Akıllı Cep Telefonu Pazarında Android Apple iOS’u Geçerek Liderliğe Oturdu

Araştırma şirketin Nielsen’in yayınladığı son rakamlara göre, Google Android, işletim sistemi pazarında liderliğe yükseldi.

Gittikçe daha çok cep telefonu üreticisinin üst ve orta segmentte Android’i tercih etmesiyle sadece üst segmentte gördüğümüz Apple iOS’un ikinciliğe düştüğünü görüyoruz. Buna rağmen Android Market uygulama satışında iOS’un bir hayli gerisinde yer alıyor.

Android Market’in en büyük sıkıntısı ise, geliştiricilerin uygulamalarını pek çok ürünle test etmek zorunda kalması. Piyasada pek çok farklı donanım ve özellikte Android cep telefonu bulunuyor ve bazen bir cihazda düzgün çalışan uygulama, başka bir cihazda sorun yaratabiliyor. Bu sorun nedeniyle Android’in gittikçe PC’e benzediği söyleniyor, geliştiriciler tarafından.

Araştırmadan not edebileceğimiz bir diğer ayrıntı ise, Android’e en yoğun ilginin HTC ve Motorola’dan geliyor olması. Bu iki firmanın hemen ardından ise, Samsung geliyor.

Android iOs Pazar Payı

1 Yorum

  1. Tollyver

    bana göre ios ve blackberry os en başarılı işletim sitemleri.. bu oranlarda da belli oluyor, her ikisi de tek başına %27 pay almışlar.. android ise özellikle 3 firmanın kullanımı sayesinde zirvede.. tek başına ele alınsaydı eminim 3.lükten yukarı çıkamazdı..

Bir cevap yazın