Akasa Nero Ak-967 Soğutucu İncelemesi

Sanırım İşlemcileri hızaşırtmak, uzun bir süre daha donanım meraklıklarının en sevdiği uğraşlardan biri olmaya devam edecek. Bazıları için hızaşırtma, bir hobi ise de bazıları için hobiden çok paranın alabildiği en iyi performansı alma çabasıdır. Birkaç yıl öncesine kadar hızşartma için sağlam bir donanım ve biraz da yazılım bilgisi gerekirdi. Fakat artık hızaşırtma, hiç olmadığı kadar basit ve hala eskisi kadar popüler.

Aslında, kısa bir süre içerisinde yayınlayacağımız Asus CrossHair Formula IV anakart incelemesinde de bu konuya değineceğiz. Artık hızaşırtma, bir hobi ya da korkulması gereken bir şey değil, neredeyse bir gereklilik haline geldi.

Akasa Nero 967 devir

Peki, kullanıcı dostu yazılımlar ile basitleşen hızaşırtma da başarıya ulaşmak için nelere ihtiyacımız var. Sanırım hızaşırtmanın (overclock) iki temel ayağı var. Öncelikle hızaşırtmaya elverişli bir işlemci ve mümkünse iyi bir soğutucu.

Akasa Nero 967 kutuİşlemcilerle beraber gelen standart fanlarla hızaşırtma yapmak mümkünse de sessiz ve daha serin bir hızaşırtma için iyi bir soğutucuya ihtiyaç duyarsınız. Çünkü çoğu zaman standart soğutucularla yapılan hızaşırtma, fan devirlerinin yükselmesine dolayısıyla hem sizi rahatsız edebilecek yüksek sese, hem de işlemcinizin yüksek sıcaklıklara maruz kalıp ömrünün kısalmasına neden olur. Bugün inceleyeceğimiz Akasa 967 Nero işlemci soğutucusu, yukarıda saydığımız sıkıntıları engelleyebilecek mi? Hem de uygun fiyata? Bu makalemizde hem Akasa 967 Nero’ya yakından bir bakış atacağız, hem de bu sorunun cevabını arayacağız.

Akasa Nero 967 üst

Akasa Nero 967 fan

Yukarıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, elimizde büyük bir işlemci fanı var. Akasa Nero 967’de üç adet ısı borusu (heat pipe) kullanılmış ve bu ısı boruları tam 46 adet bakır blokun arasından geçerek ısıyı yayıyorlar. Burada oldukça geniş bir yüzey alanından bahsediyoruz.

Akasa Nero 967 bakır

Isı boruları direk işlemci çekirdeğine temas ediyor. Bu sayede çekirdekteki ısı çok daha hızlı bir şekilde aktarılabiliyor. Isı boruları yüzeyi tamamen kaplamıyor, aradaki alüminyum tabanın çok fazla bir faydası olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca resimde iki adet vida yeri görebilirsiniz. Intel işlemciler için bir aparat takmamız gerekiyor Akasa Nero’ya. Ama bu işlem deyim yerindeyse “çocuk oyuncağı”.

2 Yorum

 1. MegaWolt

  Bende yaklaşık 7 aydır kullanıyorum Q8400 işlemcimde ve gayet memnunum. çok sessiz ve performanslı bir soğutucu. almadan önce kasanızın genişliğini ölçün çünkü soğutucu biraz yüksek. ama sessizliği ve gücü çok iyi. 2.66ghz den günlük 3.5ghz kullanımdayım hiçbir sorun yaşamadım on numara bir soğutucu.

 2. bluetime

  bu 16cm yükseklik ne olacak bilemiyorum

  herifler big tower için ürün çıkarıyor sadece bu değil rakipleri de 16cm.

  ben xclio nighthawk aldım 110a 20cm enlemesine…

  ankarttı, yan fandı, anakart platformuydu derken elimize kalıyr 13cm alan orta seviye kasalarda bile olamyack rürünleri neden çıkarırlar anlamam.

Bir cevap yazın