AirTies Kablosuz Geniş Ev Paketi İncelemesi

AirTies AIR5340 Kurulum

AirTies Network Asistant programının arayüzü Türkçe ve gayet basit bir kullanım sunuyor. Resimde de görebileceğiniz gibi AirTies 5340, Air 4310 ve Tahir-PC ile haberleşiyor. Buradan ağınıza bağlı cihazları ve özelliklerini görebileceğiniz gibi, modem yönetim arayüzüne de ulaşabilirsiniz.

Not: ADSL bağlantısı kesik olduğu için internetin aktif olmadığı uyarısı var.

AirTies Air4310’nun VLAN (Virtual LAN) ve Çoklu SSID desteği sayesinde misafir kullanıcılar kablosuz ağa bağlanıp internete erişebiliyor, fakat özel bilgilerin bulunduğu genel şirket ağına erişemiyor. Bunun için tek yapmanız gereken Air4310 üzerinde misafirler için ikinci bir kablosuz ağ oluşturup, bu kablosuz ağı ayrı bir VLAN olarak tanımlamak. Böylece misafirler şirket ağından farklı bir sanal ağ üzerinden internete erişebilirken, şirket dosyalarına erişemiyor.

[

AirTies AIR5340 Ana Sayfa

AirTies Air5340’ın modem arayüzüne herhangi bir internet tarayıcıdan 192.168.2.1 bir yazarak ulaşıyoruz. Şifre ve kullanıcı adı bölümü burada boş bırakılmış. Daha sonra bu bölüme şifre koyabiliyoruz. Arayüzün ilk sayfasınad modemin teknik bilgileri paylaşılıyor; ADSL Hızı, ADSL MAC Adresi, Kablosuz Ağ Durumu gibi.

AirTies AIR5340 URL FiltreleriAirTies Air5340’ın URL filtreleri sayesinde çocuklarınız için interneti sansürlemek mümkün. Spesifik internet adreslerine erişimi engelleyebileceğiniz gibi, belli kelimelere de erişimi engelleyebilir ve daha çocuklarınız için daha güvenli bir internet ortamı oluşturabilirsiniz. Kuşkusuz ebevenyler için önemli bir özellik bu.

Modeminizin port tetikleme özelliğini WLAN ve LAN olarak özelleştirebilirsiniz. Mesela, bazı kullanıcıların belirli portlara erişimi korurken bazılarını engelleyebilirsiniz. Dahası, LAN bağlantılarını da tek tek özelleştirrebilmek mümkün. Port tetikleme ise gayet basit ve kullanışlı. Bu konuda bilginiz yoksa, Türkçe açıklamalar sizi yönlendirecektir.

Airties AIR5340 Port Açma / Tetikleme

AirTies AIR5340 Port AyarlarıAyrıca, Vlan portlarınız için Etiket Bazlı (IEEE 802.1Q) ayarlamalar da mümkün.

Denial of Servis türü saldırıları önlemek için AirTies Air5340’da Anti-DOS özelliği bulunuyor. Burada Anti-DOS özelliğini aktif hale getirebilir ve ne kadar zamanda kaç tane bağlantıya izin vereceğinizi ayarlayabilirsiniz.

AirTies AIR5340 Anti-DOS

AirTies AIR5340 Fabrika AyarlarıModeminizin ayarlarını mı bozdunuz, korkmanıza gerek yok; zira modem size fabrika ayarlarına dönüş için imkan tanıyor. Daha da güzeli yaptığınız ayarları kaydedip bir modem profili oluşturabiliyorsunuz. Farklı profiller arasında geçiş de mümkün.

AirTies AIR5340 Uzaktan Yönetim

AirTies Air5340’ı uzaktan yönetmek için spesifik bir IP seçebilir, ya da herhangi bir bilgisayardan yönetmek için “Herhangi Bir IP” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bülent

    Sayın AirTiers firması ben komşudan internet kullanıcısı biriyim bunu kablo ile kullanıyorum bilgisayarım minibook ve kablosuz olarak kullanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın