ellere emanet ederken Nokia kendi yaptığı yazılımla devam etmek istedi ki bu da pazarda kan kaybına yol açan hareket oldu. Symbian, Anna, Belle… Kötü mü? Elbette hayır ancak IOS ve Android gibi düşük cache lerle çalışan işletim sistemleri arasında sönük kaldı.

   Lumia 920 şuan test amaçlı kullanıyorum ve tek kelimeyle “MUHTEŞEM”. Gerek benchmark gerekse droptestleri herşeyi anlatıyor. Windows un kafalarda yer eden yavaş algısını tamamen silmişler, üzerine 1.5 GHz lik Krait işlemci ile tadından yenmiyor. Kararımız büyük ekrandan yana ise Note II ama cepte işlevsel ve sağlam cihaz olsun diyorsak Lumia 920…

   • seyf

    yavuz iyi yazmışsın. symbian anna kötü belle idare eder işte tamamda. ios ve android düşük cache deil. symbian düşük cachete çalışıyor. fakat düşük cache olduğu için çok düşük hız koydukları için donanım bunu kaldırmadı kastı bu yüzden piyasadan düştü 🙂 düzeltmek istedim 🙂 ios ve android ortalama cache kullanımlarına işlemcilerini yüksek tuttukları için ayaktalar 🙂

 3. Cevdet Tunca Ergen

  Cep telefonu olayından nefret geldi artık. O mu ? Bu mu ? Şu mu ? Biri bana 5110 mu geri versin yılan oyunum ile mutluydum ben !!!! Artık bu iş pazar segmentasyonunundan çıkıp başka bir hal aldı. Sanki her firma başka bir firmanın hareketine karşılık verme isteği hissediyor. 2000’lerin başında en ufak telefon bizimki. Bak benim tuş kilidim bile var derken. Şimdi en büyük telefon bende yarışına dönüyor ufak ufak. Matrix filiminde 8110nun kapağı bir dokunuş ile açılınca gözler yerinden fırlarken şimdi telefonlardan daha da fazlasını bekliyoruz. Sanırım işin özü sadece “veblen etkisi” kimine göre “snob etkisi” Sanırım bunun son kullanıcıdan önce fark edip, buna göre hareket eden üreticiler; En karlı çıkanlar. Nasıl olsa her arz kendi talebini yaratır. Sal gitsin piyasaya

  • M. Gökhan Aktaş

   Bu günü bekliyordun sanırım Cevdet:) Hırsını almışsın firmalardan.

   Belkide artık cebimizden çıkan paraların farkına varıyoruzdur. Sen zaten vermedin o paralarıda… Piyasada bu alım çılgınlığı olunca, bu çılgınlığa kapılmayanların sesi pek duyulmuyor.

 4. Tollyver

  Firmaların birbiriyle yarışması yetmiyormuş gibi, işletim sistemleri yarışı da girdi işin içine… Android iyi, fakat o kadar çok yeni sürüm çıkarır oldular ki, buna yetişemez oldum. “Hangisini almalı? Jelly bean 4.1 mi yoksa 4.2 mi? Ama o yeni çıktı, daha güncellenmedi bile.” 4.1 çıkalı kaç ay oldu? Firmalar da yeni telefon çıkarmak için bunu bekliyorlar. Yeni sürüm çıksın, onu ilk kullanan telefonu biz üretelim.. Maksatları bu aslında. Daha cep telefonlarındaki Pil seviyesi sorununu düşünen yok. Demek ki kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri takmıyorlar.. İşlemci hızı, GPU, ram ile uğraşacaklarına önceliği en sık dile getirilen problemleri çözmeye vermeliler.

  Ya iOS’a ne demeli? tamam, kullanımı kolay bir sistem yapıyorsun, kabul. Ama tam 6 sürümde şu program simgelerini en azından ana ekranda tutmasan artık? ya da daha fazla kişiselleştirme imkanı tanısan veya daha fazla özgürlük versen kullanıcılarına fena mı olur? (Bluetooth ile dosya alışverişinden bahsediyorum)

  Symbian ve Windows’a gelmek istemiyorum bile..

  Bu aralar yeni bir telefon almayı düşünüyorum ama aklıma yatan tek telefon 3310. Akıllı telefon alınmaz bu aralar…

  İçimde ne varsa kustum heralde, M. Gökhan Aktaş senin gibi birinin çıkıp bunları anlatmasını bekliyormuşum 🙂

 5. gouranga

  Şimdi hangi telefonu alayım yani panpa?

  Şaka şaka 😛

  Akıllı telefonlar ile ilgili bir insan olmasam da yazınızı bir nefeste okudum, oldukça akıcı ve güzel. Elinize sağlık.

 6. Untitled

  Saçmasapan bir yazı. Yazar resmen saçmalamış. Bir teknoloji sitesi bu kadar mı kahvehane dili kullanır? Verdiği bilgilerin de çoğu yanlış. Yapmayın böyle, THG’ye yakışmıyor!

 7. G-teknoloji

  tam yazılım bir standartta oturuyorken windows-8 çıktı şimdi bunlarda kapışacak belkide S4 androin S-4 win-8 olarak iki ayrı yazılımla satılacak bide bunun renkleri falan bi model bile yetecek rafları gereksiz doldurmaya en güzelini i-phone yapıyor bence

  • Tollyver

   Ya birazda haklısın aslında, babamda iphone 3gs var ve ben ios 5 sonra da ios 6’ya güncelledim. ama ne yalan söyleyeyim, hala ios 1’e benzeyen yanları çok.. radikal yenilikler gerekli, çok fazla kısıtlamaları var, kullanıcıya daha fazla seçenek sunmalı apple. Böyle yaparsa, çok daha iyi satış rakamları elde edeceklerine eminim. Tabi fiyat politikasını da gözden geçirmeleri gerek bence. Bu sürede android, windows ve BB cephesinde neler değişip gelişir bilemem. Forumları okuduğum zaman o kadar güzel kullanıcı fikirlerine tanık oluyorum ki, bunları herhangi bir üretici gerçekleştirse yüzyılın satışını yapar, ama nedense hiç kimse dikkate almıyor. bu da çok üzücü bir durum, insanların parasını alıpta, onların fikirlerine yeterince saygı göstermemek.. Keşke her firma, kullanıcı fikirlerinin paylaşılıp dikkate alınacağı sosyal platformlar oluştursalar, böylece çok daha iyi cihazlar görürüz.

 8. Orçun

  Baya bi uzun zaman sonra doyurucu bir makale okumak içimi rahatlattı. Devamını Bekliyoruz. THG Türkiye galiba geri dönüyor.

  Vede yazının ilk başında söylediğin gibi, HTC ve Sony’nin bu kadar hızlı telefon üretmesi çoğu kişi gibi banada mantıklı gelmiyor doğrusu. Bu telefonlarında az satılmasının nedeni bu değilmi zaten? Üretiyorlar üretmesine ama neredeyse hiçbir (+)’sı yok. Bu firmaları anlamak gerçekten imkansız.

 9. osman

  microsoft windows 8 ile bir atilim yapmayi dusunuyor ve haklida bilgisayar kullanicilarinin buyuk kismi windows kullaniyor windows 8’de yaptıgı devrim ile bilgisayari telefona benzetmis bu pazari kullanarak pazarin buyuk kismina hakim olacak benim gorusum

 10. ibrahim

  üstad eline emeğine sağlık . Bende diyordum bi benim kafam karışık 6 aydır telefon alamadım . En son tam dedim tmm sony sonra bi baktım içinden çıkılacak gibi değil . Bekle dedim kendime bakalım nereye kadar gittim 1100 aldım 😀

 11. faati

  Bu yazıda anlatılanlar aynen benim hissettiklerimdir. Telefonların gereksiz pahalılıklarının yanında kullanışlılıkları aynı oranda artmadı hatta belki kullanımları zorlaştı. Sadece mesaj atacak, telefonla konuşacak birisi bir yeşil tuşa basarak kolayca yapamıyor bunları artık.
  Aslında neden bu çinliler eski güzel telefonları yeni üretim teknikleriyle üretmiyorlar ki. Mesela bir 6310 üretilse (aynı boyda aynı özelliklerde) içindeki devresi belki de onda biri kadar olur. şimdinin teknolojisi pillerle ne kadar kullanışlı olur.

 12. Shakespeare

  Öncelikle harika bir yazı olmuş,teşekkürler.Dediklerine harfiyen katılmakla beraber yeni telefon almak isteyen herkes gibi benimde aklım allak bullak.Lumia 920’leri beğeneniyorum,ama kalınlığı ve ağırlığı çağ dışı,üstüne birde uygulama dükkanı yetersizliği var ki şaka gibi.Google Nexus 4 çıksada alsak dedik saolsun LG üretimi bile yetiştiremedi ki,kullananlar deli gibi ısındığını ve bataryasının çabuk bittiğini söylüyor.Ayrıca ne kadar nexus seriside olsa 2 yıl update alacak sonra o da fıs.Hadi iPhone candır diosun fiyatlar adam öldüren cinsten,o fiyata yeni laptop alırım daha iyi,Ve en sıkıcı kısmı ise aynı arayüz içini sıkmaya başlıyor bir süre sonra.Bu işin içinden çıkan varsa söylesin …

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Telefon alırken biraz daha bekle şu model çıkacak lafını çok duymuşsundur herhalde. Hatta bu yüzden telefon alamaz oluruz. Ama bu sefer şu Xperia Z’yi bir Optimus G Pro’yu bir Galaxy S IV’ü bekleyip görmek lazım. Kısacası Full HD ekranlı telefonların ülkemize girmesini ve en önce batarya performanslarını görmek ve ondan sonra telefon almaya karar vermekte fayda var. Tabii ki üst seviye telefonalara göz koyduysak.

   Birde şu ARM A15 tabanlı işlemciler karşımıza çıkacak. Qualcomm’un 800 ve 600’leri. Nvidia’nın Tegra 4’ü ve Samsung’un Exynos 5 Octa’sı. Tabii bunların birde 8 çekirdek senaryoları var. Bu 8 çekirdek olayının 4’ü A15 mimarisinde değilken (A7), 4’ü bu mimaride. Yani performansın 4 çekirdekten 8 çekirdek seviyesine fırladığını düşünmemek lazım. O karmaşaya dikkat ederek şu son düzlükte biraz daha bekleyip (kendi fikrim: Phone 8’in şu an marketine/donanımına/çeşitliliğine… değmeyecek yüksek fiyatını bir kenara koyarak) Android cepesinin son Full HD’li (özellikle çıkacaksa Full HD AMOLED’e dikkat ederek) A15 mimarlisine sahip çekirdeklere bir bakmak lazım derim.

Bir cevap yazın