Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu İncelemesi

Dizüstü bilgisayarınızın normalden fazla ısındığını düşünüyorsanız yaz sıcakları yaklaşırken bir dizüstü soğutucu arayışına girmişsinizdir. Piyasada bulunan çeşit çeşit ürün arasında uygun fiyatıyla dikkat çeken Akasa Quasar elimize ulaştı. Bakalım bu soğutucu testler için kullandığımız dizüstü bilgisayarın ateşini alabilecek mi?

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Geçtiğimiz aylarda Cooler Master’ın NotePal ErgoStand modelini incelemiştik. 17″ büyüklüğe kadar dizüstüler için tasarlanmış Akasa Quasar, Notepal ErgoStand’a göre daha az özelliğe sahip bir ürün ancak fiyatı da yarısı kadar (27.90 $).

İlk bakışta en önemli özellik olarak 20 cm büyüklüğe sahip dev bir fan dikkatimizi çekiyor. Bir soğutucu için sessiz çalışmak en önemli şeylerden birisidir. Fanın büyük olması daha yavaş dönerken (ve daha sessiz çalışırken) daha fazla hava üflemesi anlamına geliyor.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Siyah alüminyum ızgara

Akasa Quasar sade ve şık bir görünüme sahip. Üst kısımda bulunan siyaha boyanmış alüminyum ızgara fandan gelen havanın dizüstüne ulaşmasını sağlarken hoş bir görünüm de sağlıyor.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Hafif eğimli ergonomik yapı

Quasar öne doğru hafif eğimli tasarlanmış bu sayede dizüstünüz daha ergonomik bir duruş kazanıyor. Burada bir yükseklik ayarı olsaymış iyi olurmuş ancak bu fiyat aralığındaki modellerde genelde bu özellik bulunmuyor.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Akasa Quasar’la birlikte sadece bir adet USB güç kablosu geliyor. Bu kabloyu soğutucunun arka kısmına takıyorsunuz.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Fan hızı ayarı da burada bilgisayar önünüzde açıkken bu küçük ayar düğmesine ulaşmak biraz zor olabilir. Ama zamanla eliniz alışacaktır.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Alt kısımda bulunan lastik ayaklar sayesinde soğutucu kaymadan masaya tutunabiliyor.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Ürünün alt tarafında fan koruyucu bir kapak olduğu görülüyor. Bu sayede kucağınıza aldığınızda fanı durdurma riskiniz ortadan kaldırılmış oluyor.

Akasa Quasar Dizüstü Soğutucu

Kenarlarda bulunan boşluklar sayesinde elle tutmak ve taşımak oldukça kolay.

3 Yorum

  1. ozan

    10 gündür Acer 17″ laptopum ile kullanıyorum. büyük fan ve uygun fiyatı için tercih ettim. orta devirde son derece sessiz ve artık laptop fanı devreye girmiyor. kucakta kullanılabilmesi ve taşıma kulparıyla kolay taşınması da artılara eklenmeli. bu fiyata 17 destekli en iyi soğutucu diyebilirim

Bir cevap yazın